Jump to content
Vesperala Forum

Aţi anulat vreodată ceva din cauza unui vis urât?


Recommended Posts

unii amână excursii pentru că au visat că li se întâmplă ceva rău în ele

alţii nu mai iau mijlocul de transport planificat

alţii pur şi simplu nu ies din casă dacă visează urât :huh:

 

aţi amânat/anulat vreodată ceva datorită vreunui vis ce vi se părea o premoniţie?

 

cât influenţează coşmarele comportamentul nostru?

Link to comment
Share on other sites

Am avut cateva vise premonitorii . Absolut incredibile si usor de descifrat. . Petrecute in timpul derularii unei perioade foarte nefaste din viata mea. Desi am intuit corect semnificatia lor, n-am putut preveni nimic si nici n-am reusit sa intorc cursul evenimentelor. Ca n-a depins de mine . Blestemul Casandrei. Dar, cum am mai spus, am stiut dinainte care vor fi secventele ce vor urma. S-au intamplat intocmai.

Si cosmaruri am avut. Unul dintre ele ma urmareste si acum, desi sunt ani de-atunci... Deie Domnul sa ramana doar un vis urat , urzit din haurile noptii...

Link to comment
Share on other sites

unii amână excursii pentru că au visat că li se întâmplă ceva rău în ele

alţii nu mai iau mijlocul de transport planificat

alţii pur şi simplu nu ies din casă dacă visează urât :huh:

 

aţi amânat/anulat vreodată ceva datorită vreunui vis ce vi se părea o premoniţie?

 

cât influenţează coşmarele comportamentul nostru?

 

Retin rar visele. Insa imi raman in cap dimineata cateodata cosmaruri. Dar is chestii care mi se intampla zilnic, sursa unui vis neplacut. Nu visele, doar sursa. Is doua sau trei dati cand am retinut altceva in afara de legaturi cu stresul zilnic. Cadere in gol de la inaltime.

Is ani de zile de atunci. E urata trezirea dupa asa ceva.

N-am anulat o actiune legat de asa ceva, insa ma marcheaza. Is agitat si-mi sta gandul doar la scenariul visat. Se vede cu ochiul liber peste zi.

Nu-s sigur ca e vis neaparat sau doar latenta trecerii catre starea de veghe. Mi se intampla doar dimineata. Asta stiu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu am avut o mica premonitie cand am fost la cules de mere.

Eram intr-o camera alba unde trebuie sa mut ceva obiecte dar nu aveam mana dreapta si in mijloc era un copac mare, unde trebuia sa duc obiectele pe crangile lui.

Deodata se rupe copacul (si daca imi amintesc bine era gros) si cad pe spate si raman asa, apoi ma tresesc brusc.

In ziua respectiva eram in copac, aproape terminasem ca eram in varf cand alunec (nu stiu cum) si ma lovesc de o craca si imi rup umarul stang si cand am ajuns pe pamant imi rup degetele de la mana drapta.

:doh:

Edited by kykykyky
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

NU! Visele urate in cel mai rau caz ma fac sa ma simt debusolata sau nostalgica si doar asa sa imi piara cheful sa ies sau sa anulez ceva.

 

Cand nu stiam la cel liceu sa dau am avut un vis in care am intrebat ce sa aleg si am intors o placuta pe care scria numele liceului atunci am hotarat sa dau la acel liceu doar ca din pacate sectia la care vroiam sa aplic se desfintase :((

 

In geneal in vis fac pace cu cei care ma supara si tin sa ii iert mai usor :0 De exemplu am visat un priten care ma suparase si in vis incercam sa il evit pentru ca eram suparata pe el dar el ma urmarea si eu tot fugeam si ma asundeam pana cand am ajuns pe varful unui munte (era inconjurat de nori) iar el ma urma nu mai aveam scapare asa ca am privit in jos, era o prapastie si mi-am zis ' ma arunc in prapastie mai bine decat sa il vad! Iar daca imi e prieten adevarat ma ma prinde daca nu ma va lasa' m-am aruncat in gol iar el m-a prins si m-a adus inapoi . Asa am stiu ca imi e prieten si l-am iertat.

