Jump to content
Vesperala Forum

Construcţiile şi cutremurele


Narcisa

Recommended Posts

Daca esti la etaj si cladirea se prabuseste cu totul, chiar nu are importanta daca stai ghemuit sub birou ori langa birou...

Plus ca, atunci cand incepi sa simti cutremurul, nu ai de unde sa stii daca va fi unul devastator care va duce la prabusirea cladirii sau va fi unul moderat care va duce doar la caderea obiectelor din incapere si a tencuielii de pe tavan. Iar in cazul unui cutremur moderat, eu una zau ca m-as simti mai in siguranta sub birou decat langa birou.

 

Inainte sa pice cladirea, obiectele acelea "mari si voluminoase" (asta nu-i pleonasm?) vor incepe sa se miste incoace si incolo. Pot chiar sa se rastoarne. De aceea, mie nu mi se pare intelept sa ma asez langa ele in caz de cutremur.

 

Mda. O saltea elastica si cateva tablii din lemn chiar garanteaza un vid de siguranta in jur cand se prabuseste plafonul... :rolleyes:

 

 

 

Eu stiam ca, in cazul unui cutremur, cel mai sigur loc este un colt interior format de pereti din beton armat, departe de ferestre, usi, mobilier sau obiecte care ar putea sa cada.

 

Pardon, doamna! Am folosit copy-paste. N-am indraznit sa corectez ceva ce nu-mi apartine. Stiu si eu daca e pleonasm! :confused: Strict gramatical, sunt ceva sanse. Matematic vorbind, un plan poate fi mare, infinit, dar foarte putin voluminos, la fel o dreapta, un fir de ata... Ce ziceti? Daca v-ati impiedicat de el ca pleonasm si va afecteaza foarte tare, faceti o sesizare catre autor, poate accepta sa dea o erata .

http://www.agentia.org/anchete/triunghiul-...remur-1595.html

Link to comment
Share on other sites

Daca o sarcina este preluata de mai multe obiecte, intotdeauna obiectele MAI RIGIDE vor prelua partea covarsitoare.; si fac o analogie ca sa exemplific:

 

Imaginati-va; puse una langa alta doua paralelipipede de dimensiuni identice: o caramida si un burete. Daca puneti o scandura peste ele si urcati cu picioarele, buretele se striveste,, caramida NU.

Deci se intampla exact ce spuneam: Sarcina este preluata de obiectul MAI RIGID. De aceea, in caz de cutremur, este recomandat sa stai sub o grinda, care intotdeauna sta pe doi stalpi, ori sub un planseu sprijinit pe doua sau mai multe ziduri ca lumea (preferabil din beton).

 

Comparand rigiditatea unui cadru de beton cu vreun obiect de mobilier, este usor de intuit unde e mai sigur sa stai in caz de cutremur. ... (cel putin teoretic)

Link to comment
Share on other sites

Pai, doamna Narcisa, daca este copy/paste, de ce va simtiti DUMNEAVOASTRA atacata?

 

 

 

In ceea ce priveste articolele despre "triunghiul vietii"... am si eu un copy/paste, de pe site-ul Institutului National de Cercetare - Dezvoltare in Constructii, Urbanism si Dezvoltare Teritoriala Durabila "URBAN - INCERC":

In ultimul timp au fost re-vehiculate pe Internet si in mass-media anumite recomandari privind protectia la seisme prin asa-numitul "triunghi al vietii", provenind de pe site-ul ARTI din SUA. In articolul "Cum ramai in viata la cutremur" din ziarul ADEVARUL din 27 aprilie 2009 s-a afirmat chiar ca "regulile romanesti de supravietuire in caz de cutremur, postate pe site-ul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU), sunt invechite", iar ziarul prezinta alte sugestii si desene conform ARTI.

 

In realitate, dupa o situatie similara, care a produs o mare neliniste publica in SUA in anii 2004 - 2005, acele recomandari au fost dezavuate public, ca fiind extrem de periculoase, de catre autoritatile din SUA, respectiv:

- Agentia Federala pentru Managementul Situatiilor de Urgenta - FEMA;

- OES - Oficiul Situatiilor de Urgenta al Guvernatorului Statului California;

- Oficiul de Management al Situatiilor de Urgenta, Los Angeles;

- SEAOC - Asociatia Inginerilor de Structuri din California;

- EERI - Institutul de Cercetare in Ingineria Seismica din California;

- Coalitia Nationala pentru Educatia privind Dezastrele (NDEC);

- Crucea Rosie din SUA.

