Jump to content
Vesperala Forum

Centrala termica

Recommended Posts

Dacă doreşti te pot pune în legătură cu un amic de-al meu care se ocupă cu instalări centrale, gaze, electrice.

:d1:

Danke Gabi. Oricum ma gandisem la tine sa apelez pentru sprijin, eventual.

Mie imi trebuie o echipa care sa faca tot. Nu pe bucati. Admitand ca o sa ma apuc curand de lucrare.

Ori in capusele de la distrigaz nu am incredere. Defapt eu nu am incredere in nimeni. :lol: daca nu e mai bun

decat mine. Tinem legatura. :hatoff:

Danke Gabi. Oricum ma gandisem la tine sa apelez pentru sprijin, eventual.

Mie imi trebuie o echipa care sa faca tot. Nu pe bucati. Admitand ca o sa ma apuc curand de lucrare.

Ori in capusele de la distrigaz nu am incredere. Defapt eu nu am incredere in nimeni. :lol: daca nu e mai bun

decat mine. Tinem legatura. :hatoff:

Păi se ocupă cu tot. Si cu finisările :)

Tinem legătura.

In devizul care mi s-a propus vara trecuta erau incluse asa: centrala, calorifere noi(desi au doar patru ani ale mele),

cablare prin pardoseala, recablare instalatie electrica integral, materialele, actele Distigaz, actele dedransare termoficare, taxele aferente,

refacere parchet cu tot cu materiale, refacere pereti integral dupa cablare electrica in alb si timp de executie scurt.

Conditie de-a mea. Inca era criza de echipe specializate pentru asemenea lucrari.

Mi s-a propus dupa cateva discutii sa intre in bani si termopane schimbate. Aici m-au pierdut.

In sensul ca i-am prins cu ocaua mica. Legat de stilul in care alegeau materialele de lucru. Ieftine dar facturate scumpe.

Si de aici a picat lucrarea.

Am in calcul sa trec pe centrala. Dar is multe necunoscute ori eu nu stau bine cu timpul.

Ramane in picioare rugamintea mea. :d1:

Mda......, iata...., vazand prezentarea ta, am convingerea ca ceea ce auzisem eu se referea doar la executia covorului termic, cu distribuitori..etc, atat.

Este mai mult decat evident ca nu are cum, ca in 3000, poate trei mii si ceva de euro sa poata fi prins si back up-ul decopertarii pardoselii, peretii, instalatie electrica, dosare, debransari, samd. Practic se reconstruieste intreaga locuinta

Daca totusi voi reusi sa am un pret pentru o lucrare, asa, completa cum ai spus mai sus, la 5 camere, il voi comunica.

:hi:

Am scris mai devreme ca ma pot racorda trifazat in doua zile.

Solutia era sa raman pe electric si sa ramific in trei circuite tot ceea ce e in casa. fara sa schimb conductorii!!!

Fara deranj de zidarie si lucrari de amploare.

Trei circuite monofazice, dintr-unul trifazic. Nu mai exista solicitare pe nimic.

Ii importanta si siguranta circuitelor, asa-i?

Modeificam doar tabloul. Atat. Era o idee.

Mda......, iata...., vazand prezentarea ta, am convingerea ca ceea ce auzisem eu se referea doar la executia covorului termic, cu distribuitori..etc, atat.

Este mai mult decat evident ca nu are cum, ca in 3000, poate trei mii si ceva de euro sa poata fi prins si back up-ul decopertarii pardoselii, peretii, instalatie electrica, dosare, debransari, samd. Practic se reconstruieste intreaga locuinta

Daca totusi voi reusi sa am un pret pentru o lucrare, asa, completa cum ai spus mai sus, la 5 camere, il voi comunica.

:hi:

Danke Orpheus! :d1: Reperul de 3000 ii totusi decent, am retinut asta. Nici eu nu ma gandeam la mai mult.

Is totusi o gramada de operatii. Am inteles exact la ce se referea. Era elementar ca-s diferente de lucrari.

Aici ii vina mea insa am corectat. :d1: