Jump to content
Vesperala Forum

Renuntarea la materia Religie


RappY

Recommended Posts

:) în ce clasă eşti?

 

ar trebui să adaugi că elevul scapă de religie, dar e obligat să aleagă altceva.

de cele mai multe ori istoria religiilor.

 

eu una recomand renunţarea doar dacă nu eşti ortodox, atunci e normal să nu te intereseze orele respective.

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multi factori care influenteaza asta, printre care si educatia religioasa primita de mic copil in familie, care se transmite de obicei de la bunici la nepoti, apoi inclinatia copilului spre credinta si nu in ultimul rand liberul arbitru pe nu-l poate lua nimeni!

Sa stiti ca sunt prieten cu profesorul Moise din Buzau ( cel cu icoanele din scoli, caz mediatic) dar nu discutam despre asa ceva, catelul meu este prieten cu catelusa lui!

Link to comment
Share on other sites

E facultativa, nu optionala.

Eu n-am ales nimic in schimb.

poate că depinde de şcoală

 

am avut câţiva elevi care au renunţa pentur că nu erau ortodocşi...

şi au fost puşi să aleagă altceva.

Link to comment
Share on other sites

La scoala unde predau eu sunt cativa elevi care nu sunt ortodocsi, dar totusi participa la orele de religie. Am avut chiar un elev care dupa ce-a terminat clasa a VIII-a s-a inscris lka seminarul adventist, dar pana atunci a frecventat orele de religie ortodoza.

Link to comment
Share on other sites

Nu e de mirare ca se renunta la religie...Avand in vedere ca orele de religie au devenit prilej pentru elev[i sa sparga seminte,sa se fugareasca prin clasa, sa se injure fara pic de nerusinare de fata cu profesorul ..... poate ca e mai bine ca se scoate....

Desi tin sa mentionez ca ma doare tare ca se intampla asta, dar parca totusi nu imi mai pasa, decat sa fie bataie de joc , mai bine sa nu fie deloc...

E o rusine tot ce se petrece in tara asta post-decembrista... in tara asta basesciana... ne apropiem de autodistrugere cu pasi foarte repezi... e trist.

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Daca e vorba de elevii care nu sunt ortodocsi, e absolut logic sa renunte la ora de religie. Desi, pe vremea mea, erau obligati sa faca o ora de religie corespunzatoare religiei lor. Probabil existau profesori pentru fiecare credinta, sau ceva.

De altfel, copiii nu ar trebui sa fie obligati sa faca ora de religie. Eu cred ca o ora de educatie civica sau ceva, sau dirigentie... habar n-am, ar fi mai potrivita decat religia. Iar istoria religiilor sa se invete la orele de istorie. Atat. Restul detaliilor din ora de religie sunt inutile si chiar daunatoare unui copil. Eu as opta imediat pentru orice altceva pentru copilul meu... imaginar.

Link to comment
Share on other sites

Mie un singur lucru mi se pare straniu:

 

La revoluţie, prima reactie a oamenilor a fost sa aducă religia, atât de hulită in comunism, în prim planul vieţii sociale.

Se considera o mare victorie faptul că religia a fost în sfârşit introdusă în şcoli. Societatea reuşea să şteargă astfel

cea mai grea urmă lăsată asupra ei de comuniştii care fuseseră atât de înverşunaţi împotriva bisericii.

Acum, la 25 de ani după revoluţie, vocile care se aud sună identic cu cele care au declanşat comunismul.

Argumentele nu s-au schimbat. Aceleaşi idei ca atunci, aceeaşi îndârjire a celor ce vor să impună tuturor

părerea lor că religia e dăunătoare?

 

Cum să nu mă tem de ceea ce poate urma dacă societatea merge iar pe drumul ăsta,

sărbătorind ca o ironie a sorţii acea revoluţie în care unii au murit cu cruci şi icoane în mână?

 

Ok, ok. Sunt şî eu om de ştiinţă, dar nu văd niciun motiv pentru care trebuie transformată aceasta

într-o nouă religie cu adepţi la fel de fanatici. şţiinţa are propriile iluzii nedesluşite încă,

şi poate minţi uşor ochiul celor ce văd altceva în ea decât este.

 

Inducerea în eroare a creierului în privinţa a ceea ce este real şi ce nu se poate face şi ştiinţific, nu?

:)

 

 

Penrose_triangle_(animation).gif

Link to comment
Share on other sites

Acasă, adică de către cei care fac copii şi îi uită câte 8 ore la şcoală şi after-school? :)

Sau de către cei care îi fac şi îi uită la maternitate şi prin boscheţi?

