Jump to content
Vesperala Forum

Cum treci prin momentele grele?


vesperala

Recommended Posts

cum te auto-încurajezi?

 

Cum recapeţi forţele când le pierzi?

Cum alungi teama?

 

Un amic tocmai îmi zise: asta e viata, "e periculos sa traiesti...cine traieste moare"

 

:) Sunt vorbe care îţi dau forţă cred să treci printr-o clipă grea.

Link to comment
Share on other sites

cum te auto-încurajezi?

 

Cum recapeţi forţele când le pierzi?

Cum alungi teama?

 

Un amic tocmai îmi zise: asta e viata, "e periculos sa traiesti...cine traieste moare"

 

:) Sunt vorbe care îţi dau forţă cred să treci printr-o clipă grea.

 

Exista o vorba inteleapta: " ajuta-te singur!" Important este sa constientizam primejdia care ne pandeste daca nu reusim sa ne ridicam in timp util de la podea. Spaima aceea este constructiva. Pentru ca ofera suportul energetic aferent reactiei de aparare . Un fel de motivatie intrinseca . Esential ar fi sa nu ne izolam de cei care ne iubesc, singuri suntem mult mai vulnerabili in astfel de momente .

Link to comment
Share on other sites

Exista o vorba inteleapta: " ajuta-te singur!" Important este sa constientizam primejdia care ne pandeste daca nu reusim sa ne ridicam in timp util de la podea. Spaima aceea este constructiva. Pentru ca ofera suportul energetic aferent reactiei de aparare . Un fel de motivatie intrinseca . Esential ar fi sa nu ne izolam de cei care ne iubesc, singuri suntem mult mai vulnerabili in astfel de momente .

:clapping: Punct ochit ! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

cum te auto-încurajezi?

 

Cum recapeţi forţele când le pierzi?

Cum alungi teama?

 

Un amic tocmai îmi zise: asta e viata, "e periculos sa traiesti...cine traieste moare"

 

:) Sunt vorbe care îţi dau forţă cred să treci printr-o clipă grea.

Cred ca totul se rezuma la autosugestie, ceea ce se afla in mintea noastra, daca ne credem bolnavi, o sa fim bolnavi...Sunt oameni care au supravietuit unor boli grele datorita unor stari de spirit foarte bune...in privinta celorlalte, cum ar fi teama sau alte esecuri, viata e o lupta in care nu iesim tot timpul invingatori...Mai e o vorba: orice sut in fund e un pas inainte

Link to comment
Share on other sites

Momentele cu adevărat grele...lasă răni adânci,care se pot redeschide oricând!

Într-un fel sau altul, de trecut...până la urmă toți trecem prin astfel de momente, însă categoric într-un mod care diferă de la caz la caz!

Sigur că este indicat să te ajuți singur,atunci când ți-e greu...dar oare câți au puterea asta?

Fiecare dintre noi cred că a avut o clipă,sau mai multe... când s-a simțit doborât,dar cu toate acestea...s-a ridicat și a continuat să meargă înainte!

Ajutat de familie,de cei dragi,de prieteni,de necunoscuți,de credință...poate singur...poate mai ușor sau mai greu...dar s-a ridicat!

 

Cine vrea să zboare...privește spre cer,cine vrea să se târască privește spre pământ,cine vrea să iubească privește în ochii celui drag cu sinceritate,cine poate să plângă,plânge,cine vrea să facă rău,face....cine vrea să se răzbune,se răzbună...cine știe să ierte,iartă!

Momente grele...pentru unii,ușoare poate pentru alții...e greu de spus cum le putem depăși!

Și nici de evitat ,nu le putem evita...pentru că mai dreveme sau mai târziu ne vom izbi de ele!

Tot ce putem face este să încercăm să înțelegem odată pentru totdeauna,că sufletul unui om este cel mai frumos și mai complex univers!

 

Iar modul în care acționăm ...este o punere în practică a stărilor sufletești sau a instinctelor!

Cei echilibrați,raționali,realiști... într-un fel...cei romantici,visători incurabili,în alt fel...

