Jump to content
Vesperala Forum

Studiu de caz: X beat la volan


vesperala

Recommended Posts

normal că dacă e prins beat, va pierde permisul...

vorbesc despre un caz văzut la tv, un tip cam la 60 ani e dus la secţia de poliţie... alcoolemie catalogată drept "aproape de comă"

 

:) eu una i-aş băga în închisoare

 

mă nedumereşte însă o replică a poliţistului de la secţie, când şoferul se ridică clătinându-se de pe scaun: " hai domnu" X că nu am terminat de discutat, semnează aici..."

 

ce valabilitate mai avea acea semnătură? cum să ceri unui om beat mort să semneze ceva fără să fie ilegală cererea ta?

Link to comment
Share on other sites

vesperala: omul e mort de beat si reprezinta un pericol public,, iar tu pui la indoiala valabilitatea semnaturii lui? :huh:

 

Pai in lege scrie clar ca limita maxima admisa a alcoolemiei este 0.00, iar pedeapsa pentru alcoolemie de pana la 0.8 la mie este de 90 de zile suspendare,, plus ceva amenda. Iar la o alcoolemie de peste 0.8 la mie se intocmeste dosar penal.

 

Contravenientul (sau infractorul ... dupa caz) poate sa semneze, sau poate sa nu semneze. ... tot aia.

Daca semneaza.. treaba e clara,, iar daca nu semneaza, se cauta un martor care va semna in locul lui. Acest martor semneaza doar ca a fost de fata cand politistul a intocmit procesul verbal. Deci semnatura martorului nu dovedeste nici vinovatia, nici nevonivatia nimanui. Martorul doar a vazut ca s-a intocmit un PV si atat.

 

... iar aceasta procedura este PERFECT LEGALA.

Link to comment
Share on other sites

vesperala: omul e mort de beat si reprezinta un pericol public,, iar tu pui la indoiala valabilitatea semnaturii lui? :huh:

 

Pai in lege scrie clar ca limita maxima admisa a alcoolemiei este 0.00, iar pedeapsa pentru alcoolemie de pana la 0.8 la mie este de 90 de zile suspendare,, plus ceva amenda. Iar la o alcoolemie de peste 0.8 la mie se intocmeste dosar penal.

 

Contravenientul (sau infractorul ... dupa caz) poate sa semneze, sau poate sa nu semneze. ... tot aia.

Daca semneaza.. treaba e clara,, iar daca nu semneaza, se cauta un martor care va semna in locul lui. Acest martor semneaza doar ca a fost de fata cand politistul a intocmit procesul verbal. Deci semnatura martorului nu dovedeste nici vinovatia, nici nevonivatia nimanui. Martorul doar a vazut ca s-a intocmit un PV si atat.

 

... iar aceasta procedura este PERFECT LEGALA.

era dus la secţie, nu era pe stradă

şi da, nu înţeleg ce sens are să ceri semnătura unui om care nu mai are pic de discernământ...

îl pui să se mneze că a luat la cunoştinţă când el nu mai ştie încotro e pământul?

 

eu nu vorbesc despre ce merită tipul respectiv

ci despre aberaţia de a fi necesară semnătura lui...

Link to comment
Share on other sites

şi da, nu înţeleg ce sens are să ceri semnătura unui om care nu mai are pic de discernământ...

Pai a doua zi isi revine si are impresia ca pa-a-a-arca a visat ceva intamplare destul de nasoala cu masina si parca si cu politia.

Deci procesul verbal i se pune in brate ca sa nu isi mai caute aiurea permisul de conducere prin buzunare, prin masina de spalat, etc. :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol: eu pricep că se face proces verbal şi orice altceva se mai face, e o maculatură necesară

 

:) dar rămâne stupid să semneze

 

aşa îl poţi pune să semneze şi că îţi donează averea :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

am sa intreb ceva off-topic, sper sa nu va suparati pe mine, dar daca tot v-am prins aici pe cei care va pricepeti (cred, oarecum, sper)

Este legal sa scrii pe bani, pe bancnote? Sa pui stampile pe ele, sa scrii cu pixul, cu ceva ce nu se mai ia, sa scrii cuvinte urate, sa pui adrese de siteuri, numere de telefon?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: apoi legal nu poate fi, dar nici nu poţi fi prins...

în principiu nici distrugerea banilor nu e permisă, dar nimeni nu stă să urmărească fiecare bancnotă, monedă....nu ar avea cum...

ştiţi că dacă ai o bancnotă deteriorată, o poţi duce la o bancă să primeşti alta în loc...trebuie să se vadă seria ei, printre alte lucruri pe care le cere banca.

