Jump to content
Vesperala Forum

Muzica clasica


pufonel

Recommended Posts

Sunt curios daca va place si voua muzica clasica. Eu trebuie sa recunosc ca nu ascult atat de multa cat as vrea, pentru ca imi trebuie o stare de spirit speciala si, desigur, mult timp liber.

 

De departe compozitorul meu preferat este Mozart, in special Eine Kleine Nachtmusik (mica serenada) (partea mea preferata: Rondo Allegro), Simfonia 40, Concertul pentru pian si orchestra Elvira Madigan si alte cateva piese celebre.

 

Imi mai plac: Beethoven (in special Simfonia 6), Schubert, Chopin, Brahms, Ceaikovski (muzica de balet)...

 

Abia astept sa vad ce va place din muzica clasica.

Edited by pufonel
Gasisem o interpretare de ma durea capu'
Link to comment
Share on other sites

Muzica pentru suflet ... as spune ca poate fi asemanata cu un vin bun , ce trebuie servit numai in anumite momente... si bineinteles in anumite masuri.

 

Dintre marii clasici Fryderyk Chopin se intampla sa fie alesul i,ar dintre operele sale "nocturnele" sa imi fie alesele , insa imi place si Brahms, Bach(

) , Schubert, Beethoven ,Borondin si nu in ultimul rand Mozart.(ar mai fi fost cativa ... dar nu ma pot numi un cunoscator)

 

Dintre preferate:

Edited by Want3D
Link to comment
Share on other sites

In caz ca nu iti place muzica clasica, cel mai enervant lucru este ca se mai gasesc unii care sa te catalogheze drept incult. :huh:

Ei bine,, fix asa cum unora nu le place MOTORHEAD,, altora poa' sa nu le placa muzica clasica. .... o chestiune subiectiva. Atat.

 

Ma scuzati pentru interventie .... asta a fost primul si ultimul meu post pe acest topic. :)

 

:hatoff:

Link to comment
Share on other sites

In caz ca nu iti place muzica clasica, cel mai enervant lucru este ca se mai gasesc unii care sa te catalogheze drept incult. :huh:

Ei bine,, fix asa cum unora nu le place MOTORHEAD,, altora poa' sa nu le placa muzica clasica. .... o chestiune subiectiva. Atat.

 

Ma scuzati pentru interventie .... asta a fost primul si ultimul meu post pe acest topic. :)

 

:hatoff:

Cred ca gresesti comparand Motorhead cu toata muzica clasica . Eventual , compara tot rockul cu aceasta . Si , oricat de rocker inrait am fost s-oi fi , iti spun ca tot gresit mi se pare , chiar si asa .

Mozart a murit de peste doua sute de ani si vor mai trece sute , iar el tot ascultat si admirat va fi - e drept nu de toata lumea .Nici nu-mi imaginez o planeta intreaga ascultand siderata Lacrymosa .

Din pacate , de Lemmy ( solistul Moterhead pt cine nu stie ) si de vocea lui guturala n-a auzit aproape nimeni , nici macar atunci cand trupa era pe val . Si soarta asta vor avea-o mai toti greii rockului , daca nu toti . Te-ai intrebat vreodata , de ce multe trupe tari au cochetat , nu o data , cu muzica clasica ? Printre altele , sunt convins ca si pentru un strop , macar , de perenitate .

 

A nu-ti placea muzica clasica nu-i o dovada de incultura . A nu avea habar cine-i Verdi ,

de exemplu , de abia asta-i o dovada de incultura . La tine nu-i vorba decat de prejudecata , sper .

Nu stiu cati ani ai , dar probabil ca esti foarte tanar . Asa ca mai ai timp destul sa vezi si sa auzi lucruri frumoase pe care acum nu le poti percepe .

Cand eram foarte tanar , nu credeam ca exista muzica dincolo de rock . Ma inselam rau de tot , asa cum o faci si tu acum .

Asta nu inseamna ca rockul inseamna mai putin pentru mine . Doar eu insemn mai putin pentru el .

 

Ia ascult-o pe asta :

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nu cred că a-ţi plăcea un anumit gen de muzică ţine de vârstă...

acel mozart era destul de tânăr când compunea, nu?... :)

în plus, când nu ştii vârsta unui user e bine să nu o presupui...

pentru că presupunând tinereţea interlocutorului te uiţi de sus la cei tineri pe de o parte, şi îl jigneşti pe cel la al cărui profil nu ai catadicsit să priveşti înainte de a posta, pe de altă parte.

Link to comment
Share on other sites

vesperala, nu ma simt deloc jignit.

... abia acum incepe sa devina interesanta discutia. :)

 

.... asta a fost primul si ultimul meu post pe acest topic.

Am crezut ca topicul va continua cu linkuri si nu se va intra in discutii despre preferinte artistice.

deci uite asa isi incalca omul cuvantul...

 

Cataline, am amintit in aceeasi propozitie, doua genuri muzicale total diferite, chiar si ca ordin de marime. Precizez ca alaturarea muzicii clasice si a celor de la motorhead a fost VOITA. Puteam scrie House, Disco,, sau Katie Melua, Marilyn Manson, chiar si,,, Fratii Petreus. :) Am vrut doar sa se simta distanta IMENSA dintre termeni.

