Jump to content
Vesperala Forum

Metode de evaulare Bulgaresti :D


Rocozaur

Recommended Posts

Creed ca o astfel de reactie a urmarit sa obtina si profesorul, in niciun caz ceva de genul Asta faceti voi toata ziua la ore??? Din pacate parintii nu au priceput acest lucru, drept dovada ca nu prea au trecut pe la scoala sa vada ce fac copiii lor pe acolo.

 

 

Parinti au priceput exact ce au vazut, eu acelasi lucru l-as fi vazut, si ca mine multi, chiar multi, poate suntem toti pe langa...poate, dar in final este vorba de copiii nostrii si nu de un bun al dumnealui. Nu cred ca metodologia de predare in Bulgaria, are atata larghete, sau este menita sa contravina bunelor moravuri..

Iar la scoala, ce fac copiii lor, deasemeni au vazut: sunt pusi, in mod deliberat, de un domn profesor, sa scrie toate porcariile lingvistice pe care le stiu.

 

Intentia lui, in sine, este posibil sa fi fost una pozitiva, nu contest acest aspect, insa repet: cred ca a folosit cea mai neinspirata cale de a ajunge la un punct dorit.

Ai pune practic pe copii la un exercitiu al mintii, pentru ca in fond, micutii s-au scremut sa-si aduca aminte si ce reusisera sa uite, si asta pentru a reproduce in scris mizerii, este cel putin ciudat, daca nu deplasat.

Aspectele negative ale vietii nu cred ca trebuiesc puse in practica, nici chiar in scop educativ. Nu doar vorbele murdare sunt un punct ingrijorator, vis-a-vis de educatia copiilor, ci si multe alte aspecte, cum ar fi violenta fizica in scoli, unde, ca si in cazul educatiei sexuale, amintit de mine mai sus, ar trebui sa ma astept, in egala masura, ca domnul profesor, cand va ajunge la acest capitol, sa-i puna la incaierat pe toti dupa care sa le spuna: "Vedeti ce vineti si fara dinti ati ramas ?...ei bine, dragi copii ..nu este frumos sa va comportati asa"

 

Si exemplele ar putea continua, exista o limita, peste care unii trec cu usurinta, de ce o fac ?....la asta ar trebui sa raspunda ei.

 

Imi aduce aminte de bancul acela scurt, cu cei doi politisti care au murit intr-un accident rutier, dar in total numarul mortilor fiind patru, doi murind la reconstituire.

 

Atat am avut de spus, nu vreau ca parerea mea sa pozeze in: "Ba cum spun eu"

 

 

Cu respect,

 

fata de invatamant, in general. Nu globalizez, dar asemenea gen de teste, personal, m-ar face sa reconsider aportul scolii, in aceiasi directie cu mine, la educatia copilului meu.

 

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce a facut profesorul cerand elevilor sai sa-si auto-evalueze vocabularul, intrucat nu el este cel ce dicta care sunt cuvintele de bun simt sau jignitoare. a lasat pe elevi sa decida asta. [...] ... atunci profesorul este de vina?!

Deci a lasat mintile necoapte ale unor minori (da' minori de-a binelea, nu asa!) sa evalueze niste reguli sociale intiparite de sute de ani si mai intrebi cu ce este de vina profesorul? Defapt nu as zice ca este "de vina" in sensul propriu al cuvantului, este dar prost pregatit din punct de vedere pedagogic. Repet; eliminarea unor cuvinte din vocabularul copiilor nu se face prin Shift+Del, ci treptat, prin mult efort, iar rezultatul obtinut niciodata nu este clar si sigur. Orice impuls negativ actioneaza inzecit, si munca ta de cateva saptamani s-a dus pe copca. Iar daca acest impuls negativ este dat de un dascal ... atunci scuza-ne ca ii punem competenta la indoiala.

 

Din pacate parintii nu au priceput acest lucru, drept dovada ca nu prea au trecut pe la scoala sa vada ce fac copiii lor pe acolo.

Ce ar trebui sa faca parintii? Sa stea in banca cu copiii lor fiindca scoala se ocupa doar de incarcarea creierelor elevilor cu informatie?

OK, sunt de acord ca educatia in primul rand cade in atributia parintilor, dar atunci nu stiu ce cauta profesorul in teren advers. :lol: :lol:

Pai atunci inseamna ca reactia parintilor (deci a celor care se ocupa de educatia lor) este justificata din plin.

 

asemenea gen de teste, personal, m-ar face sa reconsider aportul scolii, in aceiasi directie cu mine, la educatia copilului meu.

 

:hi:

Avand in vedere ca prin scoli se mai intampla multe magarii, si se mai vand si ... sa le numim 'una-alta'

aceasta atitudine fata metoda de cica-autoevaluare, pe mine unul ma ingrijoreaza de-a dreptul!

 

:hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Din prostie, ar fi raspunsul sugerat. Eu cred ca argumentele pro sau contra au fost intelese din prima. Nu are rost atata patima.

 

 

Imi asum,....aceasta patima, nu pot vorbi despre copilul meu ca despre un film.

Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa citez pe nimeni. Am citit opiniile.

Pana la urma ce motiv avea profesorul sa faca ceea ce a facut?

Altul decat buna intentie dar prost aplicata si inteleasa.

Imi vine greu sa cred ca-i scapau consecintele unui asemenea demers in forma asta.

Tipul a stiut in ce se baga. Ideea asta nu vine din senin.

Macar riscurile unei reevaluari profesionale ale sefilor fata de metoda aleasa si tot si-a asumat.

De ce?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Pe-aici se tace la modul filozofic, este? :rade: Daca tacem, de ce tacem, daca vorbim , de ce nu tacem...

Ia scoateti toti o foaie de hartie si scrieti in stanga cuvintele injurioase, in dreapta pe cele cuviincioase, de respect, de recunostinta, de multumire ...folosite de la inceputul anului si pana azi! :rules:

Link to comment
Share on other sites

Pe-aici se tace la modul filozofic, este? :rade: Daca tacem, de ce tacem, daca vorbim , de ce nu tacem...

Ia scoateti toti o foaie de hartie si scrieti in stanga cuvintele injurioase, in dreapta pe cele cuviincioase, de respect, de recunostinta, de multumire ...folosite de la inceputul anului si pana azi! :rules:

 

Exagerati.

 

:flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...