Jump to content
Vesperala Forum

Cine este "cinci" ?!


piko

Recommended Posts

Eu am luat si 5 pentru ca nu vroia sa-mi dea mai mult pe motiv ca nu i-am frecventat cursurile si seminariile, desi stiusem mai mult de atat :rolleyes:

Care-s mai destepti nu stiu ... nu e chiar atat de relevant, poate am avut o alta prioritate desi capul ma ducea :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am bucurat pentru un 10 (desi am luat destui) ca pentru 5-ul de la chimie organica :lol: Era un profesor care pica pe capete si o materie care mi s-a parut extraordinar de grea, pentru ca era multa materie de "tocit", asa ca daca am vazut ca nu trebuie sa le mai iau o data la mana pentru toamna, am fost in al noualea cer :hurray:

 

Pe de alta parte, specia vanatorului de 5 a mai ramas doar la facultatile de stat, si nici acolo peste tot. La fabricile particulare de diplome, unde iei 10 chiar daca inveti 2 ore (sau nici pe alea) o materie de un semestru, nu exista asa ceva. Adevarul e ca pentru 5 trebuie sa muncesti. Si, de cele mei multe ori, la materiile de care nu prea te lovesti mai tarziu la munca si care ti se par cele mai nesuferite. 5 se ia doar la facultatile serioase, asa ca nu vad unde se incurajeaqza mediocritatea. Un absolvent care trage de un 5 la Politehnica e mult mai pregatit decat unul care ia 10 cu duiumul la cine stie ce particulara, cu sau fara televiziune proprie.

 

PS La promotia asta trebuia sa scrie ca "este un pamflet si trebuie tratata ca atare" :lol:

Edited by pufonel
Link to comment
Share on other sites

:) m-am bucurat în viaţa mea pentru note de 5 şi m-am înfuriat pentru note de 9

 

depinde de materie, de facultate, de profesor, de timpul acordat învăţării

 

nota nu e relevantă mereu, ci efortul depus.

uneori munceşti pentru un 5 cât munceşti la alt profesor pentru un 10

nu înseamnă însă că ai merita 10, ci că e o materie mai greu de asimilat.

 

pot să spun că la facultatea mea cei care aveau multe note de 10 nu erau retardaţi :)

adică nu privesc cu dispreţ pe cei ce ia uneori 5, dar nici nu îi consider de bani gata pe cei cu 10 pe linie

 

un exemplu: am avut o elevă de 10 pe linie, nu doar la matematică.

e studentă la matematică şi are 10 pe linie

:) pur şi simplu confirmă.

 

Link to comment
Share on other sites

E o tampenie. Cu spaga se ia sapte. Cu rateuri datorita muncii in timpul scolii se ia opt.

La zi, fara probleme financiare in spate si fara mari iubiri in paralel se ia de la opt in sus.

 

Profesionistii iau zece sau cea mai mare nota din an. Lupta cu profesorul. Si asta la maximum doua materii.

Cinci se ia din mila. Nici spaga, nici oarece sclipiri.

 

Un fel de: "si altii". Cred. :d1:

 

Adica stiu, desigur. :bblush:

 

 

Link to comment
Share on other sites

E o tampenie. Cu spaga se ia sapte. Cu rateuri datorita muncii in timpul scolii se ia opt.

La zi, fara probleme financiare in spate si fara mari iubiri in paralel se ia de la opt in sus.

Dar nu vrei sa spui ca reteta asta e valabila pentru toate facultatile, asa-i?

 

La filologie se ia 10 pe banda rulanta. La psihologie la fel, si la stiinte europene la fel.

In schimb la facultatile cu profil tehnic, se munceste pe rupte pentru o medie generala intre 7 si 8.

 

Link to comment
Share on other sites

Ma rog ...

