Jump to content
Vesperala Forum

Metode de ingrasare


Asimetric

Recommended Posts

Probabil suna ciudat. Cred ca multi se intreaba "cine ar avea nevoie de asa ceva?". Ei bine, eu. Toata lumea incearca sa slabeasca. In ultimii ani a devenit o moda chiar si printre barbati. Dar eu vreau sa iau in greutate cateva kg, avand in vedere ca la cei 20 de ani masor frumoasa inaltime de 1.85 m si cantaresc infama masa de 59 kg (sau undeva in jurul acestei valori; de obicei variatia este negativa, daca exista). Am precizat varsta pentru a elimina posibilitatea de "a fi in crestere". Cred ca am trecut de faza respectiva.

 

As dori niste "retete de ingrasat", metode, deci. Exista?

:)

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

-dulciuri, pizza, hamburgheri printre mese

-masa de dimineaţă bogată

-mesele la ore fixe

 

vezi să nu exagerezi, că vei lua prea mult

şi spun asta pentru că ştiu un caz cum îl descrii: un fost coleg de clasă foarte slab până pe la 23 de ani

acum seamănă cu piedone

Link to comment
Share on other sites

Partea cu dulciurile o practic de foarte mult timp. Nu consum in cantitati industriale, dar acestea se afla in Top 5 hobby-uri, daca pot sa le spun asa. Voi incerca sa maresc doza zilnica...nu cu foarte mult.

Nu sunt fanul alimentelor de genul pizza sau fast-food (cred ca pizza tot in categoria asta intra). Chestii mai sanatoase, dar care sa si ingrasa exista? :)

 

Cam in ce ar consta un mic-dejun bogat? De obicei plec de acasa de foarte dimineata, si cateodata (nu des, dar se intampla) nu reusesc sa mananc nimic. In rest, chestii marunte, cat sa nu fie stomacul chiar gol. Dar e bine de stiut asta; o sa ma trezesc mai devreme. :)

 

Ora mesei reprezinta o problema pentru mine. Incerc cat pot sa mentin echilibrul intre ele, dar programul pe care il am variaza cu fiecare zi a saptamanii.

 

Eu fac sportul asta de cand ma stiu. Am inteles ca este activitatea cu cea mai mare probabilitate de a genera cresteri in greutate. Se numeste "sedentarism". :lol: La mine nu a dat rezultate. Alte sugestii? :lol:

 

NightShift: Pai exista un motiv simplu. Probabil li s-a intamplat multora care au fost in situatia mea. Remarcile, glumele, etc, din partea colegilor, chiar profesorilor, si, cel mai enervant, a rudelor. Sigur unii stau mai bine cu psihicul cand e vorba de a trece peste lucrurile de genul asta, dar nu eu. Cred ca de-asta am si ajuns sa cred ca e rau sa fii slab.

 

samsara:

- Nu pot astepta pana ma insor. S-ar putea sa raman asa pentru multa vreme. :lol:

- Cred ca si o gorila ar fi invidioasa pe cantitatea de banane pe care am ingurgitat-o in ultimul timp. :lol: Exagerez, desigur, dar cred ca ideea s-a inteles. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa maresc doza zilnica...nu cu foarte mult.

Nu sunt fanul alimentelor de genul pizza sau fast-food (cred ca pizza tot in categoria asta intra). Chestii mai sanatoase, dar care sa si ingrasa exista? :)

 

Cam in ce ar consta un mic-dejun bogat? De obicei plec de acasa de foarte dimineata, si cateodata (nu des, dar se intampla) nu reusesc sa mananc nimic. In rest, chestii marunte, cat sa nu fie stomacul chiar gol. Dar e bine de stiut asta; o sa ma trezesc mai devreme. :)

mic dejun bogat: un sandwich măricel făcut cu salam/parizer şi caşcaval, plus pâine cu smântână :) de exemplu

 

 

pizza se poate prepara şi în casă, şi nu e chiar dăunătoare :) la fel şi hamburgherele

 

cartofii prăjiţi consumaţi cu pâine, bananele...se zice că îngraşă

un pahar de bere pe zi..:)

Link to comment
Share on other sites

cartofii prăjiţi consumaţi cu pâine, bananele...se zice că îngraşă

 