 

Deci sa ma justific? E o chestiune de gusturi. Unora le place, altora NU.

Link to comment
Share on other sites

vesperala, nu ma simt deloc jignit.

... abia acum incepe sa devina interesanta discutia. :)

 

 

Am crezut ca topicul va continua cu linkuri si nu se va intra in discutii despre preferinte artistice.

deci uite asa isi incalca omul cuvantul...

 

Cataline, am amintit in aceeasi propozitie, doua genuri muzicale total diferite, chiar si ca ordin de marime. Precizez ca alaturarea muzicii clasice si a celor de la motorhead a fost VOITA. Puteam scrie House, Disco,, sau Katie Melua, Marilyn Manson, chiar si,,, Fratii Petreus. :) Am vrut doar sa se simta distanta IMENSA dintre termeni.

 

Deci sa ma justific? E o chestiune de gusturi. Unora le place, altora NU.

Imi cer scuze pentru presupunerea ( falsa , probabil ) ca ai fi foarte tanar . Nu am vrut sa te tratez cu superioritate si nici nu cred ca am facut-o . :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

şi totuşi: mozart era tânăr (la 5 ani compunea) enescu era tânăr...

mulţi copii învaţă viaoara...:)

 

este muzica clasică doar genul celor "copţi"?

Nu neaparat. Cred ca tine si de educatia din familie. Copiii care invata vioara sau pianul de mici fac parte din familii in care se asculta multa muzica clasica, iar decizia de a studia aceste instrumente apartine in prima faza parintilor. Doar daca ii place copilului, acesta va urma o cariera muzicala, dar se poate intampla sa renunte complet la studiul muzicii.

 

E clar insa ca muzica clasica nu este la fel de usor de inteles si de acceptat ca muzica pop, de exemplu, si nici nu se aude la radio/tv atat de des, asa ca fara putin "ajutor" din partea parintilor sau a scolii, multi copii nu o pot descoperi si aprecia. Dar daca ai ascultat si nu ti-a placut, nu e nicio problema. Nimanui nu-i plac toate genurile de muzica, si e normal sa fie asa.

Link to comment
Share on other sites

Poftim, exact ce spuneam: Cand cineva spune ca nu ii place muzica clasica, imediat trebuie sa se gaseasca cineva sa spuna: "bah, tu nu ai cum sa o intelegi fiindca nu ai educatie suficienta".

Cred ca tine si de educatia din familie.

[...]

E clar insa ca muzica clasica nu este la fel de usor de inteles si de acceptat ca muzica pop, de exemplu

 

Uite, asta este o ocazie buna ca sa amintesc despre 'admiratorii de ochii lumii', care se duc la concert de muzica de camera sau la opera, unde nu pricep nimic (sau aproape nimic), dar cand cei din jur aplauda, fac si ei la fel. ... bine-nteles, prezenta lor trebuie sa fie notata de cat mai multa ''lume buna'', pentru ca altfel au venit degeaba. :ha:

 

Ce parere ai despre educatia astora?

 

Poftiti, poftiti ... si altii

Link to comment
Share on other sites

Poftim, exact ce spuneam: Cand cineva spune ca nu ii place muzica clasica, imediat trebuie sa se gaseasca cineva sa spuna: "bah, tu nu ai cum sa o intelegi fiindca nu ai educatie suficienta".

Cred ca m-am exprimat gresit. Am vrut sa spun ca daca in familie nu se asculta astfel de muzica, atunci copiii nu prea au sanse s-o descopere (raspunsul era legat de ce a zis vespe, despre copiii care studiaza muzica de mici). Ei descopera muzica clasica mai tarziu si poate sa le placa sau nu. Dar chiar daca nu le place, asta nu inseamna ca sunt needucati. Citeste din nou ce-am scris mai sus.

 

Uite, asta este o ocazie buna ca sa amintesc despre 'admiratorii de ochii lumii', care se duc la concert de muzica de camera sau la opera, unde nu pricep nimic (sau aproape nimic), dar cand cei din jur aplauda, fac si ei la fel. ... bine-nteles, prezenta lor trebuie sa fie notata de cat mai multa ''lume buna'', pentru ca altfel au venit degeaba. :ha:

 

Ce parere ai despre educatia astora?

 

Poftiti, poftiti ... si altii

Aici iti dau dreptate. Acum vreo luna a venit o cucoana la mine sa vada un DVD cu Costel Busuioc, ca ea nu stie sa il puna la calculatorul lui fii-su. Ma uitam cat de prost poate sa cante tipu' (in afara ca a falsat la greu, la un moment dat n-a mai tinut nici ritmul ca lumea) :hammer: si cate VIP-uri se faceau ca le gadila urechile intr-un mod placut (printre ei Paunescu, Iliescu si vreo doua tipe cunoscute, dar pe care nu le mai tin minte). Era sa o trimit acasa cu tot cu DVD-ul :shooting:

 

Si, ca sa nu fiu :offtopic:

Rimski Korsakov - Zborul carabusului :violin:

Si aici

:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...