Jump to content
Vesperala Forum

cafeaua de la adolescenta


KyKy

Recommended Posts

Eu dimineata si seara beau o cana maaare de cafea si dupa un ceai. Daca nu beau cafeaua aia stau cu nervii la pamant si nu am chef de nimic.

Ce recomandati ? vreau sa scap !!!!

să o schimbi cu un suc neacidulat, gumă de mestecat şi un sfert de oră dimineaţa câteva abdomene, genoflexiuni, sport în general...:)

seara oricum nu ai nevoie de înviorare.

eventual câteva zile să încerci să adormi mai devreme

 

bănuieşti bine, e dăunătoare

Link to comment
Share on other sites

Esti fumator?

 

nu

 

să o schimbi cu un suc neacidulat, gumă de mestecat şi un sfert de oră dimineaţa câteva abdomene, genoflexiuni, sport în general...:)

seara oricum nu ai nevoie de înviorare.

eventual câteva zile să încerci să adormi mai devreme

 

bănuieşti bine, e dăunătoare

 

intru in general la 8 la scl

plec pe la 7 de acasa, pana la metrou, asteptare etc.

o sa incerc metoda, dar daca folosesc bomboane ?

da, stiu ca e daunatoare ca imi cam tremura mainile :|

Link to comment
Share on other sites

In general persoanelor cu tensiunea arteriala mica li se recomanda consumul de cafea.. moderat. O ceasca de cafea dimineata. Dar nu de la o varsta asa de frageda. Daca nu aveti genul asta de probleme nu are nici un sens sa va obisnuiti de mici sa consumati cafea. Poti inlocui cafeaua cu un ceai verde.. de ex. Incearca.. poate te simti mai bine :unsure:

Link to comment
Share on other sites

să o schimbi cu un suc neacidulat, gumă de mestecat şi un sfert de oră dimineaţa câteva abdomene, genoflexiuni, sport în general...:)

seara oricum nu ai nevoie de înviorare.

eventual câteva zile să încerci să adormi mai devreme

 

bănuieşti bine, e dăunătoare

 

E ca si cum l-ati trimite la insuratoare.

 

Daca tipul nu fumeaza ii ok. Nu crapa nimeni, poate financiar, din cafea. :d1:

 

Ii un viciu placut cafeaua. Ii un tabiet, pana la coada. Cred.

 

 

LE: Cafeaua fara cofeina ii la fel. Ii doar tabiet. Cat despre tremurat, ii o gluma asta.

Ii doar ideea. Sa fim seriosi.

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

o sa incerc metoda, dar daca folosesc bomboane ?

dropsuri Orbit poate

 

tic tac...

 

:) nu bomboane dulci etc, că rămâi ştirb.

 

 

E ca si cum l-ati trimite la insuratoare.

 

Daca tipul nu fumeaza ii ok. Nu crapa nimeni, poate financiar, din cafea. :d1:

 

Ii un viciu placut cafeaua. Ii un tabiet, pana la coada. Cred.

cafeaua te lasă fără calciu.

el e în creştere, numai aşa ceva nu îi trebuie

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exact .. cafeaua te lasa fara calciu, mai mult decat atat poate provoca gastrita daca o bei pe stomacul gol. Faptul ca ii tremura mainile se poate datora unei lipse de calciu (spasmofilie).. Eu zic ca nu-i bine totusi sa incepi sa bei cafea de la o varsta atat de frageda. Plus ca ingalbeneste dintii :D:

Edited by Cryss
Link to comment
Share on other sites

Eu dimineata si seara beau o cana maaare de cafea si dupa un ceai. Daca nu beau cafeaua aia stau cu nervii la pamant si nu am chef de nimic.

Ce recomandati ? vreau sa scap !!!!

 

 

Recomand sa nu mai bei,

 

la 15 ani ( daca sunt reali ), cafeaua este daunatoare si nu benefica, organismul unui adolescent la 15-16 ani nu are nevoie de stimulente, energizante sau alte anabolizante.

Ce inseamna ca esti cu nervii la pamant ?, ce probleme cauzatoare de stres ai, de simti nevoia sa le estompezi efectul folosind cantitati mari de cafea ?.

