Jump to content
Vesperala Forum

Politicienii lumii


vesperala

Recommended Posts

cum sunt priviţi şi ridiculizaţi peste tot se ştie...

 

dar câtă durere se ascunde în spatele glumelor?

 

pe mine m-a impresionat cântecul următor:

 

IMPORTANTE SCHIMBARI

 

Cântă Vasile Şeicaru...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Ucraina, blestemul tarilor care de-a lungul anilor au anexat alte teritorii. Niciodata sudura nu va fi perfecta. Ucraina are de la noi Bucovina de Nord, Maramuresul istoric si Buceagul. Ceea ce se-ntampla azi este consecinta faptelor de altadata. Puternicii zilei nu constientizeaza, atunci cand sunt la putere, ca faptele lor vor avea rasunet si dupa zeci, sute de ani. Si ca atunci, printre cei care vor plati chiar si cu viata , ar putea fi chiar copiii sau nepotii lor.

Voi cum credeti ca va evolua situatia din tara vecina?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Putin mizeaza pe aliatii sai aflati chiar in interiorul celei mai importante tari din UE: puternicele companii germane si nu numai cu care face afaceri. Si, pentru a fi sigur ca mesajul sau este corect inteles, in Parlamentul de la Moscova se discuta in aceste zile despre o potentiala nationalizare a bunurilor straine din Rusia.

 

 

De exemplu, daca Angela Merkel va decide sa-l sanctioneze economic pe Vladimir Putin, Rusia ar intra rapid in faliment, iar marii afaceristi germani ar fi deranjati. Daca Merkel va continua sa faca mult zgomot dar sa actioneze putin, atunci Putin isi va putea continua nestingherit planul.

 

Dependenta economica a Germaniei de Rusia nu este atat de mare pe cat se crede. Dar dependenta politicienilor de la Berlin de mediul de afaceri este mai mare decat se vede.

Link to comment
Share on other sites

Putin mizeaza pe aliatii sai aflati chiar in interiorul celei mai importante tari din UE: puternicele companii germane si nu numai cu care face afaceri. Si, pentru a fi sigur ca mesajul sau este corect inteles, in Parlamentul de la Moscova se discuta in aceste zile despre o potentiala nationalizare a bunurilor straine din Rusia.

 

 

De exemplu, daca Angela Merkel va decide sa-l sanctioneze economic pe Vladimir Putin, Rusia ar intra rapid in faliment, iar marii afaceristi germani ar fi deranjati. Daca Merkel va continua sa faca mult zgomot dar sa actioneze putin, atunci Putin isi va putea continua nestingherit planul.

 

Dependenta economica a Germaniei de Rusia nu este atat de mare pe cat se crede. Dar dependenta politicienilor de la Berlin de mediul de afaceri este mai mare decat se vede.

 

Dependenta amintita e strict rentabila. Atat.

 

Am fost de patru ori in Ucraina, la Odessa.

 

Exista doar Rusia, atitudine ruseasca, limba rusa, prostituate cu atitudine rusa, coruptie rusa,

spaga rusa!

 

Ucraina nu exista.

 

N-a existat niciodata.

 

Mai usurel cu mila fata de ea.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exista doar Rusia, atitudine ruseasca, limba rusa, prostituate cu atitudine rusa, coruptie rusa,

spaga rusa!

 

Ucraina nu exista.

 

N-a existat niciodata.

 

Mai usurel cu mila fata de ea.

 

N-o fi existat , sefule, multe am crezut eu ca exista , cand de fapt ele se pregateau de duca. Ce-a facut Gorbaciov am vazut si eu, din varful blocului , ca nu va avea viata lunga. Lucrul faramitat isi pierde valoarea intrinseca, pe-o palma de pamant nici plugul nu-l poti intoarce bine la capatul locului, necum sa mai bagi un tractor! Cat despre mila fata de Ucraina, sefule, nu ma prapadesc eu, ca n-am timp de grijile mele, cand oi termina cu ale mele o sa ma ocup si de ea, merg la biserica si dau un acatist, in fruntea listei o trec, la morti sau la vii, dupa cum o fi cazul atunci. :think:

 

Link to comment
Share on other sites

N-o fi existat , sefule, multe am crezut eu ca exista , cand de fapt ele se pregateau de duca. Ce-a facut Gorbaciov am vazut si eu, din varful blocului , ca nu va avea viata lunga. Lucrul faramitat isi pierde valoarea intrinseca, pe-o palma de pamant nici plugul nu-l poti intoarce bine la capatul locului, necum sa mai bagi un tractor! Cat despre mila fata de Ucraina, sefule, nu ma prapadesc eu, ca n-am timp de grijile mele, cand oi termina cu ale mele o sa ma ocup si de ea, merg la biserica si dau un acatist, in fruntea listei o trec, la morti sau la vii, dupa cum o fi cazul atunci. :think:

 

Is sef in santierul meu. :lol:

 

Nu exista in 2014 Ucraina sau Moldova.

