Jump to content
Vesperala Forum

Arta de a intra pe sub pielea şefului la locul de muncă


vesperala

Recommended Posts

O sa rezum punctul meu de vedere.

 

E oarecum similar cu Chaldini. Ma rog, nu trebuia sa-l citesc ca sa spun asta.

Pe tip il puteti citi si copia doar pe bani grei. Ii la baza afacerilor de consultanta in domeniu.

Domeniu si apropiat mie. Lucrativ, printre altele. Macar la nivel de intentie.

 

Un singur lucru amintesc. Un sef isi trateaza oamenii ca pe vedete.

 

Eu extind treaba asta la nivel de coleg. In real.

 

Atat, bunii mei! :d1:

 

O sa rezum punctul meu de vedere.

 

 

Atat, bunii mei! :d1:

 

Absolut de acord cu edit-ul Sefei. :flowers:

Edited by vesperala
postările mele nu te privesc
Link to comment
Share on other sites

well..roap, ai dreptate, pot spune ca am intalnit cam toate categoriile enumerate de tine :)...*seful trebuie luat ca individ , pe fiecare in parte si in functie de ce si cum este el poti afirma sau infirma ceva....eu spuneam in general...indiferent daca e barbat-tanar sau batran, femeie, in primul rand esti testat(vorbesc din proprie experineta, mi-am schimbat job-ul de 2 ori in ultimul an) si apoi apar celelalte sa le spunem *probleme, insa de obicei dupa prima luna de la angajare seful direct te matura in caz ca nu faci fata ...subiectul e prea vast si probabil fiecare dintre noi are cel putin o experienta negativa sau pozitiva in legatura cu ....Seful... :)

 

 

Am citit de multe ori. De suficient de multe ori. Ii 11 jumate ceasul.

 

Ii un sablon. Nu vad factorul experienta la mijloc. Vad doar preluari.

 

Astept argumente solide. Ca sa putem comunica. :d1:

 

nu contati pe emo-uri!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Auzeam că se organizează şi cursuri despre aşa ceva... Printre alte recomandări făcute de ei erau: să nu ţii lumina aprinsă când nu e necesar, să scrii pe ambele feţe ale colii pe care o foloseşti drept ciornă, să mai mergi şi cu autobuzul, nu doar cu maşina firmei când nu sunt urgenţe...:)

Pe scurt, şeful ar dori un angajat care mai face şi economii...

Fireşte aşa ceva contează în general pentru patronii firmelor cu mai puţini angajaţi, mai micuţe

 

:) ce alte recomandări mai putem face?

 

Adevarul este c-am reusit o performanta. Sa ma mir si eu de ceea ce am scris.

Nu despre idee in sine cat despre mod. Aduce a discutie galagioasa intr-un cerc de prieteni unde toata lumea spune ceva

si nimeni nu duce ideea pana la capat sau daca o face nu-l asculta nimeni. Nu e ceva rau neaparat, insa topicul e important.

 

O sa reincep eu cu inceputul.

 

O recomandare personala este intuirea tipului de sef. Si ma gandesc aici la un lucru in special.

La perceptia sefului legata de intriga si bagatul pe teava.

 

Cam cum raspunde el la asemenea practici. Daca un subaltern inventeaza sau infloreste un incident al vreunui coleg.

Chestia asta nu ia mult timp. Daca seful ii imun la asa ceva se poate conta pe celelalte criterii cinstite.

Competenta, seriozitate, etc.

 

Daca tine cont de asta, de intrigi, is doua variante. Sau plecati sau ii luati postul. Seful sefului va sti sa aleaga intre el si

dumneavoastra. In timp, bineinteles.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

In viziunea mea seful trebuie sa fie un lider, capabil sa mentina o echipa unita, sa identifice si sa dezvolte punctele tari, iar pe cele slabe sa le prevada la timp, sa determine oamenii sa-l urmeze, nu numai ideea aia stupida de respect si autoritate, iar oamenilor nu trebuie sa le lipseasca motivarea.

Acum o sa va spun ca in general simt o repulsie fata de sefi si oameni cu functie, majoritatea dau dovada de un caracter urat, nu vreau sa generalizez, dar balanta tinde sa incline mai mult in partea aceasta.

Anul trecut, mie mi-au fost taiati bani din salariu, fara nici un motiv, intr-un CA facut in absenta mea fara sa ma pot apara. Detaliile povestii sunt mult mai mizerabile, prefer sa le las in trecut, unde le este locul, si al lor, si al sefului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu ai sefi mizerabili, nu inseamna ca toata lumea are.

Eu imi respect seful, caci si el ma respecta pe mine.

Concluzia mea este urmatoarea: asa cum te porti cu sefii, tot asa se poarta si ei cu tine.

Nimeni pe lume nu e perfect, deci nici subalternul, nici seful.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu ai sefi mizerabili, nu inseamna ca toata lumea are.

