Jump to content
Vesperala Forum

Paypal


vesperala

Recommended Posts

cum se face un cont paypal şi ce fel de carte de credit îţi trebuie pentru el? ce bănci emit cărţi de credit care se pot folosi pentru Paypal?

 

sfaturi , ceva?

 

 

pai... eu am fost in aceeasi situatie... de pe cardul pe care il aveam nu puteam sa fac plati pe net [fie ele prin PayPal sau prin alte servicii]

asa ca am fost la ING si mi-am facut card VISA Electron International... cu cont atasat...

 

intrati pe www.ing.ro si cautati detalii despre cum sa va inscrieti la ING Cont'ROL

 

daca va ingrijorati de comisioane, sunt destul de mici.

orice reprezentant ING va poate ajuta in treaba asta :)

 

sau daca vreti la alte banci, pur si simplu dati un mail/telefon si intrebati de "card pt plati pe net".

orice reprezentant al unei banci trebuie sa stie ce sa va spuna :)

 

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

https://www.paypal.com/ro

dati pe "sign in" si alegeti "personal","premium"sau "bussines"

"personal":nu-ti ia comision la primiri,dar limitat si cu comison ceva mai mare

pentru tranzactii prin carti de credit

premium:comisioane mai mari la transfer prin PayPal Balance,PayPal Instant Transfer

(aste sunt niste servici,modalitati de plata din contul....mai incolo cu ele)

dar mai mici la cele prin cartile de credit sau de debit....

cu "bussines" asta e ca il poti integra intr-un site..iti dau ei ce si cum

Toate cele trei tipuri de cont sunt gratuite,te taxeaza din ce primesti..

dar puteti avea si doua tipuri de cont,personal si premier in acelasi timp,acelasi email si date

(deci sa va logati si sa faceti tranzacti conform fiecarui tip de cont)

 

Faceti-va unul "personal" la inceput si dup-aia ..mai vedeti voi,il puteti schimba oricand cu alt tip!

completati corect toate datele la inregistrare si alegeti o parola ciudata si de neuitat

daca nu aveti card deloc,sau o sa-l puneti mai incolo,atunci debifati aia de jos cu

"Link my credit card so I can start shopping right away (recommended)"

asta inseamna ca nu vom putea face anumite tranzactii..mai incolo

(mai sunt cateva "restrictii privind sumele pe care le poti primi..)

deci,putem sa-l facem si fara card si sa-l punem altadata,cand o sa-l avem sau chef

ca sa putem face anumite tranzactii prin paypal trebuie sa punem un card acolo..datele de pe el

si sa fim " membri verificati",ne vor lua o suma mica din cont(doar pentru verificare)

cam 1,5 euro,vom merge la banca unde avem card si vom cere extrasul ala de cont

(unele banci,cum e si aia de sus,ING au un sistem electronic,pe site cu care puteti vedea asta)

pe el va figura si aceasta tranzactie de la paypal(aceea suma scoasa din contul nostru)

si alaturi un cod ..pin din 4 cifre,pe care va trebui sa-l bagati pe site-ul lor

incercai adineaori sa fac un cont,si vazui ca aveam deja unul "premium"pe acel email..

eram bubuit cand l-am facut,e acolo un fel de "control panel" si poti modifica tot

asta inseamna ca daca l-am facut fara card sau "neverificat" putem schimba asta de-acolo

PROFILE ADD/EDIT CREDIT CARD,si tot de-acolo putem trimite bani catre alt cont paypal.

cu cardurile,Visa e recomandata,au astia de la paypal o ..se iubesc mult si de tot

dar merge si mastercard,nu stiu daca poti scoate si bani din contul paypal...

adica bani de tinut in mana,cash,sau doar sa-i folosesti la alte plati online...

se pare ca unele banci te cam aburesc,iti zic ca o sa mearga si apoi paypal nu le accepta

e bun cel de ING,visa electron dar mai sunt si altele....si alte belele la efecutuarea unor tranzacti

daca nu ne lamureste careva intre timp,o sa mai dau in asta cand o sa stiu mai multe..mai sigur.

pana atunci...va puteti face un cont chiar acum.

https://www.paypal.com/ro

(................*\/*................)

:*v*:

 

 

Link to comment
Share on other sites

fiindca topicul,gandul Narcisei e mult mai de inters si o face mai limpede

am sa il pun inainte si link catre ....

http://www.vesperala.com/index.php?showtop...mp;#entry211703

 

Daca locuiti într-o cladire sau bloc vechi, iar umezeala s-a instalat deja în toata casa ori doar în anumite spatii, cum ar fi baia sau bucataria, iata ce puteti face:

Petele de mucegai se îndeparteaza cu solutie de hipoclorit, apoi se trateaza zona cu o solutie antimucegai.

Pentru prevenirea reaparitiei mucegaiului, este indicat sa se aplice unu-doua straturi de vopsea cu efect antimucegai.

Dupa acest demers este necesar ca încaperile sa fie încalzite si ventilate corespunzator, deoarece, în caz contrar, igrasia se va reinstala.

O modalitate eficienta de a mentine un nivel de umiditate optim în camere o reprezinta folosirea dezumidificatoarelor. Rolul acestora este de a extrage excesul de umezeala si functioneaza astfel: aerul este aspirat de un ventilator puternic, apoi este trecut printr-un sistem de evaporare-condensare, fara ca temperatura sa se modifice. Umezeala se transforma treptat în apa si se colecteaza întru-un bazin cu sistem de supraplin (cu oprire automata si avertizare). Dezumidificatoarele contin si un sistem de control al umiditatii care mentine automat gradul de umiditate dorit.