 

Nu au ce oferi. w

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Hannes_Swoboda

So @JunckerEU came 1st. We recognise his right to start negs - but did he get that voters want change? EPP lost ~25%!

 

Ce omite el e că PPE nu a pierdut locurile alea în favoarea socialiștilor, le-a pierdut în favoarea extremiștilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 6 months later...

Atac terorist la o redactie cu profil satiric din Franta. Morti, raniti. Cine i-o fi pus, Dumnezeule, sa faca acele caricaturi nenorocite, jignitoare pentru islamisti, ce interes au avut sa-si bata joc, in numele libertatii presei , de religia altora? De ce trebuia sa-i starneasca , cand se stie cat tin acestia la Mahomed al lor si cat de violenti pot deveni cand ii lovesti in zona asta, a credintei in acest profet? Cui foloseste nebunia asta, de ce nu sunt lasati sa se roage la ce putere divina vor, libertatea presei trebuie sa aiba, totusi, o limita. Astfel de atacuri teroriste nu pot fi evitate, controlate, pot sa apara oricand si oriunde, pot sa cada atatea victime complet nevinovate...

Link to comment
Share on other sites

Atac terorist la o redactie cu profil satiric din Franta. Morti, raniti. Cine i-o fi pus, Dumnezeule, sa faca acele caricaturi nenorocite, jignitoare pentru islamisti, ce interes au avut sa-si bata joc, in numele libertatii presei , de religia altora? De ce trebuia sa-i starneasca , cand se stie cat tin acestia la Mahomed al lor si cat de violenti pot deveni cand ii lovesti in zona asta, a credintei in acest profet? Cui foloseste nebunia asta, de ce nu sunt lasati sa se roage la ce putere divina vor, libertatea presei trebuie sa aiba, totusi, o limita. Astfel de atacuri teroriste nu pot fi evitate, controlate, pot sa apara oricand si oriunde, pot sa cada atatea victime complet nevinovate...

Dacă dai o căutare pe Google , o să vezi că oamenii fac mișto și de creștini , și de evrei , nu numai de musulmani . Demenții ăia care urlă "allah akbar " , după care omoară , nu duc lipsă de pretexte pt crimele lor . Nu cred că atitudini de tip "ciocu mic " rezolvă prea multe . Numărul de atentate va fi același .

În plus , cele mai multe victime făcute în numele islamului sunt , de departe , musulmani .

Link to comment
Share on other sites

o să vezi că oamenii fac mișto și de creștini , și de evrei

 

Si e bine asta? Putina toleranta pentru oricare dintre semenii nostri n-ar fi mai eficienta decat mistoul? Nu toti oamenii reactioneaza identic la stimuli identici.

Mai tii minte acel jignitor "s'il vous plaît, monsieur"? A durut.

 

 

 

 

 

Eu în general sînt pentru libertatea religiei, dar încep să cred că islamul ar trebui interzis.

 

Psihanaliza zice ca nu! Mereu ce este interzis atrage ca un magnet, oamenii nu proceseaza negatia in subconstientul lor. Mostenire de la Eva .

Link to comment
Share on other sites

Sa-l practice la ei in tara.

 

Si cum ramane cu libertatea de miscare, sefule? Oamenii aflati in miscare isi iau cu ei convingerile mostenite sau dobandite, motivatiile, sistemele de valori, caracterele, temperamentele, adicatelea toate componentele afectiv-volutionale , nu doar carcasa.

Link to comment
Share on other sites

Eu cunosc oameni din Siria care sunt de treaba. Sunt musulmani. Au fugit de razboi (sunt o familie) si au fost ajutati de cateva persoane de aici, pana cand au reusit sa se puna pe picioare, si traiesc ok. Religia nu are nicio relevanta. Astia pe care ii stiu sunt deschisi la minte. Sunt mai multi factori care duc la astfel de conflicte inutile.

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multi factori care duc la astfel de conflicte inutile.

 

Si nici macar nu vorbim de revendicari teritoriale, ci de diferente religioase. Pe Dumnezeul nostru ei il numesc Allah. Sa fie sanatosi, daca strigam pe doua voci poate ne aude cineva .