Treaba asta, nu funtioneaza :) eu mananc si painea cu paine :) si sunt in situatia stelistului, adica am 1,75 si am 57-58 kg

 

Treaba cu berea, s-ar putea sa functioneze :) adica, am fost acasa acum 3 saptamani, si in fiecare seara, am baut o bere (am stat doar 2 zile), si inainte sa plec, aveam 61 kg. Deci in 2 zile, 3-4 kg, e ceva. Ar trebui sa ma duc mai des acasa :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Rares are dreptate. :) In mod ciudat, painea in combinatia asta e element neutru. Si nu numai impreuna cu cartofii (scuze :pardon:). Ia ghici cu ce mananc eu pastele fainoase? Corect, cu paine. :lol: Degeaba. Cresterea glicemiei nu aduce dupa ea neaparat si cresterea in greutate.

 

Berea cade, clar.

Link to comment
Share on other sites

Aaaa.. ca ai amintit de paste. Incearca sa mananci paste, dimineata, la amiaz si seara. Sigur te ingrasi! ;) si fara paine, adica, eu n-as putea manca pastele cu paine :lol:

Am un var, care si el, pe la 20 de ani, avea 1.80, si 55-60 kg, era foarte slab, si a fost o vara in Italia, unde a mancat doar paste, dimineata la amiaz si seara, si acum e ca, vorba vesperalei, ca piedone :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aaaa.. ca ai amintit de paste. Incearca sa mananci paste, dimineata, la amiaz si seara. Sigur te ingrasi! ;) si fara paine, adica, eu n-as putea manca pastele cu paine :lol:

Am un var, care si el, pe la 20 de ani, avea 1.80, si 55-60 kg, era foarte slab, si a fost o vara in Italia, unde a mancat doar paste, dimineata la amiaz si seara, si acum e ca, vorba vesperalei, ca piedone :lol:

Nu stiu cum ar putea cineva sa manance un singur fel de mancare timp de 3 luni. :unsure: Si sa ajungi de la 60 kg la 100 kg, chiar e trist.

Link to comment
Share on other sites

Probabil suna ciudat. Cred ca multi se intreaba "cine ar avea nevoie de asa ceva?". Ei bine, eu. Toata lumea incearca sa slabeasca. In ultimii ani a devenit o moda chiar si printre barbati. Dar eu vreau sa iau in greutate cateva kg, avand in vedere ca la cei 20 de ani masor frumoasa inaltime de 1.85 m si cantaresc infama masa de 59 kg (sau undeva in jurul acestei valori; de obicei variatia este negativa, daca exista). Am precizat varsta pentru a elimina posibilitatea de "a fi in crestere". Cred ca am trecut de faza respectiva.

 

As dori niste "retete de ingrasat", metode, deci. Exista?

:)

 

valeu!!! eu la rusinoasa mea inaltime de 1.71 si la varsta de 20 de ani am exact 59 de kg....si tot mi se zice ca sunt schilod si nemancat....

 

P.S. Vespe sa stii ca sfaturile tale nu dau roade si la mine , avand in vedere ca mananc de vreo 20 de ori pe zi , fara sa exagerez, iar mesele insemnand MESE in adevaratul sens al cuvantului :drool: ....Prietena deja ma invidiaza , avand in vedere ca ea se ingrasa 2 kg doar daca mananca cateva felii de pizza si o shaworma....iar eu mananc de vreo 30 de ori mai mult decat ea pe zi....Toata lumea se mira de ce sunt asa de slab...

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Lipsa somnului

 

Organismul funcţionează bine atunci când este odihnit. Din cauza oboselii, corpul este supus stresului fiziologic şi biochimic. Acesta provoacă dezechilibre hormonale, determină formarea depozitelor de grăsime şi creşterea în greutate. Când apare oboseala şi nervozitatea, nu veţi face faţă prea bine nici stresului şi veţi mânca prea mult. Încercaţi pe cât posibil să dormiţi opt ore pe noapte, altfel, peste zi, veţi fi lipsiţi de energie, veţi obosi repede, veţi fi uşor iritabili.

