Jump to content
Vesperala Forum

Crezi în faptul că ai avut vieţi anterioare?


Recommended Posts

cu ochiul, sau cu gandul

se mai zice ca privim oamenii prin ochii nostri, prin gandurile..manevre interne

insa, observ la NARCISA, o sa caut litere de aur pentru numele dansei, o ciudatenie super tare

si, pana la urma, aceasta forma de atractie curata si pe bune

e cu totul pe ne vazute

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

observ la NARCISA, o ciudatenie super tare

 

Tu ce zici pe-aici, ce ciudatenie mai descoperisi la mine, nu-ti ajunse ca-mi atribuisi pe bune o frumusete de magar ( cica "magarul Narcisei" :glaugh: ) , cu care n-am decat sa merg duminica-n piata , daca tot ma improprietarisi, doar de l-oi vinde la prima strigare sau l-oi schimba pe-un sac de cartofi, ca la etajul al III-lea nu vrea sa urce nici mort, trasei de el in toate partile, parca-i catar, nu alta! :ang:

 

on: Nu-mi amintesc. :rade: Dar, dac-oi fi avut, mai mult ca sigur ca n-am fost vreun potentat, am fost vreun prapadit de maidanez sau ceva prin neamul pisicesc, ca prea ii iubesc si le simt toate durerile...

Link to comment
Share on other sites

Tu ce zici pe-aici, ce ciudatenie mai descoperisi la mine, nu-ti ajunse ca-mi atribuisi pe bune o frumusete de magar ( cica "magarul Narcisei" :glaugh: ) , cu care n-am decat sa merg duminica-n piata , daca tot ma improprietarisi, doar de l-oi vinde la prima strigare sau l-oi schimba pe-un sac de cartofi, ca la etajul al III-lea nu vrea sa urce nici mort, trasei de el in toate partile, parca-i catar, nu alta! :ang:

 

on: Nu-mi amintesc. :rade: Dar, dac-oi fi avut, mai mult ca sigur ca n-am fost vreun potentat, am fost vreun prapadit de maidanez sau ceva prin neamul pisicesc, ca prea ii iubesc si le simt toate durerile...

 

 

eu zic de bine pe aici, dar daca ma luati in viteza o sa ma pierd imediat.

tocmai dumneavoastra sa ma explic, in felul asta..ce e si cu mine pe aici, nu?

ati folosit o comparatie cu un magar

care nu se putea hotari daca sa bea sau sa manance

eu, decat am adaptat-o la ...viata mea,sa zicem, si v-am dat credit, ca magarul va apartine..comparatia.

 

si fiindca m-ati luat pe sus, ceva se va intampla

eu sunt,asa cum ma stiti dintotdeauna, insa nu carpa in c.r,

si cum mine se face misto numai daca e drag.

dumneavoatra, la care am tinut, cu gandul, inainte de a sti cine sunteti,

oricat de tare si atotstiutoare sunteti, si sunteti, cu mine nu merge asa.

aici nu e site de ras de barbati fraierii doar pentru ca sunt aici.alaturi de femei smechere.

si daca asta e, ..o sa va amintesc de gastele mele.

de restul nu stiu, nici nu fac cardasie masculina, insa va cer sa ne respectati.

 

Edited by Aurel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 8 months later...
  • 3 weeks later...

Am avut o discutie "aprinsa" cu cineva, despre ceva asemanator, acum cateva zile. Era vorba despre oamenii care au murit si s-au intors (moarte clinica, sau cum se numeste), sustinand ca au vazut raiul, sau ceva. Ideea e aceeasi. Argumentul meu era faptul ca memoria este un atribut al creierului. Daca, intradevar, s-ar intampla aceste fenomene, ar fi imposibil ca cineva sa-si aminteasca, o astfel de "experienta" nefiind una de ordin senzorial.

Acum, ca o paranteza, in cazul mortii clinice, explicatia pentru astfel de "amintiri" ar fi multimea de reactii chimice care se produc in creier atunci cand nu este oxigenat, si e pe cale sa-si incheie activitatea. Pur si simplu, sunt create (persoana cu care vorbeam intreba "bine, dar toti au aceleasi amintiri. cum asa?"; da. cred ca exista un sablon predefinit al reactiilor - au loc in aceeasi ordine, in aceleasi regiuni ale creierului, rezultatul fiind acelasi de fiecare data).

 

Reincarnarea... cam la fel. E foarte probabil ca imaginile din "vietile anterioare" sa fie, de asemenea, rezultatul activitatii creierului. Un vis, pe care l-am uitat, dar care a ramas in subconstient.