 

In esenta visele urate sunt doar o 'descarcare' a subconstientului. In vremurile in care sufeream din cauza lor am incercat sa le aflu semnificatia si majoritatea (indiferent cat de marcabru era visul) aveau o semnificatie pozitiva! Eu mi-am zis asa ' ce e de bine se implineste , daca e de rau se duce cu noaptea' :cafea:

 

Think pink! :rose:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Este a doua oara in saptamana asta cand visez cutit, prima data o femeie m-a rugat sa-l dau cuiva, a doua oara tot o femeie m-a atacat cu el. Nu-i bine, pericol, primejdie. Cu atat mai mult cand se repeta, intareste avertizarea.

De anulat, nu prea ai cum, nu poti sa stii de unde vine pericolul. Si cand.

Link to comment
Share on other sites

Pericolul vine si cu vis, si fara vis. Subconstientul nu poate anticipa (nici constientul nu anticipeaza, de cele mai multe ori, chestiile astea), el doar stocheaza si creaza (mai ales in timpul visului - creaza pe fundamentul a ceea ce a stocat). Daca visezi ceva rau nu inseamna ca se va intampla ceva rau. Probabil se va intampla, dar nu din cauza visului; si nici visul nu te avertizeaza de eventualul eveniment nefericit.

 

Ceea ce vreau sa zic e ca visul este influentat de viata reala, si nu invers. Visele rele provin din fobii, temeri de care noi sa nici nu stim, si nu au repercusiuni in viata reala.

 

Raspuns: Nu. N-am superstitii idioate (scuze de pleonasm). Daca visez ceva urat si se intampla sa-mi amintesc ce-a fost, in cel mai rau caz imi ramane in minte ziua urmatoare, pana apare ceva care sa imi distraga atentia de la vis. Dar niciodata nu ma gandesc ce-ar putea insemna, sau alte prostii.

 

PS: Titlul ar trebui sa fie "...din cauza...".

Link to comment
Share on other sites

-Ceea ce vreau sa zic e ca visul este influentat de viata reala, si nu invers.

 

-PS: Titlul ar trebui sa fie "...din cauza...".

 

-Din experienta mea , cred in visele premonitorii. Foarte rare, dar posibile.

 

-As zice ca , la limita, nu-i chiar gresita formularea. Daca visul respectiv te ajuta sa eviti pericolul , face un lucru bun, util. El nu poate fi cauza necazurilor, nu?

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

-Din experienta mea , cred in visele premonitorii. Foarte rare, dar posibile.

 

-As zice ca , la limita, nu-i chiar gresita formularea. Daca visul respectiv te ajuta sa eviti pericolul , face un lucru bun, util. El nu poate fi cauza necazurilor, nu?

Cu prima fraza nu pot concura. :) Fiecare stie propriile trairi. Eu doar am spus ce cred in legatura cu visele de avertizare.

 

Cred ca, mai degraba, poate fi o cauza. Desi am zis ca nu poate influenta evenimentele din viata reala. Nu direct. Dar poate schimba comportamentul omului, care poate duce la necazuri. :D: Dar nu cred ca un vis te poate atentiona ca te asteapta ceva rau.

Link to comment
Share on other sites

:flowers: ar trebui

 

Ar trebui asa: din cauza/datorita. :ang: Ca , datorita unui vis premonitoriu , poti anula o calatorie si poti scapa cu viata dintr-un accident, au fost atatea cazuri prezentate in mass-media! Daca nu, pe voi o sa cada magaoaia, c-o sa fac apel si-o sa depun si contestatie. O intreb pe mesmerize si ma invata ea cum sa va vin de hac. :sadwalk:

Link to comment
Share on other sites

...la mine cu visele ii altfel

de obicei visez persoane dragi ... care au fost si vin sau numai vin linga mine.

eu cred in ele ca ii un pod ce ne leaga.

printr-un vis demult am ajuns l-a un adevar care nu-mi dadea pace de anii buni.

