Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Centura de siguranţă

Recommended Posts

Cum vă împăcaţi cu purtatul ei? Mă incomodează...

Un poliţai opreşte o Dacie şi îl da jos pe şofer:

- Bună ziua! Plutonier major X-ulescu. Vă felicit! Sunteţi singurul conducator auto pe care l-am găsit purtând centura de siguranţă! Ca să încurajăm şi noi cumva obiceiul acesta atât de bun totuşi, Ministerul de Interne vă oferă un premiu de 50 milioane lei. Dar, auziţi, ca de la om la om, ce faceţi cu banii?

- Pai... cred ca am să fac şi eu şcoala de şoferi...

Mama şoferului: - Dom' poliţai! Nu-l luaţi în seamă, e beat mort, vorbeşte prostii!

Tatăl şoferului, de pe bancheta din spate: - Băi, ne faci numai probleme, ţi-am spus de atâtea ori să nu mai furi maşini care bat la ochi!

Fratele soferului, ieşind tiptil din portbagaj: - Măi, care-i treaba, am trecut graniţa?

Este absolut necesara. Neaparat sa fie in perfecta stare mecanismul de decuplare.

Banuiesc ce va deranjeaza. Nu vine tocmai comod peste umar si va jeneaza la gat.

Imi scapa acum daca la Cielo exista reglaj pe inaltime a punctului de unde pleaca breteaua principala.

Se poate corecta prin reglarea scaunului intr-o pozitie mai ridicata.

Oricum in situatie limita socul nu este pe gat ci pe clavicula in cel mai rau caz. Riscati cel mult o vanataie.

Am si o solutie artizanala dar nu o recomand. Un carlig de rufe zdravan care sa prinda banda verticala de cea diagonala

si sa mareasca unghiul de asezare pe corp. :)

Daca aveti un loc anume preferat in masina se poate apela la un service autorizat care sa coboare prinderea centurii in partea superioara. In general exista practicate gauri de prindere pe stalp pentru asa ceva de catre producator.

Asta in lipsa reglajului simplu(repet, imi scapa acum daca exista la Cielo).

LE: In oras am un obicei prost. Deh, comoditatea. O am deja cuplata si doar salt peste cap banda diagonala.

De folosit o folosesc tot timpul. M-am obisnuit.

Edited by RoAp

O recomand călduros. M-a salvat în iarna lui '99 când taicămeu vrut să vadă cine e mai tare, maşina sau stâlpul de telegraf...stâlpul a fost :stars:

asa o fi...insa tot sentimenul acela de...incomod ramane...ca sa nu mai spunem cand e iarna cu haine groase pe tine

nu stiu...incomod...eu ma mai risc..

In cazul unui accident produs la o viteza relativ mica, sa zicem 45 km/h, persoanele care se afla in autoturisme si nu poarta centura de siguranta pot suporta la un eventual impact frontal, o forta de 30 ori mai mare decat greutatea proprie. Astfel ca un corp ce initial cantareste 75 kg, va cantari in momentul izbiturii - 2250 kg, adica doua tone si ceva, am indoieli ca cineva va putea opune cu mainile sprijinite pe bord, aceasta presiune.

Nu mai vorbim de refacerea eventualelor rani, atat fizice cat si psihice, ce implica o mare perioada de timp, suferinta si despartirea temporara de familie. Practic, starea de disconfort, paleste in fata acestor perspective.

Toate aceste neplaceri, necazuri, pot fi prevenite doar cu un singur click: cel care se aude atunci cand iti fixezi centura de siguranta !

Asadar sunt - Pro. :yes:

:huh: păi nu era pro şi contra...

normal că e utilă...

dar e groaznică..:cry:

dar e groaznică..:cry:

Si uleiul de ricin este groaznic, insa face bine in anumite directii.

Exemplul meu venea sa arate pentru ce ar trebui sa trecem peste "groznicia" purtarii centurii, intrucat chiar avem motive sa o facem.

Nu poti vorbi despre centura de siguranta, evitand mesajul de pro ori contra, acesta se subintelege din contextul in care iti expui parerea,

........iar asta, cred eu, fara a vicia topicul.

eu chiar daca merg 5 minute cu masina in trag centura

poate la alte masini e pozitionata aiurea pe masina ,dar pe masina mea nu ma afecteaza in nici un fel , nici nu simt ca o am pe mine , dau sa cobor din masina si nu stiu ce ma trage inapoi , ahh centura :o: :lol:

in masina boss-ului meu sta si bazaie un licurici pe bord pana trag centura cei din fata

Mereu port centura. Singurul "inconvenient" e că vara, după ce am ţinut maşina ceva timp în soare, până apucă să se răcească niţel mă aleg cu 2 dungi de "apă" pe cămaşă :lol:

In cazul unui accident produs la o viteza relativ mica, sa zicem 45 km/h

Am experimentat treaba asta când aveam 16-17 ani.. am văzut cum se simte chiar şi cu centura cuplată (purtam şi pe atunci.. deşi încă nu se impusese obligativitatea purtării chiar şi în oraş, pare-mi-se, şi toţi mă priveau ciudat).

eu chiar daca merg 5 minute cu masina in trag centura

poate la alte masini e pozitionata aiurea pe masina ,dar pe masina mea nu ma afecteaza in nici un fel , nici nu simt ca o am pe mine , dau sa cobor din masina si nu stiu ce ma trage inapoi , ahh centura :o: :lol:

in masina boss-ului meu sta si bazaie un licurici pe bord pana trag centura cei din fata

Tu esti nascut sa respiri sub zodia unui boss.

Sper ca nu te superi ca-ti raspund dupa un an. Cititorule

Cunosti ideea mea. Lacheul nebagat in seama tot lacheu se cheama.

In oras nu port centura. Doar la drum lung. Recunosc e un prost obicei, dar nici sa va mint nu-mi vine.