As mai intreba, cafeaua o bei singur sau cu parintii, ( presupun ca ai, sau imi scapa ceva ? ), ei ce spun, sunt de acord cu asta ?

 

Nu ar fi rau, daca ai incerca sa ne expui, ceva mai in detaliu, motivul....

 

O imagine, bazata doar pe "dimineata si seara beau o cana maaare"...si atat, nu este o imagine in fapt, ci un frame. :)

la care se va raspunde la deruta intuita.

 

Ca sa scapi de efect, trebuie sa-i cunosti cauza.

Link to comment
Share on other sites

Recomand sa nu mai bei,

 

la 15 ani ( daca sunt reali ), cafeaua este daunatoare si nu benefica, organismul unui adolescent la 15-16 ani nu are nevoie de stimulente, energizante sau alte anabolizante.

Ce inseamna ca esti cu nervii la pamant ?, ce probleme cauzatoare de stres ai, de simti nevoia sa le estompezi efectul folosind cantitati mari de cafea ?.

As mai intreba, cafeaua o bei singur sau cu parintii, ( presupun ca ai, sau imi scapa ceva ? ), ei ce spun, sunt de acord cu asta ?

 

Nu ar fi rau, daca ai incerca sa ne expui, ceva mai in detaliu, motivul....

 

O imagine, bazata doar pe "dimineata si seara beau o cana maaare"...si atat, nu este o imagine in fapt, ci un frame. :)

la care se va raspunde la deruta intuita.

 

da, am 15 ani.

daca nu mai beau nu am chef de nimic toata ziua si nu am energie.

da, sunt ambii. Nu prea mai stiu ce sa zica.

 

ok

 

De la o vreme ... cam din noiembrie 2008 m-am apucat de acest viciu. Inainte eram stresat de colegi, orele sunt puse urat si am baut o cana. A doua zi iar si tot asa.

Dupa 3 luni si 1/2 am obesrvat ca nu mai pot scapa de acest viciu. Daca nu consum sunt plictisit, fara energie si chiar nu am chef de nimic. Desig ca aceast viciu mi-a afectat media (cam mult).

Acum doresc sa scap.

Link to comment
Share on other sites

da, am 15 ani.

daca nu mai beau nu am chef de nimic toata ziua si nu am energie.

da, sunt ambii. Nu prea mai stiu ce sa zica.

 

ok

 

De la o vreme ... cam din noiembrie 2008 m-am apucat de acest viciu. Inainte eram stresat de colegi, orele sunt puse urat si am baut o cana. A doua zi iar si tot asa.

Dupa 3 luni si 1/2 am obesrvat ca nu mai pot scapa de acest viciu. Daca nu consum sunt plictisit, fara energie si chiar nu am chef de nimic. Desig ca aceast viciu mi-a afectat media (cam mult).

Acum doresc sa scap.

In ce sens ti-a afectat media? .. pt ca dupa cum spui, daca iti da cafeaua energie, ar trebui sa iti creasca media, nu?

Link to comment
Share on other sites

nu

devin agitat daca stau intr-un loc si nu-s atent

 

Am impresia ca esti stresat, asta una. Ai ceva examene care urmeaza? Eu zic sa nu mai bei cafea. Incearca cu ceai verde. Nici cu ala nu exagera. E clar ca nu-ti face bine cafeaua. Eu de exemplu nu beau cafea deloc, nici macar in sesiune, tocmai pentru ca devin foarte agitata si incep sa tremur, efectiv nu mai simt bine. Daca te simti obosit cea mai buna solutie este sa dormi 1 ora, ora 1/2 dupa ce vii de la scoala. O sa vezi ca o sa iti fie mai bine. :hugs:

Link to comment
Share on other sites

.....

 

De la o vreme ... cam din noiembrie 2008 m-am apucat de acest viciu. Inainte eram stresat de colegi, orele sunt puse urat si am baut o cana. A doua zi iar si tot asa.

Dupa 3 luni si 1/2 am obesrvat ca nu mai pot scapa de acest viciu. Daca nu consum sunt plictisit, fara energie si chiar nu am chef de nimic. Desig ca aceast viciu mi-a afectat media (cam mult).

Acum doresc sa scap.

 

 

kykykyky....de vicii nu se scapa fara vointa, spun asta pentru a nu astepta o formula magica care sa te scape fara ca tu sa contribui.

