Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Ce-ti trece prin minte?

Recommended Posts

Nu mai poti avea incredere nici in familie.

Ooof, sefule Asimetric, ce numesti tu familie? Ca daca incluzi aici fratii si surorile, frati si surori sunt atat timp cat stau sub aceeasi aripa. Ca puisorii sub closca. Dupa casatoria fiecaruia, lucrurile se schimba, rareori raman cum au fost . Pana la impartirea mostenirii, relatiile mai merg cat de cat, sontac-sontac. Dar, evident, toata lumea ramane vigilenta: cat de des se duc ceilalti pe acasa, ce-au dus acolo, ce-au luat de acolo, nu cumva sa fi luat vreo legatura de patrunjel in plus ... La momentul impartirii scandurilor de la pat , armonia de fatada se duce de rapa, fiecare cu realitatea si adevarul lui, se aduc in discutie toate conexiunile avute cu defunctul , nu se mai tine cont de nicio afectiune, de nicio morala, cutitele se ascut si incepe dansul. Niciunul nu are timp sa observe ca, intre timp, casuta aflata in mijlocul aprigei dispute fratesti s-a prabusit de-atata durere.

Ti-am dat un exemplu, sefule. Nu cred ca e cazul tau. Dar amarnic mai dor loviturile date de cozile de topoare. De orice natura ar fi ele. Nici nu prea ai cum sa le anticipezi, ca nu poti merge inainte uitandu-te mereu in spate.

Dar, sa fim optimisti, am cunoscut si familii frumoase. Ma refer la familia largita.

narcisa, din pacate ai perfecta dreptate. Eu sunt patit (defapt familia mamei a patit-o): certuri, procese, vorbe grele etc. Si acum am o bucata de pamant de care nu pot sa ma folosesc, ca e departe de locul ude stau acum, dar nu pot nici s-o vand, ca m-a amenintat matusa mea ca oricine vine s-o cumpere, ea iese cu toporul ;a el...

Eu sunt patit

Cati ca tine, pufonel... :resent: Nu stiu ce sa zic, ceva se pierde pe drum, ceva deosebit de valoros! Sa fie de vina educatia , sa fie mediul , societatea cu sistemele ei strambe de valori... Cand eram in activitate, in drumul spre scoala , treceam pe langa o casa parasita, casa veche, dar care se vedea ca fusese aratoasa la vremea ei. Curte mare, plina de gunoaie si balarii, cateva vite de vie salbaticite, gardul rupt , doar cateva uluci ramase atarnate din loc in loc. Fiind amplasata in centrul orasului, valoreaza cu siguranta o mica avere , ma intrebam de fiecare data care sa fie istoria acestei case abandonate . Presupuneam ca proprietarul n-a avut urmasi si nu intelegeam de ce primaria nu rezolva in vreun fel situatia. illudere m-a lamurit cum stau lucrurile. El este nascut aici si cunoaste istoria locului. Sunt sapte frati care nu s-au inteles cum sa imparta aceasta mostenire. Sapte! Sunt cam de varsta mea acum, imprastiati care pe unde. Pe unul dintre mostenitori il cunosc, cica a incercat sa-i despagubeasca pe ceilalti , dar nu s-au inteles la pret. Prin urmare de zeci de ani aceasta casa nici nu s-a vandut, nici nu a fost inchiriata, nici macar curtea n-a fost lucrata de vreunul dintre frati. Nu s-au inteles in privinta succesiunii. Mai bine sa ramana la stat, au zis. Si casuta parca devine pe zi ce trece tot mai mica, tot mai intunecata, tot mai trista ... Au si casele fiecare soarta lor, ca si oamenii...poate ca si suflete au . Dar noi, oamenii, mai avem noi suflet?

*bucuros, ca un copil (in noaptea de Craciun), as astepta,

daca la meteo ar anunta ca vine un taifun.* Asimetric

Doamne, fa-te ca n-auzi ce zice seful cel tanar, ca el are marea cea mare aproape, de ce nu se balaceste acolo :ang: ? Da mie taifunul ala, tunete, fulgere, uragane, potopul lui Noe, torente, tornade , nameti de zapada si ia-ti cazanul asta de smoala de-aici, ca ne-ai parpolit destul... :uf:

Ce bine ii sta Romaniei in pozitie verticala si fara cocoasa!

Respect pentru judecatorul care a hotarat , fara sa stea mult pe ganduri , ca ziaristul turc sa nu fie extradat!

AXIOMA LUI PRUTEANU!

âCultura de masÄ s-a degradat ĂŽnfiorÄtor fiind infestatÄ de grosolÄnie, sexualitate de mahala, incitare la urÄ, umor grobian, Čmecherie, agramatism, ignoranĹŁÄ. Televiziunile oferÄ 0,01% culturÄ. Se urmÄreĹte, parcÄ, ĂŽndobitocirea acestui neam.â

"Măi, imbecililor care găsiți amuzament în aruncat de pocnitori pe strada, sunt niște animale (mai deștepte decat voi) care in timpul ăsta suferă! "- Ionela Arcanu

Adevarat. Sufera si multi oameni care nu suporta sau suporta greu bubuiturile astea. Vai de capul unor astfel de neoameni, la altfel de distractie nu-i duce mintea.

Sefule Asimetric, mai ai niscaiva oua pe stoc?  Arunca , rogu-te,  cateva si-n capul acestor nesimtiti!

Succes in continuare , Mnemosyne!

Si forumurile, da, sunt goale , si ele mor. Dar nu de tot, in anumite suflete ecoul lor ramane.