Jump to content
Vesperala Forum

Fonduri alocate aiurea


NightShift

Recommended Posts

Link articol: http://www.infoportal.ro/presa~info-895937.html

In plina criza economica, parlamentarii romani se bat pe... biserici. Nu de alta, dar in campania electorala au promis alegatorilor, in special celor din mediul rural, ca le vor construi biserici. Drept urmare, au depus mii de amendamente la proiectul de buget, prin care solicitau acordarea de fonduri pentru construirea de noi lacase de cult.

 

Da, super! Se maresc accizele la carburanti, se instituie noi taxe si impozite,, oamenii raman fara slujbe ... deci vor avea si timp, si si motive sa mearga la biserica. :lol: Rezulta ca NE TREBUIE MAI MULTE BISERICI.

 

Azi am mai auzit o stire interesanta la radio: Cineva are nevoie de o operatie ultrasofisticata, si statul ii va plati operatia in valoare de 700.000 de euro. :o: Mie mi-e mila de respectivul .. dar nici pe aia nu-i inteleg care au aprobat asa ceva. Pai in tara asta se moare de foame, frate. Din banii aia se trateaza alte 2000 de persoane cu afectiuni mai putin grave!!! Si poate nu sunt de acord nici cu idea ca eu platesc CAS in conditiile in care nu am cerut statului nici macar un algocalmin. Ma intreb cine o fi persoana cui i se acorda contributia lunara a muncitorilor de pe 15 judete,, cat timp cotizantii sunt trimisi sa-si cumpere singuri medicamentele. :huh:

Link to comment
Share on other sites

dar se fac locuri de muncă: popi şi gropari, nu? şi şoferi de dricuri :hm:

 

Sigur, e nevoie si de lumanari, prin urmare apar locuri de munca in apicultura, de prosoape si batiste( industria textila), de mese, scaune, canapele( industria de prelucrare a lemnului) si cate si mai cate, laterale si colaterale :unsure: ...Iata , deci, tot raul spre bine merge.

 

Link to comment
Share on other sites

Link articol: http://www.infoportal.ro/presa~info-895937.html

 

 

Da, super! Se maresc accizele la carburanti, se instituie noi taxe si impozite,, oamenii raman fara slujbe ... deci vor avea si timp, si si motive sa mearga la biserica. :lol: Rezulta ca NE TREBUIE MAI MULTE BISERICI.

 

Azi am mai auzit o stire interesanta la radio: Cineva are nevoie de o operatie ultrasofisticata, si statul ii va plati operatia in valoare de 700.000 de euro. :o: Mie mi-e mila de respectivul .. dar nici pe aia nu-i inteleg care au aprobat asa ceva. Pai in tara asta se moare de foame, frate. Din banii aia se trateaza alte 2000 de persoane cu afectiuni mai putin grave!!! Si poate nu sunt de acord nici cu idea ca eu platesc CAS in conditiile in care nu am cerut statului nici macar un algocalmin. Ma intreb cine o fi persoana cui i se acorda contributia lunara a muncitorilor de pe 15 judete,, cat timp cotizantii sunt trimisi sa-si cumpere singuri medicamentele. :huh:

 

 

Cred ca ii eronata stirea. Un sistem de sanatate precar nu-si poate permite extravaganta asta.

La asemenea suma se intra deja la experiment ori pentru asta is sau erau alte fonduri alocate si din cu totul alte surse de finantare. Nu din sistemul nostru de asigurari de sanatate.

 

Partea cu constructia de noi locase de cult ii iarasi fantezie. Aiureala.

Imi vine in minte o alta treaba.

 

Romania are in momentele astea delicate pe langa tot raul si o sansa extraordinara.

Sansa de a-si pune sub lupa defectele. Furturile de bani publici mai exact.

Nu are incotro actuala administratie.

 

A crede ca o zona absolut necontrolabila(cultele) isi va gasi finantare bugetara azi ii deja ceva ce nici macar la noi nu o sa se intample.

 

Dar da bine la public, desigur. Sau poate ca nu. Anuntand asa ceva.

 

Ca sa ne amuzam putin, ia inchipuiti-va la noi un popa cu terminal POS la purtator sau o biserica cu casa de marcat.

Computere au. Asta am vazut.

 

 

Chiar, apropo de asta. Stie cineva termenul bisericesc echivalent contabilului? Il stiam dar sa ma pici cu ceara si nu mi-l amintesc.

E ciudat.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sigur, e nevoie si de lumanari, prin urmare apar locuri de munca in apicultura, de prosoape si batiste( industria textila), de mese, scaune, canapele( industria de prelucrare a lemnului) si cate si mai cate, laterale si colaterale :unsure: ...Iata , deci, tot raul spre bine merge.

Bine, bine, si atunci de ce sunt atat de putine locuri de munca? Ca la cate biserici sunt in tara asta, ar trebui ca toata populatia sa fie angajata (exceptand copiii, incluzand pensionarii). :hm:

Link to comment
Share on other sites

In curand economia Romaniei se va cladi pe meserii de genul pescuitului, olaritului si pastoritului transhumant. :imao:

 

Cred ca ii eronata stirea.

Imi pare rau ca nu imi amintesc exact detaliile stirii auzite la radio.

Foarte posibil sa fi fost stirea asta, caz in care dintr-adevar este eronat ce am scris in primul post.

 

Oricum, datele problemei nu se schimba substantial. De banii aia se pot trata 6, 6000 sau 600.000 de oameni. Da, veti zice ca nu e vorba de un simplu tratament ci VIATA a 6 oameni sta in banii aia. OK, fie. O cred. Dar hai sa ne intelegem ca si starea generala de sanatate a populatiei este (sau ar trebui sa fie) o problema de mare prioritate. Deci atata timp cat unui cotizant in drepturi nu i se administreaza un tratament de 10 euro pe motiv ca nu sunt fonduri,, mie tot aberant mi se pare ca altuia sa i se aloce o suma de 12.000 de ori mai mare.

 

Sa mai spun si de riscul investitiei? Ii faci unui om transplant medular. Presupunem operatia reusita.

Il salvezi de la moarte, iar peste o saptamana moare infasurat cu masina intr-un copac.

Pai nu mai bine investesti aceiasi bani in sanatatea a 10.000 de oameni si obtii un risc mult mai mic?

... asta in timp ce starea generala de sanatate a populatiei este la o cota teoretic mai buna.

 

dar stiu deja! .... Unii vor spune ca sunt prea pragmatic si noroc ca nu sunt eu ministrul sanatatii. :imao:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Lumea trebuie să se pregătească pentru următoarea criză economică, chiar dacă a început redresarea din cea mai gravă recesiune de după Marea Criză din 1929, a declarat directorul general al Fondului Monetar Internaţional (FMI), Dominique Strauss-Kahn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...