Eu imi respect seful, caci si el ma respecta pe mine.

Concluzia mea este urmatoarea: asa cum te porti cu sefii, tot asa se poarta si ei cu tine.

Nimeni pe lume nu e perfect, deci nici subalternul, nici seful.

Concluzia ta este una idioata. Vrei sa-ti imprumut niste ochelari cu dioptrii mari sa-mi citesti postarea? Am spus ca nu generalizez.Am vorbit strict din proprie experienta. Tu din experienta cui vorbesti? Ai stat cu sefii mei si pe tine te-au respectat, iar pe mine nu? Observ ca iti place sa pui etichete. Nu ma mira. In rest, ma intereseaza parerile tale asa cum ma intereseaza acum cate grade sunt la Cluj. Iti place sa te bagi in seama sau esti nervoasa?

Link to comment
Share on other sites

Nu am jignit pe nimeni. Doar eventual pe sefii tai ca i-am categorisit ca fiind mizerabili. Nu profita de faptul ca nu am acelasi vocabular ca tine si nici nu sunt atat de recalcitranta. Nu ma impresionezi.

 

Scuze moderatorilor pentru acest offtopic, dar in toate exista o limita.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, fiecare dintre voi adevar graieste, in functie de experienta fiecareia. Nici alb, nici negru, tendinta este spre gri. Depinde din ce unghi analizam, nici toti sefii nu-s rai, nici toti subalternii buni, pana nu porti opincile fiecaruia nu stii ce-l determina sa se poarte intr-un fel sau altul. Ideal ar fi sa conlucreze, intrucat au obiective comune, pana la un punct, insa asta mai rar se-ntampla. In teren pot fi situatii, conjucturi foarte complexe.

 

Luc, Eonica, chiar nu merita acest subiect sa va necajiti pentru el. Lasati, ca-l vad pe RoAp venind, poate ne lamureste el cam cum se vad lucrurile din fotoliul sefului. :bighug:

Asta daca Barcuta o fi atat de agil in seara asta incat sa nu i se mai incurce printre picioare! :D:

Link to comment
Share on other sites

:) eu nu pricep de ce se spune că şefii trebuie să aibă nu ştiu ce calităţi.

 

iau exemplul acestui site pentru că e virtual şi e la îndemână.

 

un om deschide un forum. implicit îşi caută moderatori şamd.

unde scrie că omul care a deschis siteul e cel mai bun, cel mai frumos, cel mai deştept? nicăieri :)

unde scrie că un admin de forum ar trebui să fie calm/isteric, blond/tăciune...

cine poate spune cum ar trebui să fie un admin de forum? de ce "ar trebui să fie" aşa?

un admin de forum e un simplu om cu spaţiu pe un server. nu e nici mai bun nici mai rău decât toţi ceilalţi de aici.

 

 

cam aşa şi viaţa reală.

strânge omul nişte bănuţi, face firmă...unde scrie că, fiind şef, trebuie să fie mai bun, mai rapid, mai competent, mai răbdător şi bun psiholog? :rade: ce e cu clişeele astea? există şabloane ale celor ce au voie să îşi facă firme? nu. şi dacă ei implicit devin şefi, care-i baiul? calităţile şi defectele nimănui nu dispar.

Link to comment
Share on other sites

Seful are o misiune, indiferent ca e sef de forum, de firma mica sau mare, de institutie bugetara sau nu. Misiunea lui e sa faca treaba sa mearga. Forumul ar ramane fara membri daca adminul si moderatorii nu-si fac treaba, asa cum firmele nu ar produce bani daca seful nu stie sa-si faca treaba.

Asa ca in cazul in care liderul nu se adapteaza cerintelor, nu mai poate ridica firma pan' la cer.

 

 

Era si un banculet pe tema asta:

- Cati munciti la voi la firma?

- Cinci si cu seful sase.

- Si cand nu e seful?

- Atunci nu mai munceste nimeni.

 

Vesperala, tu te referi mai degraba la "patroni". In ceea ce priveste firmele mari, foarte rar au subalternii ca sefi chiar patronii...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: în orice firmă cineva are şef direct patronul. acei oaemni fac legătura cu restul personalului.

cum ar fi să plece îmbufnaţi pe patron toţi, pentru că patronul ţipă nemulţumit că îi scad acţiunile...

 

nah, şi şefii sunt oameni şi au zile mai proaste.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Pana la urma nu cred ca este o arta. Si apoi una e sa vrei sa intri pe sub pielea sefului si cu totul alta e sa reusesti. Clar depinde de personalitatea sefului.

 

am observat ca exista muulti oameni care intra pe sub pielea sefului...mai rau este cand sunt cei mai josnici oameni si te sapa pe la spate..in timp ce tu te chinui sa iti treaba ok, corect, la timp...:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...