Eu ... nu știu să trec cu adevărat prin momentele grele,decât privindu-mi cu sinceritate sufletul...și răscolind acolo după un răspuns!

Când în sfârșit reușesc să-l găsesc îmi dau seama că între timp au apărut și alte întrebări...iar caut răspunsuri...și tot așa!

Faptul că încă am unde să le caut ...îmi dă puterea să stau în picioare și să merg înainte!

Un lucru este cert: că există momente grele...și din păcate nu puține!

Iar cei care reușesc să le depășească nu sunt învingători după părerea mea...pentru că viața reprezintă mult mai mult decât o simplă competiție!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

De obicei, astept sa treaca singure, din teama de a nu face sa fie si mai grele. Nicio vorba sau gest din partea cuiva nu ma poate ajuta. Nici macar de la mine. :hm: Incerc sa imi gasesc o ocupatie care sa imi ocupe mintea, inlocuind gandurile urate, cu orice altceva. De cele mai multe ori, nu reusesc sa ma concentrez la nimic, in perioada aia.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Implica-te intr-o activitate, incearca sa nu ramai incremenit in itele dezastrului prin care treci. Orice activitate, oricât de lipsită de utilitate, face mai bine stării psihice generale decât statul degeaba. Lipsa activitatii poate fi distructiva in asemenea momente.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Imi dau seama cat de grele au fost unele momente de-abia dupa ce, macar temporal vorbind, am trecut prin ele. Tot ... postum, imi dau seama ca aleg tactica consumului energetic minim, le clasez ca fiind "comune", ma agat de altceva fara sa-mi dau seama de asta... etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Cum treci prin momentele grele... Incearca intai de unul singur. Prin propriile puteri. Plangi. Singur, ghemuit in ungherul tau. Mult, din suflet. "Caci cei care nu plang/ Au tot acelasi suflet cu fiarele din crang..." Asa grait-a poetul. Si cine cunoaste plansul mai bine decat poetii, plange cineva mai mult decat ei? Sterge-ti ochii apoi, destul cu plansul. Vezi ce faci cu ziua de maine. Daca nu-i senin astazi, maine va fi cu siguranta. Ai trecut deja de purgatoriu, esti acum invingator.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cum trecem peste o durere?

 

Peste durerea fizica putem trece fie scrasnind din dinti, fie apeland la un remediu simplu sau sofisticat.

Dar cum facem sa trecem peste o durere a sufletului?

-o ascundem inauntru si nu lasam nimic sa razbata la suprafata?

-sau o exteriorizam incercand astfel sa ne confruntam cu ea?

Ambele variante au partile lor bune si partile lor rele, insa introvertirea poate duce cu timpul la o amareala ireversibila a sufletului, iar extrovertirea extrema seamana cu o lamentare uneori penibila....

 

Si totusi, fara voia noastra, ranile sufletesti supureaza incotinuu sub crusta formata......este suficient sa zgandaresti putin....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Oricat de buna sau grea a fost pana in acel moment viata ta, trezeste-te dimineata si fii multumit ca traiesti. Cineva, undeva , se lupta cu disperare sa traiasca. In loc sa te gandesti la ceea ce iti lipseste, gandeste-te la ceea ce ai tu si le lipseste altora.

 

Chiar daca asta ma face sa ma simt si mai rau? Sa stiu ca altii o duc mai rau decat mine si sa ma gandesc la asta, si sa incerc sa gasesc satisfactie in gandul asta, nu cred ca ajuta. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Cu calm, foarte mult calm (ardelenesc). :)

Vă recomand Puterea calmului de Yoritomo Tashi : Puterea calmului

 

Cu calm trece cine poate, Mark, adica Pestii, Racii, Capricornii poate, o parte din Sagetatori, moldovenii , banatenii, dar Leii , Berbecii, Gemenii, daca mai sunt si de vita olteneasca , au mari probleme cu calmul si rabdarea, mai bine zis nici n-au auzit de ele! :glaugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...