Jump to content
Vesperala Forum

Arta de a intra pe sub pielea şefului la locul de muncă


vesperala

Recommended Posts

Auzeam că se organizează şi cursuri despre aşa ceva... Printre alte recomandări făcute de ei erau: să nu ţii lumina aprinsă când nu e necesar, să scrii pe ambele feţe ale colii pe care o foloseşti drept ciornă, să mai mergi şi cu autobuzul, nu doar cu maşina firmei când nu sunt urgenţe...:)

Pe scurt, şeful ar dori un angajat care mai face şi economii...

Fireşte aşa ceva contează în general pentru patronii firmelor cu mai puţini angajaţi, mai micuţe

 

:) ce alte recomandări mai putem face?

Link to comment
Share on other sites

nu agreez sefii care prefera linguseala si nici pe cei ce lingusesc, in ultimul timp sunt tot mai putini sefi care apreciaza asta si tot mai multi care apreciaza corectitudinea si curajul de ati spune/sustine punctul de vedere..parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

nu agreez sefii care prefera linguseala si nici pe cei ce lingusesc, in ultimul timp sunt tot mai putini sefi care apreciaza asta si tot mai multi care apreciaza corectitudinea si curajul de ati spune/sustine punctul de vedere..parerea mea....

dacă ai citit postarea, nu era vorba de linguşeală

 

şi cred că în această perioadă e important să reuşeşti să păstrezi locul de muncă :)

ideea e să te faci remacat şi apreciat ...cum? cum poţi face asta? în momentul în care mai mulţi desfăşoară activităţi identice e mai dificil să te faci poate remarcat şi "păstrat" în eventualitatea unor disponibilizări

 

:) hai să nu vorbim poveşti, când ai bănci de plătit contează mai puţin dacă îţi plac sau nu linguşitorii

dacă şefului nu îi plac, apoi trebuie să fii destul de subtil să nu se prindă.

 

sau preferi să pierzi casa şi să stai în cort cu mândrie?

Link to comment
Share on other sites

Definiti sefii! Atributiile lor defapt. Ordonator de plati sau manager? Sau actionar? Sau nevasta de actionar? Sau si nu in ultimul rand coleg. Tanar sau batran? Fustangiu sau familist? Asta ca sa putem continua discutia.

 

Doriti reguli standard? Nu exista. Erau canoane preluate din vest cu deduceri aferente. Ii istorie asta.

 

Sa continuam. :d1:

Link to comment
Share on other sites

la noi in capitala cel putin nu-s povesti...daca esti corect si faci fata profesional pastrezi locul de munca daca nu....nu ai sanse...exact cum am spus mai sus cam asa poti intra in gratiile sefilor de pe aici....

La noi nu s-a ţinut de criteriul ăsta :(

Link to comment
Share on other sites

well..roap, ai dreptate, pot spune ca am intalnit cam toate categoriile enumerate de tine :)...*seful trebuie luat ca individ , pe fiecare in parte si in functie de ce si cum este el poti afirma sau infirma ceva....eu spuneam in general...indiferent daca e barbat-tanar sau batran, femeie, in primul rand esti testat(vorbesc din proprie experineta, mi-am schimbat job-ul de 2 ori in ultimul an) si apoi apar celelalte sa le spunem *probleme, insa de obicei dupa prima luna de la angajare seful direct te matura in caz ca nu faci fata ...subiectul e prea vast si probabil fiecare dintre noi are cel putin o experienta negativa sau pozitiva in legatura cu ....Seful... :)

Edited by LIVIA
Link to comment
Share on other sites

La noi nu s-a ţinut de criteriul ăsta :(

 

Stiu ca esti suparat si frustrat. La voi s-a renuntat la angajati direct. Tipii au preferat sistemul antreprenorial.

 

Niciodata sa sa neglijati faptul ca un sef nu-si va proteja locul de munca.

 

Un sef ii un sef pana cand ii ameninti locul. Devine fiara daca simte asta.

Elementar. Iar comunicarea cu actionariatul ii o arma.

 

Continuam?

 

 

LE: Prin loc de munca inteleg echipa, colectivul. In situatii limita.

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

la noi in capitala cel putin nu-s povesti...daca esti corect si faci fata profesional pastrezi locul de munca daca nu....nu ai sanse...exact cum am spus mai sus cam asa poti intra in gratiile sefilor de pe aici....