 

„Dormiţi în fiecare zi 15 minute în plus şi veţi vedea câte schimbări resimte corpul”, recomandă Michelle May, citată de site-ul webmd. Mişcarea în aer liber vă poate ajuta să vă odihniţi mai bine.

Narcisuca, pentru îngrăşat încă nicio veste? O reţetă ceva, măcar 5 kile :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Narcisuca, pentru îngrăşat încă nicio veste? O reţetă ceva, măcar 5 kile :rolleyes:

 

Ti s-a urat cu binele, danco? :lol:

Daca vrei cu tot dinadinsul sa te ingrasi, ai grija sa-ti maresti masa musculara, nu sa faci burtica. Pentru asta:

-daca ai probleme cu tiroida ( hipertiroidism) trebuie tratata aceasta cauza;

-daca esti fumator, trebuie sa renunti la acest viciu;

-program regulat de odihna;

-cat mai mult sport, miscare;

-alimentatia trebuie sa includa:

 

grasimi (uleiuri, margarina, unt) si dulciuri

lactate (smantana, lapte de 3% grasime, branzeturi) 3 portii pe zi

carne, oua, nuci 3 portii pe zi

legume 5 portii pe zi

fructe 4 portii pe zi

paine, cereale, orez, paste – 11 portii pe zi

-suplimente nutritive, care sa-ti sporeasca pofta de mancare.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a urat cu binele, danco? :lol:

Daca vrei cu tot dinadinsul sa te ingrasi, ai grija sa-ti maresti masa musculara, nu sa faci burtica. Pentru asta:

-daca ai probleme cu tiroida ( hipertiroidism) trebuie tratata aceasta cauza;

-daca esti fumator, trebuie sa renunti la acest viciu;

-program regulat de odihna;

-cat mai mult sport, miscare;

-alimentatia trebuie sa includa:

 

grasimi (uleiuri, margarina, unt) si dulciuri

lactate (smantana, lapte de 3% grasime, branzeturi) 3 portii pe zi

carne, oua, nuci 3 portii pe zi

legume 5 portii pe zi

fructe 4 portii pe zi

paine, cereale, orez, paste – 11 portii pe zi

-suplimente nutritive, care sa-ti sporeasca pofta de mancare.

Mulţumesc, Narcisa. :flowers: Eu: nu fumez, nu beau(doar cola :rolleyes: ), nu am probleme cu tiroida(cel putin nu stiu de asa ceva) odihna regulat..să zicem, sport nu prea fac, dar mişcare multă fac. Dulciurile nu-mi prea plac, doar câteva de' le pot număra pe degetele de la o mână ,carne mânânc, ouă de două ori pe săptămână, legume da, fructe da, pâine da, orez da, în schimb nu mânânc paste. Ador ciorbele :drool: şi fac icter instantaneu dacă văd : pielea de pe carnea de pui(gătită sau nu), spanacul gătit, smâtâna de pe lapte... Cam aşa Ce zici, Narcisa, am vreo şansă să mă îngraş? :yeap:

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a urat cu binele, danco? :lol:

Daca vrei cu tot dinadinsul sa te ingrasi, ai grija sa-ti maresti masa musculara, nu sa faci burtica. Pentru asta:

-daca ai probleme cu tiroida ( hipertiroidism) trebuie tratata aceasta cauza;

-daca esti fumator, trebuie sa renunti la acest viciu;

-program regulat de odihna;

-cat mai mult sport, miscare;

-alimentatia trebuie sa includa:

 

grasimi (uleiuri, margarina, unt) si dulciuri

lactate (smantana, lapte de 3% grasime, branzeturi) 3 portii pe zi

carne, oua, nuci 3 portii pe zi

legume 5 portii pe zi

fructe 4 portii pe zi

paine, cereale, orez, paste ? 11 portii pe zi

-suplimente nutritive, care sa-ti sporeasca pofta de mancare.

11 portii? :huh: Poate nu vrea sa ajunga la 150 kg... :think:

A propos de oua...Cate oua se recomanda a se consuma, astfel incat sa nu fie afectat niciun organ (aici ma refer in special la ficat - inteleg ca sunt periculoase dupa un anumit numar)?

 

PS: Aceste ultime postari ar merge mai bine aici: http://www.vesperala.com/index.php?showtopic=13802 :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...