 

eu cred in ele ... imi arata drumul pe care sa merg ... imi dau curajul sa merg mai departe pe el :rose:

Link to comment
Share on other sites

ii un pod ce ne leaga.

printr-un vis demult am ajuns l-a un adevar care nu-mi dadea pace de anii buni.

 

eu cred in ele ... imi arata drumul pe care sa merg ... imi dau curajul sa merg mai departe pe el :rose:

 

Slava Domnului, ca mai este cineva care sa creada in podul ala, ca ceilalti n-au nici punte, n-au nici pod , merg pe bajbaite pe mijlocul drumului si-o sa dea masina peste ei. :o: Metaforic vorbind. :haha:

 

Link to comment
Share on other sites

mesmerize

 

Narcisa :hugs: eu subscriu argumentelor tale.

 

Cum există întotdeauna o legătură de la cauză la efect între o acţiune/inacţiune şi rezultatul/rezultatele acesteia, în considerarea înlănţuirii cauzale s-ar justifica folosirea lui ‘din cauza’.

 

Dar după efectul cauzei, când rezultatul e benefic, se foloseşte 'datorită', iar când rezultatul e nedorit, se foloseşte 'din cauza', aşa cum ai arătat şi exemplificat tu.

 

În ceea ce priveşte titlul topicului, eu aş folosi ‘pe considerentul’, ‘în baza faptului că’, ‘pe motiv că’ în loc de 'datorită/din cauza'.

Aş evita astfel orice apreciere cu privire la faptul anulării, consecinţa visului, şi orice anticipare a urmărilor anulării.

 

Divagând umpic, sunt multe situaţii în care o cauză poate produce un complex de urmări, unele benefice, altele nu.

În plus, uneori sunt greu de apreciat (toate) urmările pt că există rezultate imediate şi rezultate care se materializează după un anumit timp.

 

Mi s-a întâmplat ca o acţiune/inacţiune de-ale mele să producă un rezultat imediat convenabil şi, după o vreme, să constat că n-am anticipat toate efectele acelei cauze.Concentrată pe ‘principal’, am pierdut din vedere ‘accesoriile’ care l-au estompat pe ‘datorită’ şi mi-au dat bătaie de cap cu consecinţe ‘din cauza’.

Dar s-a întâmplat şi invers :D:

 

On topic, n-am anulat/amânat nimic ca urmare a unui vis urât.Când am visat agitat, în realitate aveam oarece griji, stări de stres, oboseală accentuată.

Link to comment
Share on other sites

sunt multe situaţii în care o cauză poate produce un complex de urmări, unele benefice, altele nu.

 

Asta ziceam si eu, mesme, dar Asimetricu si ceata lui de mai sus , nu si nu, o tin ei puia-gaia, pai daca eu n-am dreptate pe de-a -ntregul, sa zicem, ei de ce nu-mi recunosc nici particica aia pe care-o zic si eu bine? :cry: Ia uite ce scrisera colo sus, schimbara ei repede titlul si acum tac malc , ca le convine!

 

:D: :D:

 

Nici eu n-am anulat, ca n-a depins de mine. Daca puteam , anulam, c-am stiut din capul locului care vor fi consecintele. Datorita unor vise simbolice.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

După trezirea din somn, jumătate dintre vise sunt date uitării, iar după zece minute, procentul creşte la 90 la sută.

 

Samuel Taylor Coleridge , celebrul poet englez, s-a trezit într-o zi după un vis magnific. Imediat după ce s-a trezit, poetul a luat o foaie şi un creion pentru a scrie ce a visat, astfel luând naştere, din câte se pare, celebrul poem Kubla Khan. În timp ce scria, a fost însă întrerupt de o persoană sosită în vizită, iar când poetul a revenit la poemul său, nu şi-a mai putut aminti ce a visat, iar poemul a rămas incomplet.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...