Jump to content
Vesperala Forum

Traian Băsescu - topic despre preşedinte


vesperala

L-aţi vota dacă duminică ar fi alegeri?  

16 members have voted

  1. 1. L-aţi vota dacă duminică ar fi alegeri?

    • Da
      8
    • Nu
      5
    • Nu m-aş duce la vot
      2
    • Nu am încă 18 ani, deci nu am drept de vot
      1


Recommended Posts

Apoi mai e popular Traian Băsescu?

Ceva mă face să cred că alianţa asta îl trage în jos... Se implică prea mult în partea executivă.

 

Circul de după alegeri mă face să cred că nu m-aş duce la vot, chit că încă mai ţin cu el...

Link to comment
Share on other sites

haha!!! observ ca basescienii de pe acest forum au inceput sa isi schimbe parerea despre base!

 

E totusi uimitor ca cei care l-au votat pe basescu , au reusit intr-o oarecare masura sa realizeze ce ghimpe a fost si este in continuare acest bufon al tarii. Dar nu este de mirare,ne-o meritam, daca suntem un popor de bufoni ,care ne votam presedintele pentru ca ni se pare noua ca este "simpaticut" base,aga-gu-gu :giveheart: , e logic ca avem nevoie de un bufon la conducerea tarii.

 

e trista si totusi comica situatia din tara noastra....la noi ca la nimeni ....

Link to comment
Share on other sites

Nu alianta il trage in jos. El trage in jos, impreuna cu alianta, Romania. Daca la un moment dat chiar imi trecea prin gand ca exista o posibilitate sa il votez, acum... :no:

 

S-au terminat vremurile cand un "hăhăit" specific dadea gata trei sferturi din populatie, pe motivul "uite, dom'le, e de-al nostru, e simpatic, 'ce daca mor de foame?" Desi nu s-au schimbat foarte multe de acum 6 luni-1 an, cu exceptia aparitiei "pe neasteptate" a crizei financiare si niste alegeri, lumea si-a schimbat mult, din cate am vazut, perceptia fata de acest individ.

Pe tot parcursul mandatului sau a incercat sa instaureze o dictatura, ce-i drept, mai voalat decat a facut-o Ceausescu. Dupa alegerile de asta iarna, acest lucru a devenit tot mai vizibil, cand si-a numit cainele de casa in postul de prim-ministru, si prin promulgarea legii care obliga toate firmele de telecomunicatii sa inregistreze orice fel de corespondenta a cetatenilor tarii si sa o stocheze timp de 6 luni, si, mai mult, populatia sa fie cea care suporta costurile aparaturii necesare si intretinerii acesteia.

 

In rest, toate bune. Poti sa mori linistit pe o targa, intr-un hol de spital asteptand ca niste osanzosi in halate albe sa isi faca datoria, cum poti sa mori, la fel de bine, in plina strada, impuscat de un dobitoc scapat de sub nasul Politiei, cu ceva timp in urma. Daca mai esti si profesor, esti, probabil, in culmea "fericirii". Pentru ca aceiasi idioti care au votat o lege in Parlament (ma refer la marirea salariilor profesorilor cu 50%), au incercat, imediat dupa ce a fost aprobata, sa o combata, pe motiv ca nu sunt bani. Asta in timp ce cel mai iubit fiu al tarii, in persoana lui Traian Basescu, incerca sa convinga populatia ca nu lipsa banilor e adevaratul motiv, ci lipsa de suflet a celor din Guvern, si ca el este cavalerul care va lupta cu ei, pozand intr-un Robin-Hood modern.

 

Sunt convins, totusi, ca imbecilitatea care zace in tara asta il va ajuta sa ajunga din nou presedinte. Asta pentru ca, dupa parerea mea, target-ul lui sunt oameni de genul celor care nu se indura sa piarda nicio emisiune a lui DD, incercand sa mai prinda din cuvantarile filosofice ale Magdei Ciumac ori sa afle cat a mai castigat Ogica la Loto, sau cei care locuiesc in cartierele cele mai sarace, dar care detin masini de 150.000 euro, in care asculta manele la semafor, cu geamul coborat. Si astia sunt majoritari, spre nefericirea noastra. Mai rau e ca nu traiesc numai aici, ci au plecat sa ne faca nume prin Italia. Zilele astea a mai aparut un caz de genul Mailat, de data asta fiind vorba de 6 compatrioti de-ai nostrii, putin mai bronzati. Dar asta e alta poveste.