 

 

chestie de civilizaţie, cu siguranţă...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
normal că dacă e prins beat, va pierde permisul...

vorbesc despre un caz văzut la tv, un tip cam la 60 ani e dus la secţia de poliţie... alcoolemie catalogată drept "aproape de comă"

 

:) eu una i-aş băga în închisoare

 

mă nedumereşte însă o replică a poliţistului de la secţie, când şoferul se ridică clătinându-se de pe scaun: " hai domnu" X că nu am terminat de discutat, semnează aici..."

 

ce valabilitate mai avea acea semnătură? cum să ceri unui om beat mort să semneze ceva fără să fie ilegală cererea ta?

 

Din reflex profesional. E aiuristic sa ceri asa ceva unui om beat.

Judecatorii nu iau in calcul semnaturile si declaratiile la betie. Nici agresiunile fizice nu prea se iau in calcul la betie, cele impotriva autoritatilor. Se presupune ca-l imobilizezi rapid pe betiv. Nu-i atenuanta circumstanta insa o cam evita toti.

Asa ii regula. Ti-a semnat, ai inchis dosarul(cazul). Altfel te poti trezi cu un sef care sa te intrebe de ce d*cu nu l-ai pus sa semneze. O aiureala.

 

Vad un singur lucru bun aici. Ca l-au prins si au evitat un dezastru.

 

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca de la salata sau bomboane cu rom iti apare o alcoolemie destul de maricica atunci cand ti se face alcooltestul....Asa o fi? si daca o fi asa....se poate demonstra in vreun fel ca nu ai consumat alcool ci ai halit salata sau bomboane cu rom?

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca de la salata sau bomboane cu rom iti apare o alcoolemie destul de maricica atunci cand ti se face alcooltestul....Asa o fi? si daca o fi asa....se poate demonstra in vreun fel ca nu ai consumat alcool ci ai halit salata sau bomboane cu rom?

nu ştiu dacă e important cum te îmbeţi..:lol: nu de alta, dar bomboanele cu rom chiar îmbată

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Asta nu o credeam , e prima data cand aud asta. Or fi si oameni care se imbata din bombonele. :lool:

au interiorul plin cu rom, şi romul e alcool :) fiecare bomboană are cam o linguriţă de rom...

depinde câte mănânci

 

sper că nu le confunzi cu ciocolata cu rom

Link to comment
Share on other sites

au interiorul plin cu rom, şi romul e alcool :) fiecare bomboană are cam o linguriţă de rom...

depinde câte mănânci

 

sper că nu le confunzi cu ciocolata cu rom

 

Iti zic sincer , ca nu m-am gandit ca te poti imbata de la ele. Le priveam ca pe niste dulciuri. Totusi , nu cred ca te imbeti de la o cutie , chiar daca o mananci de unul singur , intr-o jumatate de ora. Zic si eu.

 

Dar de la o bomboana , ni se poate suspenda permisul? :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Deși cred că în cei trei ani trecuți de la postarea întrebării Piko s-a putut lămuri cum e cu salata și bomboanele, mai scriu și eu câteva vorbe, pentru redundanta lămurire a domniei sale. Și pentru ceilalți cititori, evident.

Povestea cu alcoolemia rezultată din salată e un mit urban. Mit rămâne și în mediul rural, fără legătură cu realitatea. Asta dacă nu cumva se face salată cu alcool.

Alcoolul din bomboane e tot alcool. Nu contează cum este ingerat, pentru că legea sancționează conducerea vehiculelor de către o persoană aflată sub influența alcoolului, fără a face vreo deosebire între băuturi dulci sau seci ori băuturi din bomboane, din ou Kinder, din pet ori din pahar de cristal.

O singură bomboană nu poate provoca suspendarea dreptului de a conduce autovehicule. Deși etilotestele (și mai nou etilometrele) Drager au o sensibilitate remarcabilă iar legea prevede, teoretic, sancționarea la orice valoare a alcoolemiei peste zero, practic nu se aplică sancțiuni la alcoolemii mai mici de 0,10 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Link to comment
Share on other sites

Se poate şi de la salată, am halit o salată de portocale şi alte fructe făcută cu gin, foarte bună. Apoi am plecat cu maşina fără să ştiu că-s băut, habar nu aveam că salata era cu gin. Mi-a dat telefon cine făcuse salata (cînd i-a descoperit lipsa) şi m-am oprit, n-am apucat să conduc decît cîteva minute. Da' foarte bună salata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...