 

 

Vad ca nu reusesc sa va conving ca tot respectul si toleranta sunt cheia mentinerii pacii. Bun. Atunci, cand vor ajunge si la noi, sa faceti fiecare dintre voi cate un pas in fata, sa am in spatele cui sa ma pitesc. Ca n-am de gand s-o mierlesc la granita dintre Dumnezeu si Allah!

Link to comment
Share on other sites

Si cum ramane cu libertatea de miscare, sefule? Oamenii aflati in miscare isi iau cu ei convingerile mostenite sau dobandite, motivatiile, sistemele de valori, caracterele, temperamentele, adicatelea toate componentele afectiv-volutionale , nu doar carcasa.

Problema este că fundamentaliștii musulmani vor să-și aducă cu ei în bagaje și pe drăguța de Sharia .

 

Si nici macar nu vorbim de revendicari teritoriale, ci de diferente religioase.

Ia uită-te un pic pe harta asta !

post-325-1420734983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca in India , China, Japonia sunt musulmani, dar acolo predomina adeptii lui Budha, in Grecia majoritatea sunt ortodocsi, in Spania catolici... ei s-au imprastiat prin tarile mai bogate, asta nu inseamna ca si revendica teritoriile acestor tari.

 

Cat despre impunerea legii islamice, fiecare religie cauta sa se impuna , cei 70 de apostoli ai lui Isus ce crezi c-au facut? Au propovaduit si ei Evanghelia, adevarul lor despre Mesia.

 

Cert este ca acea redactie n-ar fi fost atacata si acei oameni n-ar fi fost ucisi , daca nu existau acele caricaturi publicate in mod repetat, percepute de musulmani, in special de musulmanii extremisti, ca fiind o insulta majora la adresa credintei lor, o blasfemie. A meritat? Nu poti , totusi, sa faci si sa spui orice , in numele libertatii de exprimare. Pentru ca si cei vizati tot de acest drept de exprimare se prevaleaza, la urma urmei, tot asta invoca. Cand stii sigur ca unui om nu-i plac anumite glume facute la adresa lui, nu-l pisezi mereu cu ele, nu-l provoci pana iti da in cap.

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca in India , China, Japonia sunt musulmani, dar acolo predomina adeptii lui Budha, in Grecia majoritatea sunt ortodocsi, in Spania catolici... ei s-au imprastiat prin tarile mai bogate, asta nu inseamna ca si revendica teritoriile acestor tari.

 

Cat despre impunerea legii islamice, fiecare religie cauta sa se impuna , cei 70 de apostoli ai lui Isus ce crezi c-au facut? Au propovaduit si ei Evanghelia, adevarul lor despre Mesia.

 

Cert este ca acea redactie n-ar fi fost atacata si acei oameni n-ar fi fost ucisi , daca nu existau acele caricaturi publicate in mod repetat, percepute de musulmani, in special de musulmanii extremisti, ca fiind o insulta majora la adresa credintei lor, o blasfemie. A meritat? Nu poti , totusi, sa faci si sa spui orice , in numele libertatii de exprimare. Pentru ca si cei vizati tot de acest drept de exprimare se prevaleaza, la urma urmei, tot asta invoca. Cand stii sigur ca unui om nu-i plac anumite glume facute la adresa lui, nu-l pisezi mereu cu ele, nu-l provoci pana iti da in cap.

 

Edited by Catalin X
Link to comment
Share on other sites

1.Narcisa , nu ai înțeles treaba cu harta . Califatul Islamic chiar își revendică toate acele teritorii.

2.Sharia este legea islamică , dar doar în puține țări musulmane este aplicată , pentru că înlocuiește întreg codul penal . Majoritatea țărilor musulmane sunt laice , cu puține excepții , printre care Arabia Saudită , Brunei, Iran . Ca cetățean , și mai ales ca femeie , nu cred că vrei să trăiești într-o țară guvernată de legile Shariei .

3. Apostolii propovăduiau creștinismul ( acum 2000 de ani !) cu Cuvântul , ăștia vor să-l impună ( acum! ) cu bombe și AKM-uri . Ba chiar și cu cuțite , mai mult sau mai puțin ascuțite , numai bune pt descăpățânat .

4.Caricaturiștii ăia puteau , probabil , sa fie acuzați de multe lucruri : umor îndoielnic , blasfemie , poate și prost gust , poate și lipsă de bun simț .

Dar nimic din toate astea nu poate justifica crima oribilă de alaltăieri . Trăim . totuși , într-o Europă democratică , liberă , laică , unde încă mai putem spune tot ce gândim , fără să ne fie frică că o să ne pierdem capul la propriu ,

Edited by Catalin X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...