 

Unei tari in care numele prim-ministrului are conotatii coprologice (in turca, boc inseamna "rahat", si nu ma refer la alimentul dulce folosit pentru umplutura de cozonac) si unde esti abuzat la orice pas, daca esti doar un cetatean, Basescu i se potriveste perfect, dar nu o imbunatateste cu nimic.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Eu inca l-as vota, pentru ca situatia asta de "boc" ^ nu e doar din cauza lui Basescu. Si inaintea lui oamenii mureau in spitale (daca nu ma insel, mult mediatizatul caz Lazarescu a avut loc prin 2002, pe vremea guvernarii Iliescu-Nastase), si atunci scapau criminalii de justitie si profesorii aveau salarii de mizerie. Problema nu e la Basescu, sau nu doar acolo, ci la un intreg aparat de functionari publici, de la parlamentari si ministri pana la magistrati corupti si medici care iau spaga. Din acest punct de vedere il apreciez pe Basescu pentru ca a incercat sa lupte cu "sistemul ticalosit", in loc sa se dea invins ca Emil Constantinescu sau sa fraternizeze cu el, ca Iliescu. Poate ca e o lupta cu morile de vant, dar macar cineva incearca sa faca ceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca ma uit la personajele publice care fac spume la gura cand vorbesc de Base , nu pot sa nu fiu de partea lui . Si nu este vorba doar de politicieni , ci si de foarte deontologice si triste figuri din peisajul media .

 

@Stelist_4_3v3r

 

Fratele meu , vezi ca notiunea de imbecil poa' sa fie relativa daca langa imbecilul ala inchipuit de tine vine unul si mai imbecil care voteaza impotriva lui Base ...

 

Unei tari in care numele prim-ministrului are conotatii coprologice (in turca, boc inseamna "rahat", si nu ma refer la alimentul dulce folosit pentru umplutura de cozonac) si unde esti abuzat la orice pas, daca esti doar un cetatean, Basescu i se potriveste perfect, dar nu o imbunatateste cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Unei tari in care numele prim-ministrului are conotatii coprologice (in turca, boc inseamna "rahat", si nu ma refer la alimentul dulce folosit pentru umplutura de cozonac) si unde esti abuzat la orice pas, daca esti doar un cetatean, Basescu i se potriveste perfect, dar nu o imbunatateste cu nimic.
Bravo ! Ai argumente foarte logice ! Sper ca numele tau se termina cu un foarte romanesc si INTRADUCTIBIL ...escu , ...itza , ...neanu , ....ancu , ...encu , ...etceterescu ...
Link to comment
Share on other sites

...pe cand tu nu ai niciun argument in favoarea idolului. Admit ca partea cu Boc e cam exagerata, am vrut doar sa zic ca tara asta e cam de "boc" si isi merita presedintele pe care il are acum. :) Si incearca si alta constructie decat "fratele meu". Te rog. Pana la proba contrarie, nu avem legaturi de rudenie. In plus, suna ca si cum cineva ar incerca sa ma ia de sus, si nu imi place sa discut pe tonul asta. :peace:

 

Bun.

Am vazut ca presedintele a fost la Budapesta. Mi-a placut, recunosc, foarte tare, cand a zis ca zonele din Romania unde ungurii sunt majoritari nu vor avea niciodata autonomie. Sper sa aiba dreptate. Sau poate a incercat doar sa mai castige cativa simpatizanti, pentru ca am vazut ca Oprescu, desi nu si-a anuntat intentia de a candida, il prinde din urma, iar acum Basescu e panicat rau.