Uiţi cât de schimbată e lumea noastră faţă de cea în care mai exista notiunea de bunică

(în sensul cuiva care se ducea la biserică şi ne pregătea ceva bun şi ne povestea ceva la gura sobei)?

Câte din bunicile de azi merg la biserică? Cine să educe acasă?

 

 

Cum vrem noi ca biserica să fie milostivă cu toţi cerşetorii ca să ne scape de ei,

cu toţi bolnavii din spitale şi cu bătrânii dacă se poate,

dar să nu se ocupe de educaţia noastră?

 

 

PS:

Trăim într-o societate în care alesul (preşedintele) depune juramânt duminică la ora 12,

adică atunci când aleşii (parlamentarii) au stabilit cu marea lor înţelepciune.

Le-a păsat lor, parlamentarilor, de procentele de români cu drept de vot care la ora aia sunt în biserică?

Români care şi-ar fi dorit să urmărească şi ei un moment istoric precum o depunere de jurământ?

Le-ar fi păsat parlamentarilor, dacă şi-ar fi amintit că aceşti oameni... există.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu aș numi educație un manual cu povești ca Ionel și-a rupt piciorul pentru că nu și-a făcut cruce în fața bisericii, sau Costel a mințit, deci l-a călcat mașina. Asta nu e educație. E un set de superstiții tembele. Nici nu ar trebui să învețe rugăciuni la școală, sau să pupe icoane. Din nou, asta nu e educație.

Link to comment
Share on other sites

Una e educaţia, alta e faptul că manualele sunt idioate.

Mda, păcat că matematica nu e în discuţie şi problemele ei nu stârnesc interesul prea mult,

că s-ar putea vorbi de manuale idioate până şi acolo...

Problema manualelor e veche: sunt prost făcute. Pe pile şi relaţii, că doar nu oricine poate scoate un manual...

Nu doar cele de religie sunt proaste. Şi ăsta nu e motiv de scos aceste discipline din şcoli.

Link to comment
Share on other sites

Sorry. Raspund cu delay.

 

Acasă, adică de către cei care fac copii şi îi uită câte 8 ore la şcoală şi after-school? :)

Sau de către cei care îi fac şi îi uită la maternitate şi prin boscheţi?

Uiţi cât de schimbată e lumea noastră faţă de cea în care mai exista notiunea de bunică

(în sensul cuiva care se ducea la biserică şi ne pregătea ceva bun şi ne povestea ceva la gura sobei)?

Câte din bunicile de azi merg la biserică? Cine să educe acasă?

 

Cum vrem noi ca biserica să fie milostivă cu toţi cerşetorii ca să ne scape de ei,

cu toţi bolnavii din spitale şi cu bătrânii dacă se poate,

dar să nu se ocupe de educaţia noastră?

 

Um... Bun. Asta e problema fiecarei familii si trebuie rezolvata in familie. Nu ai timp de educatie, asta e. Nu e obligatoriu. Cine vrea sa isi educe copilul intr-un anumita directie, o poate face. Religia e ceva personal si nu ar trebui sa existe in scoli.

Noua profesorii ne spuneau ca nu au voie sa vorbeasca despre politica in scoala. Despre credinta de ce au voie?

Link to comment
Share on other sites

Ar fi problema oricărei familii, dacă acest cuvânt nu ar apărea mai des în dicţionare şi mai rar în societate. Acum o jucătoare de tenis se căsătoreşte cu iubita ei, mâine vreunul găseşte marea iubire în şoferul autobuzului. Mda.

Link to comment
Share on other sites

Dar copiii au dreptul la educaţie, ca drept funcamental. Nu poate fi problema "familiei". E răspunderea societăţii faţă de ei. Aşa cum aceştia ajung în centre de plasament dacă familia nu e în stare să îi crească, aşa societatea se ocupă de educarea lor, cu sau fără aportul părinţilor.

Link to comment
Share on other sites

Educatia e un drept fundamental. Bineinteles. Dar nu e o obligatie. Si libertatea credintei e un drept. "Educatia" in privinta credintei e ceva ambiguu si nu cred ca intra la dreptul la educatie. Ai dreptul sa crezi in ce vrei, nu te obliga nimeni sa crezi in ceva anume, esti liber sa faci alegeri in acest sens si statul nu ar trebui sa intervina in problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu religia in scoala imi aduce aminte de zicala cu toate drumurile spre iad, pavate cu intentii bune.

Spiritualitatea, dincolo de tatisme, nu mi se pare un lucru rau. Dar e greu sa scapi de tatisme si eu dispretuiesc imensa majoritate a preotilor.

Oricum, chestia asta n-ar trebui sa tina de scoala. Dincolo de toate astea mi-e indiferent, faca ce-or vrea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...