Jump to content
Vesperala Forum
Gabi

Disponibilizare colectivă

Recommended Posts

Care sunt obligaţiile firmei faţă de cei pe care îl disponibilizează ţinând cont că este o disponibilizare colectivă?

Ce fac cei care nu îşi găsesc alt loc de muncă când li se termină preavizul? Primesc şomaj de la stat?

Firma este cu capital privat. Cred că m-am făcut înţeles :)

Care sunt obligaţiile firmei faţă de cei pe care îl disponibilizează ţinând cont că este o disponibilizare colectivă?

Ce fac cei care nu îşi găsesc alt loc de muncă când li se termină preavizul? Primesc şomaj de la stat?

Firma este cu capital privat. Cred că m-am făcut înţeles :)

Am sa raspund doar din respect pentru tine. Si trunchiat.

Nici una, practic. Poti trece in somaj dar trebuie minim 12 luni pe cartea de munca si intri in furcile caudine ale statului.

Nu e cazul tau. :d1:

LE: Nu e cazul tau legat de somaj. In sensul asta am scris. Tu nu ai nevoie de somaj. Nu cumva sa vanezi munvca la negru in paralel cu somajul. Sa nu faci asta niciodata.

Edited by RoAp

în ce condiţii se dau acele salarii compensatorii?

la instituţiile care sunt bugetare? ... sau ţine de regulile interne?

Trebuie un jurist bun pentru asta.

Regula nescrisa este ca se provoaca plecarea prin compensatorii. Sau is avantaje fiscale de la stat anterioare.(specific RO).

Sau un contract colectiv de munca acceptat prin santajul sindicatelor. Dar acceptat in ideea profitului.

Practic se ajunge in instanta. Si termenul de acordare de compensatorii ii nelimitat dupa lege.

E un cosmar situatia aceasta. Bugetarii au o lege mai blanda legat de asa ceva. Dar nu anul asta.

Nu is prevazute in proiectul buget chestiile astea. Poate la o rectificare.

Edited by Orpheus
Rezumare post la tema topicului

Vă mulţumesc pentru răspunsuri. M-am lămurit cât de cât cum stau lucrurile. Sper că nu am cauzat neplăceri cu întrebările mele.

:d1:

Vă mulţumesc pentru răspunsuri. M-am lămurit cât de cât cum stau lucrurile. Sper că nu am cauzat neplăceri cu întrebările mele.

Si cam cu ce te-ai lamurit? Sau o spui doar din politete? Nu e cazul. Serios.

Edited by Orpheus
Rezumare post la tema topicului

E de bun simt remarca. Is de acord cu asta.

Si cam cu ce te-ai lamurit? Sau o spui doar din politete? Nu e cazul. Serios.

Nu o spun din politeţe. M-am lămurit că nu trebuie să aştept să mă ajute cineva (firma sau statul) şi că sunt pe cont propriu :)

Eu de bine de rău sunt acoperit, dar mă gândeam la colegii mei care sunt mai în vârstă că ei au mult mai puţine şanse să găsească ceva.

Nu o spun din politeţe. M-am lămurit că nu trebuie să aştept să mă ajute cineva (firma sau statul) şi că sunt pe cont propriu :)

Eu de bine de rău sunt acoperit, dar mă gândeam la colegii mei care sunt mai în vârstă că ei au mult mai puţine şanse să găsească ceva.

Is acorduri de munca la mijloc? Is chestii sindicale? Ii ceva la mijloc?

Cum naiba toata lumea discuta asa de usor despre asta?

Si eu is al d*cu. Ca-mi tin oamenii pe salarii si is mai importanti decat tampeniile cu somajul si reconversia profesionala.

Credeti ca imi scapa ceva legat de legislatia muncii?

Zau ca vorbiti pe langa. Sa nu va mai aud. :d1:

In prioncipiu da.

Sau mai precis, doar celor care au prevazut asa ceva in contractul colectiv de munca.

Acolo sunt prevazute numarul de salarii compensatorii ce se pot acorda, si perioada acestora.

Cei care sunt functionari publici, si cei asimilati lor, nu intra sub incidenta dreptului muncii.

Ci a Relatiilor Colective de Munca.

In prioncipiu da.

Sau mai precis, doar celor care au prevazut asa ceva in contractul colectiv de munca.

Acolo sunt prevazute numarul de salarii compensatorii ce se pot acorda, si perioada acestora.

Cei care sunt functionari publici, si cei asimilati lor, nu intra sub incidenta dreptului muncii.

Ci a Relatiilor Colective de Munca.

Raspuns de incepator.

La vremea aia.

Crestem, crestem?