Creierul e un organ fascinant, care inca nu e inteles in totalitate, dar care ar merita sa primeasca mai mult credit. Multi pun faptele, intamplarile pe care nu le pot explica pe seama paranormalului, a universului, a stelelor, etc. Adevarul e ca pe Univers, la cat de mare e, il doare in cot de noi. Pe stele, la fel. Ele nu se aliniaza cu un scop anume (ca sa castigam la lotto, sau ceva), ci pentru ca urmeaza miscarea de expansiune a Universului, in acelasi timp fiind influentate de fortele de gravitatie dintre ele (bla bla). Deci e ceva haotic, fara vreun scop din care sa facem parte. Am deviat...

 

In concluzie, dupa parerea mea, creierul e responsabil cu orice fenomen de genul asta. Fie ca e un vis, sau chiar o amintire pe care o avem, dar a ramas "ascunsa", fara sa ne dam seama, etc.

Link to comment
Share on other sites

Opinie poate... la randurile de mai sus.

 

A avea ganduri sau vise la fel in moarte clinica, s-ar explica ca subiecti au auzit poate odata in viata de intimplari asemnatoare si creierul daca ii studiem din propria experinta functioarea se aseamna cu un computer care informatia interceptata momentan o asociaza cu o informatie sau mai multe stocate in memorie, dandu-i culoarea pe care o stie...

 

Cea cu stelele ii adevarata, dar pacat ca sant prea multi ingusti intre noi si prostia ii si aici l-a rang de zana :think:

Link to comment
Share on other sites

Creierul e un organ fascinant, care inca nu e inteles in totalitate, dar care ar merita sa primeasca mai mult credit. Multi pun faptele, intamplarile pe care nu le pot explica pe seama paranormalului, a universului, a stelelor, etc. Adevarul e ca pe Univers, la cat de mare e, il doare in cot de noi. Pe stele, la fel. Ele nu se aliniaza cu un scop anume (ca sa castigam la lotto, sau ceva), ci pentru ca urmeaza miscarea de expansiune a Universului, in acelasi timp fiind influentate de fortele de gravitatie dintre ele (bla bla). Deci e ceva haotic, fara vreun scop din care sa facem parte. Am deviat...

 

In concluzie, dupa parerea mea, creierul e responsabil cu orice fenomen de genul asta. Fie ca e un vis, sau chiar o amintire pe care o avem, dar a ramas "ascunsa", fara sa ne dam seama, etc.

 

 

Nu ma intereseaza astrologia decat in gluma ( si doar atunci cand imi aduce "vesti bune"), dar am impresia ca niciun astrolog nu sustine ca astrele se aliniaza ca sa ne aranjeze noua ceva. Adica cumva cred ca incurci cauza cu efectul. Corpurile ceresti se misca conform nu stiu caror si cator legi, iar aceste schimbari in Univers (sa nu uitam ca este vorba despre diferite forme de energie) ne influenteaza si pe noi. Cu alte cuvinte, "stelele" se misca pentru ca...sa zicem ca urmeaza "legile" despre care vorbeai tu, nu pentru ca vreau eu sa castig la loto maine. E destul de probabil ca pe Univers sa-l poata durea in cot de existenta noastra, dar pe noi, o parte chiar si mica a lui, nu prea au cum sa nu ne influenteze manifestarile si transformarile Universului.

 

Eu n-as asocia experienta unor posibile vieti multiple musai cu "pacaleli" ale inconstientului. Nu de alta, dar cum nimeni nu are nici certitudinea si nici incertitudinea unor experiente post si ante-mortem, nu cred ca acestea pot fi totusi infirmate prin feste ale subconstientului catorva oameni. Pentru ca, pana la urma, daca aceasta teorie este una adevarata, vieti multiple au si cei carora subconstientul le joaca feste, dar si marea majoritate a celorlalti, care probabil nici nu-si pun problema existentei sau nu a vietiilor anterioare.

 

Pe experientele dupa "moartea clinica" nu dau nici eu nici macar doi bani. Toata aceasta chestiune s-a transformat deja intr-un cliseu, la fel ca multe altele. Prea toti care au trecut prin asa ceva relateaza aceleasi experiente.

 

pacat ca sant prea multi ingusti intre noi si prostia ii si aici l-a rang de zana :think:

O fata statea o data pe o banca, intr-un parc si deodata i-au cazut in cap 10 eschimosi, facuti pachet. Eschimosii s-au spart si s-au transformat in stele, insa fata s-a transformat in vis de vara.

Vis de vara, ca o para.

 

 

:casc:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu multe despre astrologie, decat ce vad intamplator, prin jur: semne zodiacale, planete care isi schimba pozitia, afectand doar o parte din noi, etc. Asta sigur e o prostie. Si bineinteles ca modificarile din mediul cosmic ne influenteaza intr-un fel sau altul, dar asta nu are legatura cu ce stiu eu despre astrologie (nu cred ca se poate prezice viitorul unei anumite categorii de persoane, pentru ca nu vad cum ar interfera miscarile din Univers cu vietile noastre de zi cu zi). Efectele se vad la o scala uriasa, intr-un timp foarte indelungat.