 

Recomandam ca persoanele fizice si mass-media sa nu mai vehiculeze acele false recomandari ARTI, deoarece pot pune in pericol vietile copiilor si altor persoane, expunandu-se si la responsabilitati morale si legale.

sursa: AICI
Link to comment
Share on other sites

Pai, doamna Narcisa, daca este copy/paste, de ce va simtiti DUMNEAVOASTRA atacata?

 

Pentru ca m-ati citat. Pentru ca, mea culpa , intentionat si cu vadit interes de castig necuvenit, :cent: am uzurpat drepturile autorului , am omis ghilimelele de rigoare, fiind recidivista sub acest aspect :blush-1: si trebuia sa ma spovedesc in Postul Pastelui. Pentru ca " in dubio, pro reo" , vis-a-vis de afirmatia cu pleonasmul . Si trebuia sa clarific asta. Pentru ca am sesizat ironia DUMNEAVOASTRA si-am luat-o ca atare.

 

 

P.S. Reeditez si fac mentiunea ca pronumele personal de politete "DUMNEAVOASTRA" l-am luat tot cu copy/paste, drept pentru care fac cuvenita rectificare.

Link to comment
Share on other sites

Anunt ca mi-am ales triunghiul salvator, in urma unei analize profunde pe teren si sub atenta indrumare a lui NightS. In centrul triunghiului mi-am asezat gospodareste o sticla cu apa plata, o bricheta si un fluierici de ultima generatie , dotat cu amplificator de sunet . Triunghiul respectiv fiind la o intindere de brat de frigider , am renuntat la rezerva de posmagi.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca, in cazul unui cutremur, cel mai sigur loc este un colt interior format de pereti din beton armat, departe de ferestre, usi, mobilier sau obiecte care ar putea sa cada.

 

Pe bune si fara gluma, de unde stiu eu care-s peretii din beton armat ai apartamentului meu? Mentionez ca nu detin documentatie tehnica si (acum permiteti-mi o glumita) nici instructiuni de folosire.

Banuiesc ca ar putea fi cei in care nu intra cuiele batute cu ciocanul, dar nu i-am incercat pe toti. Sa m-apuc de gaurit oare sau exista si alta metoda mai putin invaziva?

Link to comment
Share on other sites

Dacă stai în bloc de prefabricate, pereţii de beton sînt cei exteriori, inclusiv cei care separă apartamentele între ele. Pereţii interiori sînt de BCA foarte subţire. Dacă nu, de obicei pereţii de beton sînt cei interiori, iar la exterior sînt de BCA.

 

Există şi două metode simple ca să afli:

- pumn în perete. Ăia de beton dor mai tare.

- întrebi un vecin care ştie.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu pumnul il pun pe paulvanorton sa incerce ca e treaba tehnica, daca nu reuseste poate incerca si cu capul? :wall: In timp ce el testeaza peretii, ramane sa ma sacrific eu pentru varianta cu vecinul ....

Trebuie sa reusim pana la urma sa facem triunghiul ala al vietii.

Link to comment
Share on other sites

Eonica, nu stiu daca o sa ai rabdare sa citesti :D: dar nah, poate te ajuta cu ceva.

 

Daca structura blocului e cu stalpi si grinzi, atunci camerele arata cam asa:

1295106186_157410020_3-2-camere-in-Bloc-P4-Bucharest.jpg

Se observa in colturi stalpii de beton, precum si muchiile grinzilor sub tavan. Planseele sunt in general prefabricate, iar marea majoritate a peretilor sunt din blocuri de BCA sau blocuri ceramice de zidarie-(caramizi cu goluri, pe romaneste). Acest tip de structura, din loc in loc, contine si unele ziduri din beton armat, cu functiune mai speciala. ...nu intru in detalii, decat daca insisti.

Acest tip de structura il au ,in general, blocurile cu mai mult de 4 etaje.

 

Cel mai frecvent, blocurile de pana la 4 etaje au structura "cu diafragme dese". La acest tip de structura, nu apar stalpi si grinzi pe muchiile camerelor, fiindca nu au asa ceva, in schimb aproape toti peretii perpendiculari pe latura lunga a blocului sunt din beton armat. Planseele sunt prefabricate sau turnate monolit (dupa caz), iar peretii paraleli cu latura lunga a blocului sunt in general din placi prefabricate de BCA-armat cu plasa sudata.

 

Ambele structuri rezista foarte bine la cutremure.

Daca blocul nu a mai fost supus la seisme,, chiar nu aveti de ce sa va faceti griji.

Link to comment
Share on other sites

BCA-armat cu plasa sudata.

