Jump to content
Vesperala Forum

Bacşişul la noi şi în alte ţări


vesperala

Recommended Posts

:) eram curioasă cum e şi pe la alţii, prin alte ţări...

http://www.timpultau.ro/liber/articol|disp...ainPage?id=1034

 

In Italia, spre exemplu, vei fi uimit ca este ceva normal sa nu lasi bacsis la restaurant. La fel de uimit vei ramane si cand iti vei rezerva un apartament in Franta si in mail-ul de confirmare se va preciza exact cat bacsis trebuie sa lasi pentru diferitele servicii suplimentare. Dupa cum se spune, |cate bordeie atatea obiceie".

voi lăsaţi bacşiş?

Link to comment
Share on other sites

Bacsis ar trebui sa-i fie lasat unui om care chiar a fost serios cu tine si a dus treaba la bun sfarsit. Din proprie initiativa. Ca daca a facut-o asa bine DOAR pt. a lua acel bacsis, apai se schimba situatia si nu mai merita sa-i dai nimic. Problema este ca la noi a devenit un sport national sa lasi bacsis, dar mai ales.. sa CERI bacsis, desi nu o meriti sub absolut nici o forma. Sau sa oferi bacsis doar pt. ca asa consideri ca ar fi de bun simt. Eu as avea tehnic vorbind un sfat pt. pacientii care merg la doctor si le lasa sume destul de mari ca "atentii"...Oameni buni, dupa ce ca aveti pensie mica si trebuie sa va luati medicamente scumpe, apai nu-i mai bine sa folositi acei bani?...Inca astept sa aud un doctor care sa se rasteasca la pacient si sa-i spuna ce am amintit eu mai sus, pe un ton care il va face pe pacient sa-si bage mintile in cap :) :cafea:

Link to comment
Share on other sites

exact cum s-a spus mai sus. bacsisul trebuie meritat. ies destul de des la o bere (sau doua, sau zece :P). in unele situatii las bacsis. aici e cazul in care chelnerul/chelnerita o fost foarte amabil. adica iti mai da o buna ziua, iti aduce comanda repede etc. ti mai mare dragul sa-i lasi ceva in plus. mai ales ca sti ca e si el/ea student(a). sau cazuri in care ne mai cunosteam cu chelnerul si iam lasat din amicitie.

cazurile in care nu las sunt mai dese. adica de regula dai de o chelnerita sictirita. sau ceea ce ma dispera cel mai mult sun cazurile in care astepti prea mult sa-ti aduca bautura. am patit sa astept si peste un sfert de ora.

Link to comment
Share on other sites

bacsisul l-a noi?

ii o chestie in singe, asa am fost crescuti, si asa traim...

si ca tot ne mindrim si pe alte meridiane ca sintem romani, incercam sa implementam pe acolo ce am invatat in batatura casei...

ne doare cind sintem refuzati...dar ne gindim ca nu am dat destul...

vor trece generatii pina vom uita de a rasplati pentru ce platim... :dans:

Link to comment
Share on other sites

La restaurantele noastre nu prea exista ospatari OK.

Adica ori vine din minut in minut sa-ti mai aduca o solnita sau un servetel de nu poti discuta cu cel de la masa,, ori nu te baga in seama mai deloc. In acest caz, clientul cu brate lungi este in avantaj :lol: Dar daca ospatarul nu se incadreaza la extreme, de obicei ii las ~10% din valoarea consumatiei.

 

Ca fapt divers, in unele restaurante din Ungaria (mai fitoase, ce-i drept) bacsisul este trecut la nota de plata.

Mi se pare corect din doua puncte de vedere:

1. Venitul este controlabil si in acest fel CHIAR SI BUCATARUL primeste ceva de acolo.

2. Bacsisul este impozabil. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu nu am lasat niciodata bacsis , doar in Romania lasam bacsis la controlorul din tren

:lol: aia a fost spaga... :D:

 

Spaga este un stimulent financiar dat unui functionar public, pe care astfel il convingi sa nu isi mai exercite puterea cu care l-a investit statul. Tu esti multumit ca scapi mai ieftin, functionarul e multumit de niste bani usori, iar Statul PIERDE suma provenita din amenda.

... pe cand bacsisul este un simplu CADOU pe care i-l dai ospatarului, daca ai fost multumit de prestatie.

 

Interesant ca in situatia spagii, DEX face o mica confuzie de termeni.

Bacsisul nu e totuna cu spaga :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut zic spaga :lol: , ca sa fiu acuzat de dare de mita :lol: , ci asa bacsis in jumatea biletului :lol:

Da scapam si eu mai ieftin pe vremea aia :P: , dar si cand m-a prindea un control civil imi golea buzunarul :(

 

Dar felul in care ai dadeam banii ,,nasului,, era ca felul de a da bacsis valetului de la hotel :P:

Link to comment
Share on other sites

Modul de a trece bacsisul pe nota de plata are doua motive.

Cel important tine de marketing. Eu ca mare sef am grija de subordonati. Prin bunavointa clientului. La vedere.

 

Cel sensibil, motivul al doilea tine de evaziunea fiscala. Aproximativ tolerata la nivelul scris mai sus.

Apare pe document, induce ideea de obligativitate(falsa) dar nu se impoziteaza.

Este o portita. Nota de plata e una iar documentul fiscal supus impozitarii e altceva.

Softul oficial nu permite separari pe documente fiscale. Nu in acest moment in CE.

 

Daca apare pe documentul fiscal inscriptia amintita atunci devine obligatorie plata.

Daca plata angajatilor depinde de acel bacsis introdus pe documentul fiscal, nu cel primar, atunci ma gandesc la primul motiv.

Desi ma indoiesc cum ca nu se incalca vreo jde' paragrafe din legislatia muncii.

 

In anumite legislatii comunitare exista prevederea declararii bacsisului. E o gluma. Nimeni n-a fost condamnat pentru omiterea

declararii. Cum de exemplu, la noi nimeni nu a fost condamnat la privare de libertate pentru adulter.

 

 

In general las ceva bacsis. Functie de serviciul prestat(profi sau in lehamite) sau de tipul slujbei pe care o are cel pe care trebuie sa-l "omenesc".

Dau un singur exemplu. Baietii de la vulcanizari. La minus multe grade si stiind ce salarii au, le las intotdeauna cat sa inteleaga si ei ceva din banutii pe care ii castiga din munca.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...