 

In afara de asta, incercam doar sa caut explicatii logice pentru ideea de reincarnare si, in special, pentru imaginile "ramase din vietile anterioare". Si pentru alte fenomene care sunt atribuite unor lumi paralele, a caror existenta nu prea are sens. Nu stiu... se poate sa existe aceasta "migrare a sufletelor", dar memoriile nu ar avea cum sa fie transferate. Memoria e treaba creierului.

Link to comment
Share on other sites

Asta sigur e o prostie.

 

Ce argumente aduci in sprijinul acestei sigurante? Pentru ca desi iti incepi argumentul prin faptul ca "nu stiu multe despre astrologie", vad ca dupa aceea vorbesti despre siguranta. Banuiesc ca nu iti intemeiezi SIGURANTA pe niste simple pareri din considerente personale si lipsite de argumente concrete, nu? Ca asa mi se poate nazari si mie sa spun ca parerea mea este ca rasa neagra nu apartine speciei umane. Pentru ca parerea mea poate fi asta, desi argumentele stiintifice nu spun acelasi lucru, iar eu n-as mai vorbi cu SIGURANTA despre parerea mea personala. Cand zici despre SIGURANTA ma gandesc ca trebuie sa ai niste argumente solide in spate. Cel putin, eu asa as face.

 

Efectele se vad la o scala uriasa, intr-un timp foarte indelungat.

Asta e chiar amuzant. Adica accepti ca ar putea exista niste "efecte", dar le bagi automat la "scala uriasa" si "timp foarte indelungat". Argumente, ceva? Si zic ca este amuzant pentru ca as putea intelege cum ceva ce se petrece la scala mica ar putea afecta doar anumite parti ale Universului (de data asta pe termen limitat), dar nu inteleg cum ceva ce se produce la scala UNIVERSALA (uriasa ai zis, nu?) nu ar putea afecta ORICE componenta a Universului. Ori exista cumva vreo teorie care arata ca exista parti ale Universului care sufera de vreun soi de imunitate, si eu nu o stiu?

 

, incercam doar sa caut explicatii logice pentru ideea de reincarnare si, in special, pentru imaginile "ramase din vietile anterioare". Si pentru alte fenomene care sunt atribuite unor lumi paralele, a caror existenta nu prea are sens. Nu stiu... se poate sa existe aceasta "migrare a sufletelor", dar memoriile nu ar avea cum sa fie transferate. Memoria e treaba creierului.
\

 

O sa ma repet spunand asta, insa... nu stiu altii cum sunt, insa eu, cand am sau chiar si atunci cand lumea stiintifica are argumente insuficiente in a valida SAU A INVALIDA o anumita chestiune, ma abtin. In sinea mea imi zic " nu se stie", "poate", "exista o posibilitate", etc. Adica mi se pare asa, ca si cum mi-as taia craca de sub picioare, sa cataloghez o chestiune care ma intereseaza si, mai ales, ma priveste, intr-un fel sau altul, doar pentru ca eu sau cea mai mare parte a oamenilor nu mi-o pot explica sau nu o pot intelege.

In alta ordine de idei, probabil ca nu v-au invatat la fiziologie si la anatomie, insa omul nu e alcatuit doar din creier. Si da, nu ma refer la stomac, intestine, "inima" si viscere, in general, ci si la niste chestiuni pe care niste fraieri le simt, iar altii chiar si mai fraieri decat ei au scris chiar carti despre ele : se cheama spirit, se cheama suflet, chestii din astea frivole, stii? Atat de frivole incat probabil nu va invata la scoala unde se gasesc, ce raporturi anatomice au, in baza caror legi fiziologice functioneaza si prostii din astea, mai stii? Ca sa nu mai zic ca pana si despre acest creier are functii necunoscute, ca pana si badea Gheo stie ca nici macar savantii nu sunt in stare sa-i foloseasca capacitatea la maxim, daramite sa-i inteleaga functionarea pe deplin, bla, bla, bla, stii. Ca sa nu zicem ca destule dintre constatarile clasice ale fiziologiei sunt contrazise prin exemple concrete. Prostii, ce sa-i faci?

Nah, as relua si eu teoria mea despre marea majoritate a persoanelor care au multe certitudini, insa n-am argument, asa ca ma abtin.

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Din nu stiu ce motive, exista perioade ale anului cand visez, noaptea, la modul cronic. Si am avut cateva vise dupa care literalmente as putea scrie romane. Intr-unul din visele astea, am visat un loc anume, mi-l amintesc perfect, la fel ca si senzatia de "am fost acolo" care ma urmareste cu atata persuasiune inca din dimineata respectiva, incat s-a transformat in certitudine. Chestiunea e ca imi muncesc creierii enorm de tare incat sa-mi dau seama ce loc e acela, am luat la rand toate locurile in care am fost, nu iese la socoteala. E ceva foarte bizar cu locul acela, atat de bizar incat ma gandesc ca ar putea fi o amintire dintr-o posibila viata anterioara. :stars:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...