Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
waki

Calculeaza Ascendent

Recommended Posts

Calcul Ascendent. Ascendentul reprezinta constelatia care apare deasupra liniei orizontului estic la un anumit moment de timp, pentru o anumita locatie geografica. Calculat pentru momentul nasterii unei persoane, el determina caracterul persoanei respective ajunse la maturitate.

Atentie mare in momentul in care va calculati ascendentul deoarece trebuie sa tineti cont de Daylight Saving Time - schimbarea de ora de vara - pentru persoanele nascute dupa anul 1979.

Nu e bun, mie nu-mi da ascendentul bun ... sau nu ma descurc eu, in fine trebuia 4 casute pt latitudine si longitudine

[...] el (ascendentul) determina caracterul persoanei respective ajunse la maturitate.

Deci caracterul unei persoane nu depinde de mediu, de educatie, de conditiile sociale si economice in care s-a format isi duce in continuare existenta?

Pe romaneste .... de nimic altceva, decat de coordonatele timp-spatiu in care s-a nascut?

c'mon!

Asa se calculeaza astrograma clasic (fara ajutorul unui program).

http://www.scoaladeastrologie.ro/articol-c...strograma.shtml

Iar aici gasiti programul astrolog - pentru calculul astrogramei.

http://www.astrolog.org/astrolog.htm

Daca vreti tare va calculez eu astrogramele...cand am timp. Nu-i mare scofala! Mai greu cu interpretatul. :imao:

Pentru asta am nevoie de data nasterii, ora (cat mai precisa) si locul nasterii.

Ascendentul poate fi privit ca o a doua zodie, care incepe sa se manifeste mai mult dupa 30 de ani. Tot As descrie aspectul fizic al nativului si modul in care el este perceput de ceilalti.

Deci caracterul unei persoane nu depinde de mediu, de educatie, de conditiile sociale si economice in care s-a format isi duce in continuare existenta?

Pe romaneste .... de nimic altceva, decat de coordonatele timp-spatiu in care s-a nascut?

c'mon!

Exista mai multe domenii care ne influenteaza, aici vorbindu-se doar de astro a facut referire doar la ea :starry:

Eu una zic ca au si planetele rolul lor, poate chiar interactionam. Si daca ne gandim ca tot mai des auzim ca omul e un microcsmos, adica tot ce e in macrocosmos are corespondent si in om ...

Exista mai multe domenii care ne influenteaza, aici vorbindu-se doar de astro a facut referire doar la ea :starry:

Planeta asta are o miscare de rotatie si una de revolutie iar pozitia stelelor in spatiu poti sa o consideri FIXA.

NOI SUNTEM cei care ne uitam in directii diferite la momente diferite,, ca deh,, Pamantul in rotatia lui, ne ofera cand un peisaj, cand altul. :lol:

Eu nu vad ce legatura poate avea momentul nasterii unei fiinte cu pozitia pamantului pe orbita si unghiul de rotatie fata de intreg sistemul solar.

Dupa principiul asta, la nastere, de ce nu ne-ar influenta mai bine mersul treurilor, clasamentul din formula1, sau cotatia barilului de petrol.

Sunt lucruri care pur si simplu nu au legatura. :)

Sa nu te superi, dar tu privesti lucrurile mereu dintr-o directie, una singura, una rationala pur sange si sunt lucruri in lumea asta care inca nu pot fi explicate cu aceasta ratiune :lol: Cred ca, chiar tu ai zis "iti va da cu rest"

Samsara, esti de acord cu mine ca atata timp ca nu exista nicio dovada palpabila,,

Astrologia, Chiromantia, Croitorasul cel viteaz, Ali-baba si cei 40 de hoti ... :lol: toate fac parte din acelasi gen literar?

Nu sunt de acord ca ceea ce inseamna palpabil pentru tine nu inseamna pentru mine :rolleyes:

Tu vrei ceva palpabil dar care sa corespunda logicii tale. Dar sunt de acord ca totul absolut totul in lumea asta are o logica si e perfect imbinat, doar ca din punctul unde ne aflam noi acum nu prea reusim sa vedem.

Nu, chiar deloc ... e un subiect delicat, iti dai seama si daca nu suntem de acord ne e teama sa nu-l enervam totusi pe celalalt :speaktomuch: :lol:

Eu am un mod de a privi lucrurile, tu altul ... :yes:

NightShift, ar fi bine sa-ti interpreteze cineva astrograma sa vezi ca lucrurile chiar sunt legate intre ele si ca vibratiile planetelor chiar ne influenteaza asa cum si noi le influentam pe ale lor. Totul cuprinte totul.

Pentru o mai buna intelegere ti-as recomanda sa citesti sau sa vezi conferintele lui NASSIM HARAMEIN, care practic a revolutionat fizica. Cu siguranta iti vei schimba modul de a privi lucrurile.

http://fymaaa.blogspot.com/2009/02/nassim-...l-einstein.html

http://www.youtube.com/view_play_list?p=C48C942466A02D63 Aici este conferinta cu subtitrare in limba romana.

O afirmatie adevarata poate fi palpabila sau nepalpabila. ... ca si una falsa. :) Deci ia-o altfel.

Uite un exemplu de informatie palpabila: --> ce parere ai despre mesterul acela din linkul Malitziei?

Ce zici cate a studiat el la viata lui si cate echipe de matematicieni si electricieni ( :lol: ) a condus?

... dar in fine.

Hai sa ne intoarcem la afirmatia asta:

el (ascendentul) determina caracterul persoanei respective ajunse la maturitate.

si la raspunsul asta:

c'mon!

c'mon!

As zice ca nu-i nicio contradictie . Factorii care determina personalitatea sunt cei enumerati de tine: ereditatea, mediul, educatia. Dar nu putem sti ,cu certitudine, daca acesti factori nu sunt( si daca sunt, in ce masura sunt) , la randul lor, influentati de astre. Adica , daca ai norocul sa te nasti intr-un mediu propice dezvoltarii, sa beneficiezi de-o educatie aleasa, cu o zestre genetica solida. Sau din contra.

Oricum, grea povara sa luam asupra noastra toate "gresalele, cu voie sau fara voie" pe care le facem pe parcursul vietii...trebuie sa impartim cu cineva. :bblush:

Scorpion cu ascendent in scorpion. Daca nu as plange atat de mult probabil as reusi sa fac o margica in viata asta.

Scorpion cu ascendent in scorpion. Daca nu as plange atat de mult probabil as reusi sa fac o margica in viata asta.

Nu dispera si asteapta. :console: Scorpionul nu-i o zodie lipsita de noroc, el stie bine sa recupereze .