Jump to content
Vesperala Forum

Sandboxie 3.34,securitate pe calculator


pnv

Recommended Posts

ce armuri programe antivirus sa mai punem pe noi ca sa fim in siguranta pe internet

Sandboxie este,in afara de "o cutie de nisip",un mediu perfect izolat si in acelasi timp o carantina

pentru tot ce bagam din afara in calculator si evident pe harddisk(chiar si in registri)

e un program micut,doar 500kb,dar cu un driver tare care reuseste sa le tina pe toate in frau

si gratuit moca free pentru uz personal.totusi,dupa 30 de zile va apare vreun nag-screen d-ala

(acelasi memento "daca ai da si tu ceva",si noi chiar nu avem,atunci il vom bate tot pe gogu:

"Sandboxie_3.34" p1/6 ,dar si cu un simplu ciocanit-click in acea mimi fereastra vom scapa de el)

deci,e moca free,dar iti reaminteste ca de fapt nimic nu este chiar asa cum pare

dupa instalare,va aparea un link catre un mimi tutorial,le gasiti aici pe toate

http://www.sandboxie.com/index.php?HelpTopics

iar in tray(dreapta-jos) un icon galben in forma de romb,de acolo vom face eventuale setari

si vom deschide anumite programe in acest mediu izolat,asta numai daca vrem..

click dreapta pe acel icon-->Default Box-->si de acolo vom da fie pe "Run web-browser"

(va lansa browserul implicit intr-o sand box,deci orice veti face pe internet va fi fara urme)

pentru ca asta face de fapt acest program,creaza un folder C:\Sandbox si acolo le tine pe toate

acu ma grabesc..aflai ca trebuie sa vanez ceva azi,o dau din scurt si ma intorc cu restu

nu doar modificarile facute de un browser pot fi izolate de harddisk,ci orice alt proces din comp

asa ca,putem si instala un program in aceasta...cutie-seif,cum naiba sa-i mai zic

tot click dreapta pe acel icon,Default Box-->"Run any program",adica chiar orice executabil

alesai unu setup(de instalare a unui program pentru video editare) si evident il gasi

in C:\Sandbox\pnv\DefaultBox\drive\C\Program Files\Thugs at Bay\Zwei-Stein

de-acolo pot sa-i dau drumu si daca nu-mi convine sa-l sterg din cutie-sand box-,fara ca dupa

asta sa mai ramana vreo urma pe hard,ca si cum as lucra cu un program portabil(fara instalare)

programul asta va izola(isolate process,chiar si modificarile facute in registri)orice proces

un ex,lansam iexplorer din acel icon,click dreapta,Default Box-->Run web browser(cel default)

daca vrem un alt browser vom alege>Default Box-->Run any program,si vom da "browse-cautare"

si umblam de nebuni pe tot netul,luam 15 mi de cookie,spyware,virusi..tot ce gasim mai rau

apoi la sfarsit dam un click pe acel icon(sandboxie) si in fereastra principala a programului

http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/26...Sam_3ea3a90.jpg

vom da un click dreapta pe "Sandbox DefaultBox" si vom putea alege fie sa "explore content"

(sa vedem tot ce-am luat de pe net), "delete content"(sa stergem tot),sau ""quick recovery"

daca vom alege asta cu recovery-recuperare,vom putea alege ce sa pastram din toate alea luate

daca am descarcat ceva,un fiser,sau daca am instalat vreun program il vom putea scoate de-acolo

de exemplu..off,ca iar le ameti!!!!!!

http://www.sandboxie.com/

am sa ma intorc dupa el,in orice caz e misto pentru securitate si seamana mult cu "deep freeze"

download Sandboxie 3.34

http://www.sandboxie.com/index.php?DownloadSandboxie

 

doar la Iexplorer 7 va da o mica eroare,in loc de versiunea aia,instalati-o pe-asta

http://www.sandboxie.com/phpbb/viewtopic.php?t=4985

(..............*\/*..................)

