Jump to content
Vesperala Forum

Despre slăbit


vesperala

Recommended Posts

Când ţinem cure de slăbire, cam în cât timp este sănătos să dăm jos 1 kg? Pentru că e clar că dacă ţinem post negru dăm repede jos, dar ne vom îmbolnăvi. Cam ce ritm de slăbire ar fi totuşi mai puţin riscant pentru sănătate?

 

Mă refer la persoanele care slăbesc doar prin schimbarea alimentaţiei , fără efort fizic sau sport.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Când ţinem cure de slăbire, cam în cât timp este sănătos să dăm jos 1 kg? Pentru că e clar că dacă ţinem post negru dăm repede jos, dar ne vom îmbolnăvi. Cam ce ritm de slăbire ar fi totuşi mai puţin riscant pentru sănătate?

 

Mă refer la persoanele care slăbesc doar prin schimbarea alimentaţiei , fără efort fizic sau sport.

Din experienta proprie!

Am reusit sa "dau jos" de la jumatatea lunii octombrie a anului trecut si pana azi nu mai putin de 20(douazeci) Kg.

Ma simt excelent.

Am incercat de-a lungul timpului tot felul de retete si fiecare a avut efect doar partial si de scurta durata.

Pentru a reusii nu trebuie sa faci o cura ci sa-ti schimbi radical stilul de viata.

Si... nu cred ca merge fara sport.

Link to comment
Share on other sites

Un ritm de slabire de 4 kg pe luna cu o dieta rationala nu ascunde nici un pericol pentru sanatatea noastra.

:kiss_the_star: merci, eu citeam pe net de 2kg şi mă cam încruntam, mi se părea prea puţin

Link to comment
Share on other sites

Te grabesti? :flowers:

Stiu cum e!

:) nu e vorba de mine... n-am de ce să mă grăbesc

dar mă gândesc că dacă un sportiv poate să slăbească 5 kg într-o zi fără pericol pentru sănătate, pentru a reveni la "categoria sa", e drept că făcând multă mişcare, ar fi cumva straniu ca un om obişnuit să poată slăbi doar 2...

Link to comment
Share on other sites

:) nu e vorba de mine... n-am de ce să mă grăbesc

dar mă gândesc că dacă un sportiv poate să slăbească 5 kg într-o zi fără pericol pentru sănătate, pentru a reveni la "categoria sa", e drept că făcând multă mişcare, ar fi cumva straniu ca un om obişnuit să poată slăbi doar 2...

Stiam!

Mi-am permis o gluma doar...

Dupa cum vezi eu am reusit si sunt doar un om obisnuit.

Am gresit sus cand am scris perioada . De fapt a fost de la jumatatea lui noiembrie.Scuze!

In ce priveste sportivii, eu cunosc indeaproape pe cineva si stiu cam in ce consta regimul de slabire "pentru situatii de urgenta".

In primul rand se elimina o mare cantitate de apa.

Asta se intampla si in curele de slabire.

In prima saptamana...sau primele, rezultatul este spectaculos. Tocmai pentru se elimina o mare cantitate de apa din tesuturi.Arderea grasimilor se face mai greu. Si ceea ce este mai important si aici rog pe domnul doctor Kg.70 sa m-a corecteze daca gresesc, este ca prin eliminarea grasimii nu dispar si celulele adipoase care o inmagazinau. Acestea doar "se golesc" . De aceea daca dupa obtinerea rezultatului dorit "lasam garda jos" ajungem intr-o situatie mai rea decat la inceput.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Lipsa somnului

 

Organismul funcţionează bine atunci când este odihnit. Din cauza oboselii, corpul este supus stresului fiziologic şi biochimic. Acesta provoacă dezechilibre hormonale, determină formarea depozitelor de grăsime şi creşterea în greutate. Când apare oboseala şi nervozitatea, nu veţi face faţă prea bine nici stresului şi veţi mânca prea mult. Încercaţi pe cât posibil să dormiţi opt ore pe noapte, altfel, peste zi, veţi fi lipsiţi de energie, veţi obosi repede, veţi fi uşor iritabili.

 

„Dormiţi în fiecare zi 15 minute în plus şi veţi vedea câte schimbări resimte corpul”, recomandă Michelle May, citată de site-ul webmd. Mişcarea în aer liber vă poate ajuta să vă odihniţi mai bine.

