Jump to content
Vesperala Forum

Citate celebre


vesperala

Recommended Posts

Oameni deosebiţi ne transmit în timp înţelepciunea lor... Amintim aici vorbe ce au rămas în istorie:

 

1.Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate (Jack Penn)

 

2.Mintile stralucite au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre (Albert Einstein)

 

3.Când un filosof îţi răspunde, nu mai întelegi nici ce l-ai intrebat. André Gide

 

4.Nici o problemă nu poate fi rezolvată la acelaşi nivel cu cel al cunoştinţelor care au creat-o. Albert Einstein

 

5. A dovedi ca am dreptate, ar insemna sa fiu de acord ca s-ar putea sa ma insel.Beaumarchais

 

*****

 

Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare. Pablo Picasso

*****

Nu pentru că e dificil nu îndrăznim, ci pentru că nu îndrăznim e dificil...

Lucius Annaeus Seneca

 

*****

Sărac nu este cel ce are prea puţin, ci cel ce doreşte prea mult. Seneca

 

*****

 

"Ce se face din dragoste e mereu dincolo de bine şi de rău." - Friedrich Nietzsche

 

*****

 

Ăsta dacă nu e citat celebru, apoi ar trebui să fie!

Dedic această carte (Ciulinii Bărăganului):

Poporului României,

Celor unsprezece mii ai săi de asasinaţi de către guvernul român,

Celor trei sate: Stănileşti, Băileşti, Hodivoaia, rase cu lovituri de tun.

Crime savârşite în martie 1907 şi rămase nepedepsite.

 

PANAIT ISTRATI martie 1928

 

*****

Nu e chiar un citat...dar...

 

Mor pentru naţiune! - Vasile Ursu Nicola din Albac (Horea )

*****

 

Elogiul nu trece de uşa încăperii în care se discută... Calomnia îşi desface aripile şi ajunge la urechea miniştrilor. (Voltaire)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 420
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Un filosof se plimba cândva printr-o pădure. Şi precum îi stă bine fiecărui filosof, gândea. Tot mergând şi gândind el, îi atrage atenţia o creangă de copac lipsită de orice podoabă. Se opreşte în faţa ei şi îi spune: vorbeşte-mi despre Dumnezeu! Şi atunci creanga, pe loc, înfloreşte." :flowers:

 

Leonard Oprea - "Cele Nouă Învăţături ale lui Teophil Magus despre Magia Transilvană."

Link to comment
Share on other sites

Personalitatea se naste din durere. Este ca si focul facut cu ajutorul amnarului. J. B. Yeats, Letters to His Son, W. B. Yeats and Others

Principala sarcina din viata unui om este sa se nasca, sa devina ceea ce ii permite potentialul. Cel mai important produs al efortului sau este propria personalitate. Erich Fromm, Man for Himself

Un om nu trebuie sa incerce sa scape de complexe ci sa invete sa le accepte pentru ca ele ii conduc comportamentul in lume. Sigmund Freud

Un optimist este intruchiparea umana a primaverii. Susan J. Bissonette

Mi se pare ca nimic nu este mai deprimant decat optimismul. Paul Fussell

Locul unde se intalneste cel mai mult optimism este azilul de nebuni. Havelock Ellis (1859 - 1939)

Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare. Fericite sunt acelea. Mother Theresa

Nu trai in realitate; te va impiedica sa ajungi la maretie. Rev. Randall R. McBride, Jr.

Lucurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. Herodotus

Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel

Nici un lucru important nu a fost realizat vreodata fara entuziasm. Ralph Waldo Emerson

Pretul maretiei este responsabilitatea. Sir Winston Churchill

Sunt cu adevarat mari cei care sunt cu adevarat buni. George Chapman

N-am lasat niciodata scoala sa-mi afecteze educatia. Mark Twain

Educatia este ceea ce supravietuieste dupa ce tot ce a fost invatat a fost uitat. B. F. Skinner

Educatia este abilitatea de a asculta aproape orice lucru fara sa-ti pierzi rabdarea sau increderea in tine. Robert Frost

Educatia nu masoara cat de mult ai memorat sau cat de multe stii. Educatia reprezinta capacitatea de a face diferenta intre lucrurile pe care le stii si cele pe care nu le stii. Anatole France

Ceea ce devenim depinde in mare masura de ce citim dupa ce toti profesorii au terminat cu noi. Cea mai mare universitate este o colectie de carti. Thomas Carlyle

Fericirea depinde de noi. Aristotel (384 BC - 322 BC)

Descoperirea unui nou fel de mancare provoaca unui om mai multa fericire decat descoperirea unei noi stele. Anthelme Brillat-Savarin (1755 - 1826), Physiologie du Gout, 1825

Fericirea unui om nu consta in lipsa dorintelor ci in cunoasterea perfecta a lor. Alfred Lord Tennyson (1809 - 1892)

Sanatatea nu inseamna decat o sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer (1875 - 1965)

Secretul fericirii este sa ii faci pe ceilalti sa creada ca ei sunt cauza fericirii. Al Batt, in National Enquirer

Unii produc fericire oriunde se duc; altii oricand se duc. Oscar Wilde

Cel mai bun mod de a te inveseli este sa incerci sa inveselesti pe altcineva. Mark Twain

Simtul umorului este unul din cele mai bune articole de imbracaminte pe care cineva le poate purta in societate. William Makepeace Thackeray

