Jump to content
Vesperala Forum

Master and Server


pnv

Recommended Posts

lu gogu i se vor trage in plin si cat poti-poti-poti de tare primele lovituri,

in orice situatie,topic ai fi,asta va scapa si Tu vei crapa sigur daca n-apuci sa-l faci imediat.

 

incercam sa facem trafic dar sa-l tinem pe banda luata-data,si asta nu e chiar la indemana oricui

si e ca si cum pe un drum de o anumita latime am incerca sa circule cat mai multe masini

merge si pietoni pe un trotuar si e la fel de..la ce vine,dar nu mai jucam pocker cu serverele

deci,asta e bandwith si ala e traffic..sau nu chiar asa*,poate vom mai trai si invata cum s-o facem

un host server platit,asa cum e situatia noastra..fiind membru aici o dau doar in numele meu vazut.

este in inima lui un alt computer,din pacate de cele mai multe ori nu mai bun ca al nostru de acasa..*

care ne gazduieste un script,asa le zice,care poate fi si acest forum dar si orice altceva

pentru asta un turc il plateste,si cine plateste hotaraste sau face figuri si tot plata e ..si e mai rea.

un host server comercial tine pe el zeci si sute de scripturi,de site-uri..si chiar face ce vrea* cu ele

am zis ca severul e tot un computer,si are un procesor,memorie,harddisk si toate ca la noi acasa

si aceste resurse sunt partajate de mai multe site-uri care sunt gazduite pe acel server

(asta nu este ca sa inchipuim ca o firma de hosting are doar un computer..si pe ala le face pe toate)

acel server plateste la randul lui providerului de internet si ca orice bisnita trebuie sa faca profit cat mai..

ce plateste?,traficul pe banda lui,si el are o latime estimata* de banda cumparata de la provider

vom incerca sa lamurim decat un cuvant din aceasta lunga vrajeala: estimat*

inainte de asta voi da si din inima mea .. asa cum e,falita si interlopa de craiova

serverele mai si cad...sunt depasite de trafic,toate au belele,deci nu doar acesta si nu trebuie sa luam foc anapoda.

Vom da si de servere virtual-dedicate si chiar de cele dedicate de-a dreptul,fac eu unul chiar acu.

si poate intr-o saptamana voi avea unu la fel ca cel pe care se cere de la 80-400 de dolari pe luna

(http://www.godaddy.com/gdshop/hosting/dedicated.asp?ci=9014&display=dedicated

si cu cele mai scumpe servere si programe si ..vreo 70 de MB pdf invatat de mine,asa interlop)

pentru asta va trebui sa stim cat naiba consumam noi..noi cei de aici.

si,deloc ciudat ne vom izbi de un zid tare ridicat in ceata,dar cu multe argumente chiar de server

asa e,foarte nasol de lamurit asta,dar..urma alege,si vom vedea care e master si care server.

am facut anumite socoteli,pe care le tin pentru mine,dar le voi da acelui care le va cere

nu le-am facut sub cearceaf sau cu mana la bot,am gasit cu ce si ca sa fiu sigur am facut cu mai multe.

inapoi la host server,si inca ceva..daca avem pe site o melo de 4 MB si careva da click pe ea

ne-a mancat banda de 4MB,pentru ca informatiile ,fie ca text..sau melo,reprezinta anumite caractere*

care sunt codate in biti,adica in 0 si 1,deci pe acea banda,bandwith,semnale trimise si ajunse

vor trebui ca odata decodate sa-i sune aluia o melo sau un text..sau orice altceva

si orice 0 si 1 inseamna semnale pe banda,si deci ocuparea benzi,intr-o retea moderna cu fibra optica

(sarim magistralele tot din sarma),lumina..fotonii,ce-or fi aia?,fac aceasta codificare si transfer

e ca si cum as avea o lanterna si as vorbi cu Tine prin lumina..sau cum o face Cineva prin Stele

avem nevoie ca inainte de-a ne intelege la distanta sa stabilim un "cod",ca si un cod morse

dar lucrurile nu sunt atat de simple ca un cod morse,stim ca fiecarui caracter ii corespunde un byte,8 biti

octet,litera la fel,(combinatii de biti)iar unei poze sau unei melodii si mai multi octeti

unei melodii,un mp3 de vreo 4MB,adica chiar atat ne va hali din banda...daca o ia de tot mai mult.

acest forum n-ar trebui sa consume atat cat se estimeaza*,dar nu e chiar asa,si vom vedea cum se poate

ca sa aiba mai mult chiar decat yahoo si aol impreuna,asta e de marimea paginei initiale...in kbytes

si ce-ai aia optimizare de trafic pana la sange,asa cum daca yahoo,aol,msn si altele care au trafic

de zeci de mi de clickuri fac orice pentru a-si incarca mai rapid paginile in browserele vizitatorilor

ca serverele lor sa fie cat mai putin solicitate,nici noua cu cateva sute n-ar trebui sa ne fie rusine

de la aratare,css,care trebuie optimizate,puse css sprites asa cum are yahoo,ati vazut la alea cu mail login

si chiar in stanga unde dai click pe thumbnail alea,meniu din stanga,alea cu mici foto click

dar puse in "head",pana la java-script bagate la sfarsit in body,si sunt chiar multe de facut

asta nu e doar pentru siteuri statice,d-alea html,chiar si aici,pagubos dinamice,le putem modifica

un forum IPB,nici versiunea 3 nu a rezolvat nimic,e misto pentru vrajeala,pentru gogu e tot mai nasol.

ma apropi de capatul acestui ture,ca n-am sa-l mai las nici pe gogu sa ma faca degeaba.

si pe nimeni!,sunt membru..soldat aici,nu vreau grade si medalii..avea bunica un geamantan

acu s-a intors in natura,circuitul unor amintiri de la dat aiurea pana la ales prafu de tot.

pe mine ma tin din suflet,dar daca trag tare atunci Cineva sa ma asculte si sa incerce sa fim liberi!

despre paid-subscription,marti am sa mai dau o data..mai tare,inca visez si asta,ca se va face.

ma voi intoarce aici..nu cu valiza nucleara facuta,am sa raman chiar si singur pe aceste ziduri.

asa mi-a fost dat..sa nu mor decat in lupta asta si numai de drag.

si va merge de fiecare data,chiar n-are nimeni ce sa ne faca noua*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:*v*:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...