vesperala Posted January 24, 2009 Report Posted January 24, 2009 Am un amic pasionat de trenuleţe Are nişte machete uluitoare, tocmai mi-a arătat nişte imagini splendide zici că sunt reale... le-am lăsat la rezoluţie mai mare pentru a vă bucura de toată frumuseţea lor: Quote
Chancellor Posted January 24, 2009 Report Posted January 24, 2009 Excelent imagini, atât de mult în detalii! Quote
Blue Sun Posted January 26, 2009 Report Posted January 26, 2009 Am un amic pasionat de trenuleţe Are nişte machete uluitoare, tocmai mi-a arătat nişte imagini splendide zici că sunt reale... le-am lăsat la rezoluţie mai mare pentru a vă bucura de toată frumuseţea lor: ... Quote
Nemo Posted May 2, 2009 Report Posted May 2, 2009 vad ca discutia s-a cam stins din ianuarie, dar nu pot sa ma abtin. UAU!!! foarte tare. mai ales ca are si decorurile alea... gari etc. daca ii arata tatalui meu imaginile o sa ma puna sa incerc sa i le cumpar:P am si eu (tata meu) o colectie de trenulete electrice. un dulap plin. sine de tren cu tona, pot face cam orice cale vreau eu, singura limita ar fi dimensiunea camerei. o mica deosebire ar fi ca trenuletele mele nu sunt modele romanesti ci germane (cred... am vazut pe vreo doua vagoane ca scrie DR) data viitoare cand ajung acasa o sa fac niste poze. am niste locomotive din alea vechi ("ceainicuri"). ceva in genul asta http://farm1.static.flickr.com/49/11590547...78d4f8c.jpg?v=0 Quote
vesperala Posted May 2, 2009 Author Report Posted May 2, 2009 Aştept cu nerăbdare, pentru că sincer mi-a rămas gândul la cele din prima postare mi se pare incredibilă răbdarea şi dedicaţia cu care lucrează sunt curioasă cum îţi procuri astfel de machete, de unde... în comerţ nu am văzut Quote
NightShift Posted May 2, 2009 Report Posted May 2, 2009 Multe se confectioneaza de modelisti, dar se vand si pe net locomotive, vagoane de marfa, vagoane de calatori din diferite perioade istorice, cladiri, obiecte de peisagistica, deci cam tot... doar bani sa ai de ele Scara cea mai folosita de modelisti este de 1:87 (se numeste ''scara HO''), iar machetele au preturi cuprinse intre 200 si 1000 euro,, in functie de tipul locomotivelor si de nivelul de detaliere. In Cluj este un club foarte puternic de modelisti (langa giratoriul de sub podul din Marasti, daca intereseaza pe cineva) si au o diorama de dimensiuni considerabile, si destul de frumos lucrata. Quote
vesperala Posted May 2, 2009 Author Report Posted May 2, 2009 Multe se confectioneaza de modelisti, asta e cel mai interesant: cum să devii modelist...cum să înveţi să le faci gata făcute ce haz mai au? Quote
NightShift Posted May 28, 2009 Report Posted May 28, 2009 cum să devii modelist...cum să înveţi să le faci Pasiunea te invata. Dar pasiunea asta se contureaza de la o anumita varsta incolo, dupa ce omul oricum a prins gustul bricolajului si este dotat cu FOARTE multe scule si dispozitive. In rest, cum valoarea unei machete creste odata cu nivelul de detaliere si nu se admit abateri de la modelul real. Asta face modelismul la scara 1:87 sa fie o munca de chinez batran. O locomotiva LDM 12 Malaxa, facuta de un prieten ^ gata făcute ce haz mai au? Pentru un modelist .... ? .... nu prea au haz. Pentru un colectionar ..? ... Pot avea valoare inestimabila. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.