Jump to content
Vesperala Forum

@Home


Rocozaur

Recommended Posts

Acum cateva zile am dat de proiectul Folding@Home. Consta in faptul ca, oamenii de stiinta, in loc sa-si ia un supercomputer pe care sa dea o gramada de bani, din 2 in 2 ani, s-au gandit sa imparta munca si utilizatorului de-acasa. Fiecare primeste cate o bucatica de proiect, si programelul lor, foloseste resursele neutilizate ale calculatorului, pt. a-si face treaba. Rezultatele sunt apoi trimise la ei.

 

Va tenteaza? :)

http://folding.stanford.edu/ -> pt. ce am amintit eu. Dar aveti grija...ca de invartit si analizat proteinele, chiar nu este o treaba usoara pt. calculator :)

http://boinc.berkeley.edu/ -> Ei au mai multe proiecte, si va puteti alatura orcaruia, inclusiv la analiza datelor in urma experimentului de la LHC :D

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de proiectele astea. Cred ca, daca tot nu lucrez in momentul ala la PC (sau daca ma uit pe net si atat), macar sa foloseasca timpul asta pentru un scop nobil. Am descarcat aplicatia Boinc si acum o rulez, sper sa nu-mi ingreuneza functionarea PC-ului :pc:

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de proiectele astea. Cred ca, daca tot nu lucrez in momentul ala la PC (sau daca ma uit pe net si atat), macar sa foloseasca timpul asta pentru un scop nobil. Am descarcat aplicatia Boinc si acum o rulez, sper sa nu-mi ingreuneza functionarea PC-ului :pc:

 

Nu iti va ingreuna functionarea, pt ca tu detii controlul. Cate din resursele ramase libere sa le foloseasca :) Cei care au laptop sa aiba grija sa nu li se incinga excesiv procesoarele, mai ales daca le lasa sa functioneze in regim 100% pt. proiectele respective.

[Eu la Boinc m-am inscris in proiectul Einstein. Voi unde v-ati inscris? ]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din pacate a trebuit sa-l dezinstalez :( Pentu ca am placa video NVidia si am citit pe saitul Boinc ca au astea un sistem prin care lucreaza si placa video, nu doar procesorul. Am descarcat ultima versiune de driver (vreo 70 MB) :unbelieve: si l-am instalat. Partea nasoala e ca dupa aia s-a miscat al naibii de greu, ingheta imaginea si la filmele de pe youtube :pc1: Si nici n-am gasit prin meniu optiunea sa anulez contributia placii video, asa ca a trebuit sa apas butonul magic "remove" :sorry:

Link to comment
Share on other sites

atat boinc cat si folding@home au un meniu in care sa fie setata contributia procesorului folosit . Ma rog..la folding@home stiu ca este acelasi pt. ca instalezi direct executabilul ce foloseste Cuda. Insa la boinc nu stiu, dar si acolo ar trebui sa apara. Pt. ca se pare ca el din oficiu iti folosea placa video 100%.

Link to comment
Share on other sites

atat boinc cat si folding@home au un meniu in care sa fie setata contributia procesorului folosit . Ma rog..la folding@home stiu ca este acelasi pt. ca instalezi direct executabilul ce foloseste Cuda. Insa la boinc nu stiu, dar si acolo ar trebui sa apara. Pt. ca se pare ca el din oficiu iti folosea placa video 100%.

Eu am umblat prin toate meniurile si n-am gasit decat pentru procesor si RAM. Nimic pentru placa video.

 

dar nu ar trebui să funcţioneze doar când pcul e în stand by?

Am setat si asa, dar nu stiu de ce, tot imi mergea prost. La un moment dat mergea prost si cand am dat snooze :unbelieve: Asta e, lucrati voi si pentru mine :D:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...