 

PS: S-au facut destule glume, pe vremuri, si pe seama numelui meu, poti fi linistit.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

...pe cand tu nu ai niciun argument in favoarea idolului. Admit ca partea cu Boc e cam exagerata, am vrut doar sa zic ca tara asta e cam de "boc" si isi merita presedintele pe care il are acum. :) Si incearca si alta constructie decat "fratele meu". Te rog. Pana la proba contrarie, nu avem legaturi de rudenie. In plus, suna ca si cum cineva ar incerca sa ma ia de sus, si nu imi place sa discut pe tonul asta. :peace:

 

Bun.

Am vazut ca presedintele a fost la Budapesta. Mi-a placut, recunosc, foarte tare, cand a zis ca zonele din Romania unde ungurii sunt majoritari nu vor avea niciodata autonomie. Sper sa aiba dreptate. Sau poate a incercat doar sa mai castige cativa simpatizanti, pentru ca am vazut ca Oprescu, desi nu si-a anuntat intentia de a candida, il prinde din urma, iar acum Basescu e panicat rau.

 

PS: S-au facut destule glume, pe vremuri, si pe seama numelui meu, poti fi linistit.

Nu stiu daca tu ai idoli . Eu , unul , n-am . Spui de argumente . Ale tale , banuiesc , ti se par beton . Chiar daca faci confuzii mari in legatura cu prerogativele presedintelui , prerogative care in tarisoara asta sunt destul de lkimitate .

Posturile mele anterioare au venit dupa treaba cu imbecilitatea . Inainte sa folosesti tuse asa groase aici pe forum , mai gandeste-te un pic . Forumul asta este un mic esantion ( mqai reprezentativ sau nu ) de populatie , care poarta si el o doza importanta de "imbecilitate" . Sau cel putin asta imi rezulta din sondajul referitor la optiunile forumistilor .

Cam atat , deocamdata ... fratele meu .

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, nu am vazut in afara de pro si contra, pe cineva, sa se lanseze in alternativă, sa vad si eu ca spune: "Uite, in opinia mea, cred ca X-ulescu este un om vertical, priceput, si numai bun de pus cap al tarii, in locul lui Basescu, el, sunt eu convins, va putea sa gestioneze impecabil situatia actuala".

 

Tare sunt curios ce sfant apostol si-ar avea mulajul spatelui pe jiltul prezidential.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, nu am vazut in afara de pro si contra, pe cineva, sa se lanseze in alternativă, sa vad si eu ca spune: "Uite, in opinia mea, cred ca X-ulescu este un om vertical, priceput, si numai bun de pus cap al tarii, in locul lui Basescu, el, sunt eu convins, va scoate tara din situatia actuala".

 

Tare sunt curios ce sfant apostol si-ar avea mulajul spatelui pe jiltul prezidential.

 

 

Am deveni off. Ori tinem la regulamente. Zic si eu. Iar sare Sefa de doua poste de suparare.

 

Glumesc.

 

Ii interesanta ideea. Chiar? Cine naiba ar putea sa il invinga? :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Am deveni off.

 

 

Evident, nu ma refeream in a trata in post, doar alternativa, ci dimpotriva, printre Basescării, sa arunce asaaa....discret, un nume, si un argument scurt.

Link to comment
Share on other sites

La ora actuala nu vad pe nimeni sa-l bata pe Basescu. Nici macar Oprescu. Nu sunt din Bucuresti, dar de acolo vin stirile si nu prea am vazut sa se fi mescat ceva in mandatul doctorului. Cred ca s-a aruncat prea tare la promisiuni si acum nu mai stie pe unde sa scoata camasa.

 

Ziceau multi de Melescanu, dar PNL-ul e in cadere libera si nu cred sa aiba vreo sansa. Altii nu prea se arata. Daca vreunul din partide va reusi sa scoata din maneca un candidat nou, nepatat de scandaluri si care sa prinda la popor, acela va avea o sansa impotriva lui Base. Dar era normal ca acel candidat sa fie pregatit de acum, scos pe la televiziuni sa-l stie si tata Floarea din capu' satului etc. Pana acum nu se vede nici o miscare. Asa ca s-ar putea sa mai stea marinarul inca 5 ani la Cotroceni.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...