Jump to content
Vesperala Forum

Cristi Minculescu - trupa Iris - internat


vesperala

Recommended Posts

http://www.mediafax.ro/life-inedit/cristi-...ml?4728;3903844

 

Suferă de boala polichistică hepato-renală şi are nevoie de un transplant de ficat, soţia sa fiind unul dintre posibilii donatori.

 

 

:pray: Sper din suflet să se termine cu bine, e un artist deosebit .

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-e neclara chestia cu transplantul de ficat de la sotie, ca posibil donator.

Se poate face pe bucati? Ii suficienta doar o parte din glanda ca sa-i asigure functiile? Se inlocuieste glanda bolnava cu

o parte dintr-una sanatoasa? Nu e afectat donatorul?

 

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca ficatul se regenereaza destul de bine. Este suficient sa transplanteze doar o bucata din ficatul altuia si el se regenereaza complet. Important este ca transplantul sa fie facut in timp util si cancerul sa nu apuce sa se extinda. Oricum, din cate stiu eu chiar si un transplant dureaza doar 10 ani, dupa care trebuie repetat.

 

Dumnezeu sa-l ajute pe domnul Minculescu! Ne rugam pentru el. :pray:

Edited by malitzia
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca ficatul se regenereaza destul de bine. Este suficient sa transplanteze doar o bucata din ficatul altuia si el se regenereaza complet. Important este ca transplantul sa fie facut in timp util si cancerul sa nu apuce sa se extinda. Oricum, din cate stiu eu chiar si un transplant dureaza doar 10 ani, dupa care trebuie repetat.

 

Dumnezeu sa-l ajute pe domnul Minculescu! Ne rugam pentru el. :pray:

El nu are cancer. Are ficat polichistic, o boala genetica. Asta ar fi salvarea lui.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

t_892191.jpg Cristi Minculescu, solistul trupei Iris, va fi operat marti dimineata, intr-o clinica din Germania, unde ii va fi transplantata o parte din ficatul sotiei sale, a declarat Cosmin Nicoara, managerul formatiei, transmite MEDIAFAX. "Cristi se simte bine. E foarte in regula, mai ales ca la operatie va participa si profesorul Dorel Sandesc, care l-a urmarit in Romania", a mai spus Nicoara, adaugand ca solistul trupei Iris are o stare psihica buna. Cristi Minculescu a plecat in Germania saptamana...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

t_897196.jpg Dan Bittman, solistul trupei Holograf, a declarat ieri ca, in ciuda reusitei operatiei de transplant hepatic la care a fost supus Cristi Minculescu, problemele de sanatate ale solistului Iris nu sint in totalitate rezolvate, el avind chisturi si pe rinichi. "Situatia lui Cristi este departe de a fi rezolvata. Am inteles ca el ar avea aceleasi probleme si cu rinichii si, peste un timp, ar putea urma o alta operatie", a declarat Bittman, intr-o conferinta prilejuita de lansarea unui album best of,...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...