:) înseamnă că nu e capitala României

 

scuze, dar la mine în ciulini aşa se vede

Link to comment
Share on other sites

well..roap, ai dreptate, pot spune ca am intalnit cam toate categoriile enumerate de tine :)...*seful trebuie luat ca individ , pe fiecare in parte si in functie de ce si cum este el poti afirma sau infirma ceva....eu spuneam in general...indiferent daca e barbat-tanar sau batran, femeie, in primul rand esti testat(vorbesc din proprie experineta, mi-am schimbat job-ul de 2 ori in ultimul an) si apoi apar celelalte sa le spunem *probleme, insa de obicei dupa prima luna de la angajare seful direct te matura in caz ca nu faci fata ...subiectul e prea vast si probabil fiecare dintre noi are cel putin o experienta negativa sau pozitiva in legatura cu ....Seful... :)

 

Retin doar suferficialitatea in abordare.

Nu is lipsit de respect insa ma plimbati. Am nevoie de ceva strong. Nu generic.

 

:d1:

 

Link to comment
Share on other sites

Definiti sefii! Atributiile lor defapt. Ordonator de plati sau manager? Sau actionar? Sau nevasta de actionar? Sau si nu in ultimul rand coleg. Tanar sau batran? Fustangiu sau familist? Asta ca sa putem continua discutia.

 

Doriti reguli standard? Nu exista. Erau canoane preluate din vest cu deduceri aferente. Ii istorie asta.

 

Sa continuam. :d1:

:) şefi pur şi simplu...

poate există şi un numitor comun al lor...

sau al multora

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca esti suparat si frustrat. La voi s-a renuntat la angajati direct. Tipii au preferat sistemul antreprenorial.

 

Niciodata sa sa neglijati faptul ca un sef nu-si va proteja locul de munca.

 

Un sef ii un sef pana cand ii ameninti locul. Devine fiara daca simte asta.

Elementar. Iar comunicarea cu actionariatul ii o arma.

 

Continuam?

Aici ai perfectă dreptate. La noi a fost o demitere în masă chiar şi împreună cu unii şefi de şantiere.

Link to comment
Share on other sites

Retin doar suferficialitatea in abordare.

:d1:

:) poate vorbi fiecare despre tipul de şef pe care îl are.

sau pe care i-a avut

e mai simplu, nu?

 

degeaba cer eu să fie general, 60 de ani, bărbat... dacă nimeni nu a avut şef general

Link to comment
Share on other sites

Aici ai perfectă dreptate. La noi a fost o demitere în masă chiar şi împreună cu unii şefi de şantiere.

 

Ii cineva pe calificare ta ramas in detrimentul tau?

 

Nu is lipsit de respect. Niciodata n-am sa gandesc macar asta.

N-am deschis eu discutia. :d1:

 

Link to comment
Share on other sites

:) poate vorbi fiecare despre tipul de şef pe care îl are..:)

sau pe care i-a avut

e mai simplu, nu?

 

degeaba cer eu să fie general, 60 de ani, bărbat... dacă nimeni nu a avut şef general

 

 

corect..total de acord cu tine :)..

Link to comment
Share on other sites

Ii cineva pe calificare ta ramas in detrimentul tau?

 

Nu is lipsit de respect. Niciodata n-am sa gandesc macar asta.

N-am deschis eu discutia. :d1:

Pot spune fără lipsă de modestie că da au rămas alţii mai slabi pregătiţi.

Link to comment
Share on other sites

well..roap, ai dreptate, pot spune ca am intalnit cam toate categoriile enumerate de tine :)...*seful trebuie luat ca individ , pe fiecare in parte si in functie de ce si cum este el poti afirma sau infirma ceva....eu spuneam in general...indiferent daca e barbat-tanar sau batran, femeie, in primul rand esti testat(vorbesc din proprie experineta, mi-am schimbat job-ul de 2 ori in ultimul an) si apoi apar celelalte sa le spunem *probleme, insa de obicei dupa prima luna de la angajare seful direct te matura in caz ca nu faci fata ...subiectul e prea vast si probabil fiecare dintre noi are cel putin o experienta negativa sau pozitiva in legatura cu ....Seful... :)

 

Eu nu am experienta asta. Si ati face bine sa detaliati.

 

Pana la urma ati scris ceea ce ma nedumerea pe mine mai devreme.

 

Repet, continuam? :d1:

 

 

Link to comment
Share on other sites

O singura rugaminte tuturor.

Evitati emo-urile cu zambete. Nu e nimic amuzant aici.

 

:d1:

pentru că discutaţi cu totul altceva decât trebuia să discutaţi.

:) un zâmbet înseamnă şi da, şi nu

ca şi în viaţa reală...poate fi şi dulce, şi acru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...