Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Şarlatanie online

Recommended Posts

Eu primesc des următorul mesaj prin email... Nu am nicio legătură cu această bancă, nu am bani depuşi la ei... Pur şi simplu e o şarlatanie menită să păcălească pe cei ce au conturi să îşi dezvăluie parola probabil... Acest mail nu e trimis de bancă, ci de cei ce încearcă să fure din conturi...

Stimate client,

Departamentul de Securitate On-line al Raiffeisen Bank va aduce la cunostinta ca in data de 3 februarie 2009

am detectat mai multe tentative de autentificare neautorizate a contului dumneavoastra Raiffeisen Online.

Pentru a evita suspendarea automata a contului dumneavoastra din cauza fraudelor on-line va rugam sa va accesati contul la adresa mentionata mai jos in cel mai scurt timp.

Multumim pentru colaborare si nu uitati ca Raiffeisen Online nu va va cere niciodata mai mult de 2 cifre de pe cardul dumneavoastra de debit.

Raiffeisen Bank Romania

Adresa corecta a portalului de autentificare a Raiffeisen Online este:

(https://www.....................)

Va multumim pentru intelegere. Cu stima, Echipa de Securitate Raiffeisen Bank Romania.

Aceste atacuri sunt frecvente. Eu primesc de pe la Bsrclays sau NatWest (banci din Anglia) :lol: Trebuie multa atentie, si sa nu le dam datele pe care ni le cer.

eu am patit ceva asemanator la ceva mai neglijabil.

Am facut o comanda online la ,,Libraria Anton", pentru cateva carti...comanda serioasa cu specificatia ca pachetul va fi trims in 2 saptamani,banii fiind dati la primirea pachetului in cauza.

Insa dupa 2 zile am primit mail de la acea librarie ca trebuie sa dau nr de cont banca sau sa virez banii anticipat.

asa ca...am ramas tot cu pachet trimis din tara.

eu am patit ceva asemanator la ceva mai neglijabil.

Am facut o comanda online la ,,Libraria Anton", pentru cateva carti...comanda serioasa cu specificatia ca pachetul va fi trims in 2 saptamani,banii fiind dati la primirea pachetului in cauza.

Insa dupa 2 zile am primit mail de la acea librarie ca trebuie sa dau nr de cont banca sau sa virez banii anticipat.

asa ca...am ramas tot cu pachet trimis din tara.

Eu stiu ca librariile online din Romania nu trimit carti in strainatate. Si noi am cumparat pentru diverse persoane carti si le-am trimis noi in diferite parti ale lumii.

Eu am luat o data teapa de la DigitalWorld, cu un card PCMCIA-adaptor-Compact.Flash. Mi-au luat banii de pe card (vreo 200.000, inca in bani vechi) dar nici pana in ziua de azi nu am primit nimic. Le-am cateva telefoane, dar m-am lovit de un personaj colectiv de care nu ma puteam lua. :confused: Ionel, Dorel, Angelica, ... etc, toti ma rogau sa revin maine, peste o ora, dupa-amiaza, luni,, mai spre seara, dupa 3, ... etc. Apoi incet incet am revenit tot mai rar, si pana la urma am uitat de ei :rolleyes: . Cand ii mai sunam din cand in cand, trebuia sa le explic din nou totul de la capat si toti imi promiteau ca vor verifica ce si cum, sau ma abureau cu povesti "nu avem momentan in stoc dar trebuie sa primim joi", :lol: .... pana la urma a ramas in coada de peste.

Bine-nteles, de atunci, ca sa evit situatiile asemanatoare, de fiecare data aleg varianta platii RAMBURS.

Costa cu vreo 10 lei mai mult pentru ca firma de curierat mai are de livrat expeditorului plicul cu bani CASH, in schimb riscul este ZERO.

Tot Raiffeisen, tot pescari:

post-110-1235573413_thumb.jpg

Este cel putin ciudat cum numarul de mailuri pirat trimise in numele acestei banci,

depaseste detasat numarul mailurilor de acelasi gen trimise in numele altor banci.

... iarasi este vorba doar de o statistica personala. :pardon:

mai nou la mine a ajuns şi asta:

Mesaj Securizat

Duminica, 22 februarie 2009, departamentul de securitate Raiffeisen Bank a semnalat incercarea de spargere a bazei de date Internet Banking.

Din acest motiv, pentru siguranta si buna desfasurare a tranzactiilor online, te rugam sa te inregistrezi in noua baza de date, cu o noua masura de siguranta care foloseste metoda de criptare a informatiilor utilizatorului de tipul SSL-Secure.

link ( desigur)

mai era şi unul cum că am cîştigat nu ştiu ce premiu, tot de la ei..:pardon: cred că l-am şters însă

voila:

Raiffeisen Bank si www....ro recompenseaza fidelitatea dumneavoastra cu un bonus de fidelitate in valoare de 250 RON.

Pentru a intra in posesia bonusului este necesara accesarea serviciilor on-line, in maxim 48 de ore de la primirea acestui e-mail.