Nimanui nu-i pasa daca esti trist asa ca ai putea la fel de bine sa fii fericit. Cynthia Nelms

Nu am bani, resurse, sperante. Sunt cel mai fericit om in viata. Henry Miller

Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi. Helen Keller

Fericirea nu e o destinatie. E un mod de a trai. Burton Hills

Constitutia doar da oamenilor dreptul la fericire. Trebuie insa sa o gasesti singur. Ben Franklin

Daca faci ceva nu vei fii intotdeauna fericit; dar nu vei fii niciodata fericit fara sa faci ceva. Benjamin Disraeli

Componentele fundamentale ale fericirii sunt: sa faci ceva, sa iubesti pe cineva si sa speri la ceva. Allan ca. Chalmers

Daca nu esti niciodata speriat, stanjenit sau ranit inseamna ca nu risti niciodata. Julia Sorel

Niciodata nu accepta sfatul cuiva care nu a avut problemele tale. Sidney J. Harris

E mai bine sa fii urat pentru ce esti decat sa fii iubit pentru ce nu esti. Andre Gide

Teoria descrie ceea ce putem observa. Albert Einstein

Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca. Si nu sunt sigur in legatura cu primul. Albert Einstein

Cel mai neinteligibil lucru despre lume este ca e inteligibila. Albert Einstein

Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare. Albert Einstein

Nici o problema nu poate fi rezolvata la acelasi nivel de cunostinte la care a fost creata. Albert Einstein

Singura modalitate sigura de a nu gresi este sa nu ai idei noi. Albert Einstein

Sunt doar doua moduri in care poti sa iti traiesti viata: ca si cum nimic nu este un miracol sau ca si cum orice este un miracol. Albert Einstein

Cultura nu este urmare a scolii ci a dorintei de o viata de a o dobandi. Albert Einstein

Orice prost poate stii. Scopul este sa intelegi. Albert Einstein

Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. Albert Einstein

Dati-mi un muzeu si eu o sa il umplu. Pablo Picasso

Unii pictori transforma soarele intr-o pata galbena, altii transforma o pata galbena in soare. Pablo Picasso

Instruirea mintii este la fel de necesara ca hrana pentru corp. Marcus Tullius Cicero

Ca sa fac o comedie am nevoie doar de un parc, un politist si o fata draguta. Charlie Chaplin

Casa este cea mai mare scoala a virtutilor umane. William Ellery Channing

"Nu merit acest premiu, dar am artrita si nici asta nu meritam." Jack Benny

Fiecare act caritabil este o noua treapta spre rai. Henry Ward Beecher

Orice om sanatos poate rezista fara mancare doua zile - dar nu si fara poezie. Charles Baudelaire

Nevoia este mama inventiei. Anonim

Profesorii iti deschid usa. De intrat trebuie sa intri singur. Proverb chinezesc

Nu judeca fiecare zi dupa recolta avuta ci dupa semintele pe care le-ai plantat. Robert Louis Stephenson

Cel care are incredere in el va castiga increderea celorlalti. Leib Lazarow

Succesul vine de obicei la cei care sunt prea ocupati sa-l caute. Henry David Thoreau

Radacinile educatiei sunt amare, dar fructele sunt dulci. Aristotel

Fii fericit cat traiesti pentru ca mort o sa fii mult timp.. Proverb scotian

Nu supravietuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai usor adaptabile. Charles Darwin

In viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce doresti. Cealalta e sa obtii. G.B. Shaw

Deseori ma citez. Da sare si piper conversatiei. George Bernard Shaw

Cred in a privi realitatea in ochi si a o refuza. Garrison Keillor

Nu prea am incredere intr-un om intreg la minte. Lyle Alzado

Antonimul: Opozitul cuvantului la care incerci sa te gandesti. Necunoscut

Toate generalizarile sunt periculoase, chiar si aceasta. Alexandre Dumas

Actoria este unul din cele mai mici talente si nu un mod prea distins de castigare a existentei. Pana la urma, Shirley Temple a putut sa joace la 4 ani. Katharine Hepburn

Singura cale de a descoperi limitele posibilului este de a le depasi pana la imposibil. Arthur C. Clarke

Guvernul este prea mare si prea important pentru a fi lasat pe mana politicienilor. Chester Bowles

Toata lumea minte, dar nu conteaza pentru ca nimeni nu asculta. Nick Diamos

Este datatoare de mai multa placere castigarea informatiilor neimportante . Bertrand Russell

Moartea este o treaba foarte mohorata si plictisitoare. Sfatul meu este sa nu aveti nimic de-a face cu ea. W. Somerset Maugham

Doua luni in laborator iti pot salva doua ore in biblioteca. Westheimer's Discovery

Pentru tine eu sunt un ateu; pentru Dumnezeu sunt opozitia loiala. Woody Allen

E mai bine sa stii cateva intrebari decat toate raspunsurile. James Thurber

Haina face pe om. Oamenii dezbracati au putina sau nici un pic de influenta in societate. Mark Twain (1835 - 1910)

Link to comment
Share on other sites

"Cred ce femeile sunt facute sa fie sotii iar barbatii sa fie celibatari . De aici tot necazul ..."

Sacha Guitry

 

"Nimic nu uneste mai mult decit ura - nici dragostea, nici prietenia, nici admiratia."

Anton Tchekhov

 

"Omul este o masina atit de complicata ca uneori nu-l intelegi deloc, mai ales daca acest om este o femeie !"

Fiodor Dostoievski

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...