 

Daca iti doresti cu adevarat acest lucru, atunci il vei obtine, asa cum spuneau si ceilalti, schimba substanta, suc, ceai sau poti incerca guma ori bomboane, ciocolata si de fiecare data imagineaza-ti ca sucul sau ceaiul, anyway...este cafea. Vei ajunge sa "depinzi" de noua substanta, inofensiva de data asta.

 

Desi, revin si repet, la varsta ta energia este atomica, nu are nevoie de nici un stimulent, extern, ci....intern.

 

Fa un pariu cu tine insuti, de abstinenta, alege-ti o miza de care sa-ti pese in caz ca ai renunta si ai pierde, fi serios si corect cu ramasagul facut si vei fi surprins de efect.

 

Cel mai bun gardian al tau....esti tu. :)

Link to comment
Share on other sites

kykykyky, cafeaua este un drog. Usor, ce-i drept , dar da dependenta , ca orice drog. Si eu, daca dimineata nu beau o cafea, nu pot lua startul cum trebuie. Dar ma rezum la una. Ea da energie si activeaza capacitatea cerebrala, stimuleaza memoria , e drept, dar pe o perioada scurta, apoi cobori treptat, sub nivelul fizic si psihic avut inainte de-a o consuma. Atunci simti nevoia sa mai bei una. Si tot asa . E un mare consumator si hot de calciu. Daca ti-e greu sa renunti la ea, te sfatuiesc sa bei numai dimineata, dar foloseste o ceasca mai mica si cafeaua sa fie mai slaba. Si in dietele pentru slabit se recurge la o astfel de " pacaleala " a creierului, de fapt, folosindu-se farfurii mai mici. Persoanelor respective li se induce intentionat ideea ca au mancat obisnuit. Asa si cu ceasca ta, nu vei simti diferenta, organismul va accepta oferta ca fiind cea asteptata. La cafeaua de seara trebuie, volens-nolens, sa renunti. Mananca un fruct dintre cele care-ti plac foarte mult, bea un suc natural. Cu timpul , aceasta obisnuita se va sterge. Cum zice si Orpheus, cu vointa, se rezolva. Faptul ca te simti mereu obosit denota o carenta de vitamine si minerale. In special acum, primavara, astenia face ravagii. Cumpara-ti un complex de vitamine si minerale si vei vedea ca esti alt om, cu energie si pofta de viata. Exista diverse: Centrum, Eurovita, Ca+Mg +D( cred ca ar fi cel mai indicat). Intreba farmacista. Sunt pastile.

Link to comment
Share on other sites

Eu dimineata si seara beau o cana maaare de cafea si dupa un ceai. Daca nu beau cafeaua aia stau cu nervii la pamant si nu am chef de nimic.

Ce recomandati ? vreau sa scap !!!!

Eşti tânăr, dar destul de conştient ca să-ţi dai seama că nu îţi va face bine cafeaua. Ai timp de aşa ceva, mai încolo... Mie cafeaua mi-a distrus stomacul. După cum bine au scris prietenii mai sus, treci pe fructe. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

azi dimineata am baut ciuocolta calda cu 3 lingurite de zahar si am mancat 4 mere ca sa treaca timpul. Am fost cam plictisit dar merita !

 

 

Bravo, continua si maine asa, si poimaine, eventual diversifici, dar nu-ti recomand capucino, este mult mai toxic decat multe produse.

Fructele "lovesc" ( de bine :) ) pe mai multe planuri: vitaminele necesare organismului, protectie impotriva bolilor usoare, nutritie, ...

 

Incearca sa iti impui, in continuare, sa cresti sanatos, este o mare realizare, vei fi mandru de tine, ca poti sa-ti atingi o tinta propusa.

 

Cu timpul, gradul de dificultate a atingerii acestora va creste, evident, odata cu dimensiunea tintei, ..............insa vei stii ca poti. :yes:

Link to comment
Share on other sites

azi dimineata am baut ciuocolta calda cu 3 lingurite de zahar si am mancat 4 mere ca sa treaca timpul. Am fost cam plictisit dar merita !

 

Daca te faci prieten durabil cu merele, cu fructele, esti omul meu.

Imi place chestia asta. :d1: Plictisitule! :ping:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...