 

NightS, blocul meu are 4 etaje si apartamentele arata exact ca cel din poza. Stalpi, grinzi. Indoiala mea vis-a vis de rezistenta lui rezida din faptul ca am vazut cum se zideau peretii exteriori la un bloc vecin, cu aceeasi structura, acelasi tip. Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

 

 

"Dacă sunteţi în casă în timpul unui seism, trebuie să:

- rămâneţi în interiorul clădirii în care vă aflaţi;

- vă aşezaţi sub o piesă de mobilier solidå sau să vă ghemuiţi sub o grindă de rezistenţă şi să vă acoperiţi faţa şi capul cu braţele. Dacă nu aveţi o piesă de mobilier solidă, aşezaţi- vă într-un colţ al încăperii;

- nu fugiţi pe scări;

- nu săriţi pe fereastră şi nici nu staţi în dreptul ei;

- nu folosiţi liftul;

- vă îndepărtaţi de oglinzi, de uşi şi de pereţi exteriori, de sobe sau de mobilier înalt."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

NightS, blocul meu are 4 etaje si apartamentele arata exact ca cel din poza. Stalpi, grinzi. Indoiala mea vis-a vis de rezistenta lui rezida din faptul ca am vazut cum se zideau peretii exteriori la un bloc vecin, cu aceeasi structura, acelasi tip. Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

Nu e o problemă, ăia nu sînt pereţi de rezistenţă.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

Imagineaza-ti aceasta structura tip "schelet" din stalpi si grinzi ca pe un raft.

Acest 'raft' sta foarte bine si daca il impachtezi roata-roata in hartie, si daca ii lasi scheletul la vedere. Tot asa, acele cadre de beton reprezinta o structura ce face fata foarte bine seismelor.

 

Zidurile din BCA construite "caramida cu caramida" nu se armeaza. Doar panourile prefabricate de dimensiuni 100x260 cm sunt armate cu plasa sudata. Ele au o grosime de doar 8 - 10cm, iar fara acea plasa sudata din interior, zidul construit prin alaturarea acestor panouri ar fi prea fragil.

Link to comment
Share on other sites

Imagineaza-ti aceasta structura tip "schelet" din stalpi si grinzi ca pe un raft.

Acest 'raft' sta foarte bine si daca il impachtezi roata-roata in hartie, si daca ii lasi scheletul la vedere. Tot asa, acele cadre de beton reprezinta o structura ce face fata foarte bine seismelor.

 

Zidurile din BCA construite "caramida cu caramida" nu se armeaza. Doar panourile prefabricate de dimensiuni 100x260 cm sunt armate cu plasa sudata. Ele au o grosime de doar 8 - 10cm, iar fara acea plasa sudata din interior, zidul construit prin alaturarea acestor panouri ar fi prea fragil.

 

Inteleg acum. Multumesc. :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

Eonica, nu stiu daca o sa ai rabdare sa citesti :D: dar nah, poate te ajuta cu ceva.

 

Daca structura blocului e cu stalpi si grinzi, atunci camerele arata cam asa:

 

Se observa in colturi stalpii de beton, precum si muchiile grinzilor sub tavan. Planseele sunt in general prefabricate, iar marea majoritate a peretilor sunt din blocuri de BCA sau blocuri ceramice de zidarie-(caramizi cu goluri, pe romaneste). Acest tip de structura, din loc in loc, contine si unele ziduri din beton armat, cu functiune mai speciala. ...nu intru in detalii, decat daca insisti.

Acest tip de structura il au ,in general, blocurile cu mai mult de 4 etaje.

.........

Ambele structuri rezista foarte bine la cutremure.

Daca blocul nu a mai fost supus la seisme,, chiar nu aveti de ce sa va faceti griji.

 

M-am lamurit cat de cat, dar am si eu temerile mele asemanatoare cu cele ale Narcisei. Cine imi spunea cum inainte de '90 muncitorii umpleau stalpii aia de care zici tu cu pantofi scalciati si carpe si tot ce mai gaseau pentru ca cimentul il furau sa toarne prispa de tara.

Apoi, dupa '90, e o intreaga poveste despre cum se construieste. Ba acum pe langa ce fura muncitorii, fura din start si cel care livreaza materialele de constructie (ca nu-s la calitatea adevarata), si tot asa pana la final. Asta e problema romanilor cea mai cumplita. Nu proiectele constructiei, ci simtul de raspundere cu care sunt construite. Nu ne ramane decat sa speram ca cei care ne-au construit locuintele au fost de buna credinta si s-au gandit la siguranta celor care vor locui de-a lungul anilor...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...