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

m-am intors ca sa inchid si cutia asta magica,nimic nu e pacat

dar inainte de a face si asta am sa mai incerc o data:

programul asta e tare misto,creaza in acel folder c:\sandboxie,o structura de foldere

si registri* care o mimeaza perfect pe cea a sistemului de operare,oricare ar fi

atat sistemul windows cat si programele sunt pacalite,deturnate si fortate sa intre pe ea

si,daca am spus ca va face ca orice fiser setup de instalare sa poate fi manevrat dinauntru

atunci,cine are urechi de ..dar nu d-alea de comuninca intre ele afara,intelege ce poate insemna asta

si dupa cum vedem nici asta,ca nici multe altele,nu e ceva ilegal...inca n-are cum.

priviti ce-am facut,nu una,ci trei cuti,castele de nisip,nisip safe si nu in ochi

http://img99.imageshack.us/img99/6887/vesp...umsandboxie.jpg

orice program,orice executabil(si de instalare) pe care il execut din meniul acestei cuti

va fi prizonierul ei,si deci al meu..si chiar asa e,dupa carantina si priponit in lanturi

il pot elibera sau executa definitiv...asta numai cu multa greutate

sa lasam,e misto si de-aia mai zic o data,o singura data daca nimeni nu fi macar curios

instalam asta,download:

http://www.sandboxie.com/index.php?DownloadSandboxie

am zis pe sus,o sa ne apara un link cu un fel de invataturi cum s-o facem bine intr-o cutie.

sarim ca nici eu n-am inteles de-acolo si-am luat-o tot din cap si la mana mea.

din meniu putem configura asa:

intai ca sa-i drumu,vom da click dreapta pe acel tray-icon(dreapta-jos) galben-romb

Sandbox-->Set Container Folder,adica acel folder care va tine loc de parnaie

implicit si default va fi creat in C:\Sandbox\ (il puteti lasa asa,sau ..nu prea)

eu l-am pus intr-un folder pe un stick memory,ca sa stim o treaba la celula de izolare.

click dreapta pe acel icon-->Default Box-->si de acolo vom da fie pe "Run web-browser"

(va lansa browserul implicit intr-o sand box,deci veti putea sterge orice veti face pe internet)

fie un alt program: Default Box-->"Run any program",adica orice executabil(cu extensie .exe sau alta)

toate programele,sau fisierele executabile vor fi tinute in cutie,sandboxie,pana le vom decide soarta

si acum,dar daca doreste cineva sa afle mai multe am sa ma intorc,altfel,niciodata aici

care e totusi sme' cu asta,si de ce-am renunta la un antivirus ca sa ne punem o cutie pe cap?

chiar asta ma intreb si tot incerc sa ma convin singur,si am gasit...o idee.

nu vom renunta complet la antivirus,dar vom face ceva economie de memorie si procesor

si,daca cuiva i-ar placea sa afle mai multe despre cum se misca fisierele prin windows

ar putea afla multe doar privind in acest folder c:\sandboxie si mai mult deschizand fisierele

cu modificarile din registri,sunt si alte programe si mijloace pentru a afla asta,dar e si asta.

economie la resurse:acest program consuma decat 10Mb din memoria ram,cu swaping pe hard nu se pune

(apropo',la browsere,cel mai modest si chiar cel mai rapid va ramane Opera)

asa ca,atunci cand vom fi pe internet vom tine browserul cu belele,pe unde umblam dupa ele

in acest sandboxie,asta pentru securitate,iar pentru locurile cuminti vom folosi alt browser

pe care nu il vom tine in cutie ci la liber,si ca sa nu stam ca la zaruri vom avea si un antivirus

pentru a scana la sfarsitul cautarilor continutul cutiei in care-am adunat toate alea de pe net

sau de pe vreun dvd,cd,sau orice altceva bagam prima oara in computer..ca si in casa:

Malwarebytes' Anti-Malware a facut progrese,pe care nu le-am remarcat numai eu

http://www.download.com/Malwarebytes-Anti-...&tag=button

e gratuit,free si moca pentru scanari,deci nu are ceea ce numesc uni "scut activ"..cam gaurite

,dar pentru noi,in acest caz e perfect,dupa ce terminam de cautat si gasit belele,vom scana

continutul cutiei de nisip de aur de visat,cu acest antivirus,antispyware si multe

daca nu gaseste nimic cu atat mai bine,ne scoatem ce avem nevoie si restul stergem,si toate urmele!

asta inseamna ca nici acest antivirusul nu ne va manca din farfurie:memorie si procesor

il vom elibera din lant doar la verificare si apoi il vom inchide la locul lui

cam pentru atat m-am intors,daca cineva stie sau doreste sa afle mai multe,sa bata tare in cutie asta.

(..........*\/*............)

:*v*:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...