Prietena unui fost coleg de camin, studenta fiind in anul 4 la CCIA in acel moment, s-a apucat de psihologie si a trecut prin ea lejer. ... Cel putin asta a spus ea... ca dupa materii de gen 'Rezistenta materialelor, elasticitate, statica si dinamica' ,, faculatea de psihologie a fost relaxare curata. Si inca ceva, asta a fost la Babes-Bolyai, in Cluj. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma rog ...

Prietena unui fost coleg de camin, studenta fiind in anul 4 la CCIA in acel moment, s-a apucat de psihologie, si a trecut prin ea lejer. ... Cel putin asta a spus ea, ca dupa materii de gen 'Rezistenta materialelor, elasticitate, statica si dinamica' ,, faculatea de psihologie a fost relaxare curata. Si inca ceva, asta a fost la Babes-Bolyai, in Cluj. :)

apoi depinde...

eu am făcut 3 ani de informatică imediat după ce am terminat matematica

 

:)

 

notele au fost mai mari, totul a fost mai uşor... bursă de merit...

dar sunt convinsă că nu e o facultate aşa simplă cum a fost pentru mine

capeţi şi o deprindere de a învăţa care asigură note mai mari în a doua facultate

Link to comment
Share on other sites

Depinde si care iti sunt aptitudinile ca daca iau un student de la mecanica si il bag in psihologie, carti, experimene, teste e posibil sa nu se descurce asa de bine ca la facultatea lui. Aparent e mai usor, ca zici ca e doar de tocit, insa nu e chiar asa ...

Link to comment
Share on other sites

capeţi şi o deprindere de a învăţa care asigură note mai mari în a doua facultate

Da, adevarat.

Iar regula e valabila nu doar pentru o a doua facultate, ci si pentru anii mai mari ai aceleiasi facultati.

Pur si simplu, in anii mici iti faci antrenamentul pentru a invata cantitati enorme de materie prin anii mari. :D:

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu liceul de mate-info, deci stiu cum e si cu realul si si acolo se aplica deprinderea cu invatatul :rolleyes:

 

Is domenii care nu prea mai is pe val raportat la abilitatile de a invata. A sti sa inveti, drept abilitate. Is de circumstanta. Rare azi.

Chestiile sensibile, acumulare de experienta si informatie, is inca pe val. Si extrem de bine cotate.

Si absolut necesare.

E o chestie fireasca pana la coada.

 

Cred. :d1:

 

Link to comment
Share on other sites

Cinci-ul….

 

Cinci-ul, dupa parerea mea, este exponentul mediocritatii, a segmentului de mijloc dar si a inteligentei de a nu forta, a suficientei, este, daca vreti, prima treapta a binelui, este plapuma superficialitatii, este patul de campanie, pe care se poate totusi dormi, este spatarul aprobarii, este dezamagire si fericire la un loc, este balanta realitatii si parfumul strengarului…….

 

Cinci, suntem noi……majoritatea.

 

Link to comment
Share on other sites

Cinci-ul….

 

Cinci-ul, dupa parerea mea, este exponentul mediocritatii, a segmentului de mijloc dar si a inteligentei de a nu forta, a suficientei, este, daca vreti, prima treapta a binelui, este plapuma superficialitatii, este patul de campanie, pe care se poate totusi dormi, este spatarul aprobarii, este dezamagire si fericire la un loc, este balanta realitatii si parfumul strengarului…….

 

Cinci, suntem noi……majoritatea.

 

WOW! no commnet! :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si totusi care este diferenta dintre un student care termina facultatea cu 5 la toate examenele , si unul care ia 6,7,8,9 ? diferanta dintre acestia nu exista, exista doar intre aceste 2 categorii si categoria "la fara taxa" , care au 10 pe linie....asta este singura deosebire....zic si eu...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: eu zic că asta e scuza leneşului, ca să nu încerce mai mult se mulţumeşte să zică: nu e nicio diferenţă.

 

ba e diferenţă şi dacă munceşte recuperează

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...