Jump to content
Vesperala Forum

Error Message 40402 - cum scap de această eroare la messenger?


Recommended Posts

unele contacte din lista de messenger, dacă încerc să le editez (click dreapta, contact details) îmi dau eroarea Error Message 40402 ca fiind de la server

 

 

care e cauza de fapt? eroarea durează de câteva săptămâni şi nu pare să se rezolve... cum se poate proceda?

am şters adresa şi s-a şters. la re-adăugare obţin aceeaşi eroare la editare...:huh:

Link to comment
Share on other sites

Poate fi o problema cauzata de registri, cel putin asa spun cei care au mai intalnit asa ceva.

Incearca un program de scanat/reparat erori in registri. Desigur, nu este garantat, dar este o posibilitate de luat in seama.

Link to comment
Share on other sites

am curăţat regiştiri, dar problema persistă

 

aici veti gasi codurile pentru cele mai intalnite belele pe yahoo

http://developer.yahoo.com/addressbook/guide/ErrorCodes.html

la "error code 40402" zice ...si pare ca ne baga mai adanc in ceata

"Added or updated contact's fields are a subset of those of an existing contact, add/update rejected"

va sa zica un subset(subcategorie),iar "error code 40403" un supraset ..tot mai adanc

yahoo tine datele contului nostru pe server si acolo e o "Yahoo! Address Book system"

il folosesc rar si nu prea stiu,poate daca stergi un contact din "address book" dar nu si din lista de messenger

atunci acel contact nu va mai fi pe server(la address book),deci nu se va mai putea edita.

si deci o astfel de stergere ar putea provoca in viitor aceasta eroare

iar cand stergi un cont din lista de mess,vazui ca e si ceva de bifat "also delete from addrees book"

in felu asta ,poate daca vei sterge acel contact din lista,dar nu vei bifa si din "address book"

n-ar mai da aceasta eroare,dar un "subset" poate insemna datele unui contact(si nu contactul in sine)

iar un "supraset" ar putea corespunde "grupelor"(groups) pe care le cream si bagam contacte prin ele

ca sa nu te zapacesc si mai tare,ar fi bine sa mergi aici:

http://address.yahoo

va trebui sa te loggezi,asa cum se face pe yahoo,si vei intra in address book-ul Tau de pe server!

acolo vei vedea toate contactele,chiar si cele pe care le credeai sterse*(chiar vazui asta acum)

si vei incerca sa le editezi direct de acolo.

fiindca yahoo este atat de folosit pe la noi,ai putea face un topic doar despre el

tools,plugins,email,widgets,securitate,errors,versiuni folosite,download,emoticons,probleme..

poate gasim si alte keywords mai potrivite-cautate.oricum,sa ne spui ce-ai facut pe server:

http://address.yahoo

(............*\/*............)

:*v*:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...