Link to comment
Share on other sites

mai danco....da tu nu esti slab, esti bine cum esti... :lol:

 

 

eu cred ca miscarea conteaza foarte mult in procesul de slabire....sport si alimentatie sanatoasa duc la un trup format frumos , viguros si sanatos....asta fac eu si ma mentin :rolleyes:

Edited by LIVIA
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca miscarea conteaza foarte mult in procesul de slabire....sport si alimentatie sanatoasa duc la un trup format frumos , viguros si sanatos....asta fac eu si ma mentin :rolleyes:

 

 

Cata modestie Livia! :lool:

 

Glumesc :rose:

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

un sfat as putea sa va dau si eu de fiecare data cand te privesti inoglinda si iti spui'TREBUIE SA SLABESC!

nu faci altceva decat sa produci asupra creerului o excitare nervoasa care ''atata'' mai mult apetitul, cand cereerul receptioneaza mesajul acesta imediat transmite semnalul de senzatie de foame, si sfarsesti prin a te gandii tot la mancare, chiar daca vrei sa slabesti, a fost demostrat acest lucru, incearca mai intai cu o motivatie stabilita intr-o perioada de timp exp:'' o sa slabesc 5 km intr-o luna de zile pentru ca surplusul asta imi afecteaza sanatatea si imi creaza o autoevaluare negativista''

si cel mai bun leac<OPTIMISMUL> exercitii fizice regulate, cel mai accesibil mersul pe jos, se ard o multime de calorii si sunt pusi in folosinta toti muschii, be cool, feel wanderful in your size . adica, simte-te bine in pielea ta! BAfta...

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca desi aparent este facil de efectuat, slabitul necesita un volum de vointa mult mai mare decat s-ar putea banui, intrecand lejer vointa necesara pentru renuntatul la fumat, bautura, ori alt viciu cotidian obisnuit.

 

De slabit va slabi, si va gasi si metodele sa o faca, numai acel/a care este cu adevarat derterminat sa o faca, care doreste asta mai presus de orice ispita.

 

Alminteri, daca asteptam ca noua sa ne fie indiferent, si sa lasam totul numai pe magia medicamentelor ori retetelor culinare recomandate peste tot ca si garantate, nu vom face decat sa crestem in proportii si nu invers.

Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt personal de acord cu acele cure de slabit in care scapi de o greutate considerabila intr-un timp foarte scurt, la fel, pledez pentru multa miscare, exercitii fizice si o alimentatie sanatoasa, bogata in fructe, legume, etc.

Eu am slabit ceva in ultimul timp din cauza stresului, dar asa ceva nu recomand nimanui :pink-star:

Link to comment
Share on other sites

tocmai anuntara la un post tv :cercetatorii japonezi sustin ca persoanele mai dolofane traiesc , in medie, cu 6-7 ani mai mult decat cele slabe, care au vasele de sange mai fragile si sunt predispuse la diverse boli , avand o imunitate mai scazuta. asa ca aveti grija ce va doriti.

Link to comment
Share on other sites

tocmai anuntara la un post tv :cercetatorii japonezi sustin ca persoanele mai dolofane traiesc , in medie, cu 6-7 ani mai mult decat cele slabe, care au vasele de sange mai fragile si sunt predispuse la diverse boli , avand o imunitate mai scazuta. asa ca aveti grija ce va doriti.

 

 

Vespe, tu auzi ?

 

poti sa faci un backup ?

 

adica ti-ai salvat "datele" pe undeva? :ha: :ha:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: fiecare stare are avantaje şi dezavantaje...

 

slăbitul poate fi semn de anemie, sursă de boli, clar...

nici grăsimea însă nu e bună...

iar calea de mijloc e cam anevoioasă

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mama mea detine adevarul absolut al metodelor pentru slabire care intradevar da rezultate. Sa nu te ridici de la masa satul. Mananci doar cat sa-ti linisistesti foamea. Si asta doar in conditiile in care trebuie sa mananci de 3 ori pe zi. Binenteles dimineata, la pranz si seara (nicidecum noaptea). Atata vreme cat mananci ca sa traiesti si nu traiesti ca sa mananci, aceasta metoda va functiona.

Recunosc. Eu nu am probat metoda caci nu am avut niciodata nevoie. De cand ma stiu ma chinui sa ma ingras. Dar va spun si eu ce stiu ca a avut efect la altii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cercetatorii australieni au ajuns la concluzia ca lipsa painii poate duce la depresie.

Astfel, persoanele care vor sa slabeasca si renunta definitiv la paine sunt mai deprimate decat cele care consuma produse de panificatie.

 

Da, se pare ca din lipsa carbohidratilor specifici pe care ii contine, plus obiceiurile alimentare formate intr-o viata....

 

Eu sunt un exemplu pe care lipsa painiii cam deprima :doh: , nu as fi crezut chiar asa, dar in fine; eu ma abtin mult mai usor de la ciocolata si dulciuri decat de la paine (indeosebi cea proaspata, pt mine e mai buna decat o felie de tort! :confused: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...