Jump to content
Vesperala Forum

Citate celebre


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 420
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce ți-aș face de te-aș prinde!” - citat din spusele mai multor personaje, mai mult sau mai puțin celebre, unele chiar deloc așa, din ultima categorie făcând și eu parte, cu o veche, foarte veche amenințare, adresată în glumă Iuliei. În final am prins-o, ceea ce m-a pus într-o oarecare dificultate. Dar am scăpat.

Iar acum, un citat serios, chiar dacă nu e nici el celebru: „Violența e ultimul refugiu al incompetenței”. Aparține lui Isaac Asimov, care l-a pus în gura personajului său, Golan Trevize. Sper că am scris corect numele.

Edited by Octopus
Link to comment
Share on other sites

Ce nenorocire sa fii femeie! Si totusi, cea mai mare nenorocire pentru o femeie este sa nu inteleaga ca este femeie. Kierkegaard

 

Tot ce a fost scris de barbati despre femei trebuie considerat suspect, caci barbatii sunt deopotriva parte si judecator. Poulain de la Barre

 

 

S-ar putea sa va mai bomboardez cu genul asta de citate infame, citesc o carte vis-a-vis de subiect. Pe masura ce o citesc, infloresc din ce in ce mai mult. :pink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
"Ce-i prea mult strica , ce-i prea putin n-ajunge, iar pe mijloc e prea aglomerat. "

"" s-arati ca batul e stramb , pui alaturi unul drept, nu faci o expunere pe zece pagini !

" Si nu ma mai zapaciti de cap"!

==Narcisa==

 

Asaaaaa.... Ce sa fie-n pachetelul expediat de isr2013 pe adresa Narcisei? Putin ardei iute, oleaca de piper, o lingura cu varf de ghimbir. :D:

Sefule, ce pui tu in carca mea tot balotul ? Am pus ghilimele? Am pus! Sau n-oi fi pus, si-aci vrei sa bati? :blush-1: Daca insisti si zici ca ai probe, imi asum a treia zicere, ca n-am incotro, dar primele doua le-oi fi luat si eu de pe undeva, sa raspunda proprietarii, unde-ai vazut tu ca pun eu bat langa bat si nu ocolesc pret de zece pogoane? Si cand m-am plans eu de prea mult? De prea putin ma plang pe langa toate gardurile, dar de prea mult, de ce-as face-o, ia spune? Categoric, sefule, nu ma reprezinta deloc, le-am sterpelit si eu si le-am postat pentru voi, am zis ca v-o folosi candva, in vreun context, de unde sa prevad eu reactia de bumerang? :rade:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

" Mila si consolarea sunt nu numai ineficace, dar sunt si insulte. Compatimirea este un sentiment care nu angajeaza. De aceea il gasim la atatia! In lumea aceasta inca n-a murit nimeni de suferinta altuia. Iar acela care a zis ca moare pentru noi n-a murit , ci a fost omorat. " Cioran

Link to comment
Share on other sites

" Feriti-va de oamenii incapabili de viciu, deoarece prezenta lor nu poate fi decat plictisitoare, incolora si fada. Caci despre ce va poate vorbi un om incapabil de viciu decat despre morala? Si cine n-a depasit morala inseamna ca n-a adancit nimic din experientele pe care le ofera viata, ca n-a ratat niciun elan si n-a transfigurat nicio prabusire. " Cioran

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Femeia este un animal pe care trebuie sa-l bati, sa-l hranesti bine si sa-l tii inchis. " Schopenhauer

 

Mult trebuie sa-i doara pe unii capul! :(

 

Din cate stiu , flatanta caracterizare conform careia femeia este un animal cu par lung si minte scurta ( din care s-a inspirat mai tarziu Eminescu, poetul care atat de intens a iubit animalul cu pricina) , tot de la Schopenhauer ne-a ramas... Se prea poate ca si Cioran al nostru tot de la acest izvor sa fi luat apa...

Peste ce Dalila o fi nimerit el, oare? Si, mai ales, peste cate?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...