Metoda electroosmotica presupune introducerea în pereti a unor anozi electrici de joasa tensiune, realizati din titan. Gaurile se fac cât mai aproape de fundatia casei, în peretii exteriori. Umezeala este respinsa spre partea inferioara a zidului si trimisa în pamânt. Aceasta solutie prezinta o garantie de 30 de ani.

Batoanele congelate reprezinta o solutie moderna si eficienta de protectie împotriva mucegaiului pentru o perioada îndelungata (peste 20 de ani). Procedeul consta în introducerea acestor batoane în gauri facute la 11 cm distanta între ele, cât mai aproape de fundatia casei sau a peretelui ce prezinta probleme. Adâncimea gaurilor trebuie sa fie cu 2,5 cm mai mica decât cea a peretilor.

Injectarea peretilor. Metoda consta în injectarea peretilor cu o pasta care stopeaza ascensiunea umiditatii în acestia si care intra în masa betonului.

GDS

.......................

si acum,sa terminam ce avem de facut.

 

paypal...ce-i aia?

offf,bine ca nu sunt mai bun de gura

dar e de bani...mai putini ciorditi de comisioanele bancilor

(s-a spart sediu de la..au venit niste idioti la tata hotilor,le-au batut toti hotii in castroane)

platile(de dat sau de luat) se fac din contul paypal,doar cu email-ul vostru,atat*!

am lasat ceva nelamurit..in afara de tot,era de anumite comisioane la contul "personal"

diferite de contul "premier",stiam de atunci,dar acu pot sa si spun ce-i aia:

ne facem un cont paypal,avem nevoie decat de o adresa de mail,merge si yahoo.

nu avem sau nu vrem sa punem card(sa atasam cum zic ei)putem pune chiar date complet aiurea.

la adresa de mail o vom pune pe una din ale noastre,chiar daca numele si restu n-or fi chiar asa

si de ce am face asta?

pentru ca..e simplu dupa ce va spun:sumele de 5-10-15-25-50 se pot transfera moca intre conturi paypal

adica,e asa:

imi fac acu un ID pe yahoo:dedraglaVesperala2009,restul datelor personale le dau pe langa

suntem cuminti,Vom zice:craiova,N. Titulescu,... si restu la fel

(dar IP-ul si locatia ne-au luat-o deja!)

nu se pune,suntem in aceeasi zona,deci e corect dupa toate verificarile lor

am incheiat,facut acest cont,un cont pypal are numele ID-ului de mess.

acu,intram in panou ala de administrare al contului(acesta e al doilea cont paypal)

primi fu cu datele bune ...bune de tot.

ce putem face cu ele?.pai,putem trimite bani din contul "bun" in cel "nebun"(fara comision!)

apoi din cel "nebun"..intr-un alt cont paypal(tot un ID de mess)

de altfel stiu sigur ca poti trimite bani chiar cuiva care nu are deloc cont paypal!

doar un ID de mess,sa zicem: "stelutanoastradraga@yahoo.com

daca prin absurd de nebun as vrea sa trimit bani ..anonim cuiva,asa as proceda!

mi-as face in ID stupid,de exemplu..ca ma pricep,BVGFUUUIi375485u5@yahoo.com

apoi cu acest ID as face un cont paypal..cu date pe langa

si as transfera o suma de 20 de coco in acest cont "diliu"

apoi din acest cont "nebun" i-as trimite la "stelutanoastradraga@yahoo.com

scurt,steluta va primi un mail si va trebui sa accepte banii..si nu va sti de unde*!

daca nu are cont paypal,i se va pune in vedere..in scris-mail,sa-si faca in timp de 3 saptamani

(ca sa poata folosi acei bani,altfel bani se intorc in contul "nebun"..si inapoi la ce bun)

azi fusai la cateva banci,ramane absolut limpede: doar VISA e buna pentru toate operatiunile

(nu va lasati cu aburi mastercard,e teapa..nu veti putea scoate bani de pe paypal cu el

bine,fusai..bantui si facui unu la ING,ca la raiffeissen nu ma bagara in seama vrei 4 minute

si decat trecui strada pe calea bucuresti si la 30 de metri spre patria e ING

acolo ma luara de la distanta si facura tot in 10 min,ai nevoie decat de buletin si atat!

nu-ti da niciun act..nimic,in 3 zile va veni un curier la usa si imi va da un plic

cu plicul ala..rupt ma voi duce inapoi la ING si atunci imi vor da cardul

voi plati minim 40 de lei si in plus cat vreau sa bag in contul acela...de debit.

ING are si,dar nu fusai pe site,"homebanking",niste sme,generatoare de parole pentru 10 minute

in care poti verifica contul sau sa faci anumite tranzactii fara sa te misti de pe unde esti.

merge sigur si la BCR(fu lume multa nebuna) si Raiffeisen si altele probabil,dar nu la BRD!

(adica merge si acolo cu mastercard dar n-o sa puteti scoate bani cash din contul paypal)

si in felu asta ajunsai sus,unde ziceam de acele servici interne paypal,fara carti de credit

adica,am un cont personal,fara card si neverificat,si fratele meu(care are de asemenea un contpaypal)

imi trimite o suma oarecare..50 de coco canadieni,voi primi chiar 50..fara comision.

si de-asta ziceam ca sunt acele servici paypal,tranzactii intre conturi fara carduri.

intr-o limita de pana la 80-100 dolari americani...destul,ca poti s-o dai de mai multe*

daca nu am primit niciun ban de drag in contul meu paypal,atunci n-am ce fac tranzactii!!

va trebui sa bag un card si paypal va scoate bani din el pentru a acoperi ce vreau sa trimit

sper ca ...impotriva felului impuscat,ati inteles macar ca un cont paypal poate fi folositor uneori.

nu va costa nimic si poate cineva chiar o sa va trimita bani aiurea..........

e gata,atat.

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...