Jump to content
Vesperala Forum

Legislaţie rutieră


vesperala

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Sunt tot 26 de intrebari la care trebuie sa raspunzi.

Intrebarea si variantele de raspuns sunt afisate pe ecran si trebuie sa alegi pe cea corecta. (touchscreen)

Daca gresesti mai mult de 4 intrebari testul se incheie.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva care sunt noile proceduri in cazul radierii unui vehicul, am auzit ca s-a schimbat ceva ,

Eu vreau sa radiez un vehicul deoarece l-am vandut , eu nefiind acasa i-am facut procira fratelui meu sa faca el demersurile in locul meu , cand a vandut vehiculul ,notarul unde a facut contractul de vanzare cumparare i-a mai facut un act pt radiere ,si ca nu i-ar mai trebui alt act (precum certificat, placute, carte de identitate etc) pt a o radia .

Va rog sa m-a ajutati cu un sfat daca stiti ceva sigur.

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

gabriel dupa ultimele modificari legislative, in cazul vanzari unui autovehicul, acesta nu se mai radiaza pt a se reinmatricula de noul propietar, se schimba doar detinatorul (transcrierea transmiterii dreptului de proprietate).

Art.11 alin 4 din OUG 195/2002 Rep.

În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Prezenta vanzatorului la ghiseul de inmatriculari nu mai este necesara. In schimb este necesara prezenta la ghiseul Directiei de Taxe si Impozite Locale, unde in baza contractului de vanzare cumparare v-a radia din evidenta fiscala masina si se vizeaza fisa de inmatriculare.
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nicio diferenta.

Dupa ce o radiezi de la Directia de Taxe si Impozite Locale, nu mai ai nicio obligatie in calitate de vanzator.

Cumparatorul, in schimb, trebuie sa se prezinte la ghiseul de inmatriculari si sa solicite transferul dreptului de proprietate in termen de 30 zile.

Daca te referi la pastrearea numerelor de inmatriculare, acest lucru se face prin completarea pe fisa de inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Nu ar strica să facem un "inventar" cu ceea ce este mai nou în domeniu.

Am avut surpriza să găsesc la un supermarket de cartier folii auto care nu necesită autorizaţie, fiind necesar doar să le aplici. Am mers la casă şi m-am interesat dacă totuşi se eliberează vreo adeverinţă, însă nimic; desigur că nu le-am cumpărat, că doar nu aveam să îi prezint organului eticheta produsului şi să scap basma curată, dar mă întrebam ce reguli se mai aplică în legătură cu aceste folii auto. Erau o mulţime de variante, mai mult sau mai puţin conforme cu legislaţia: foliile nu mai sunt permise sau foliile sunt permise numai pe spate şi doar până la un anumit procent.

 

Am văzut maşină cu folii pe toate geamurile, inclusiv pe parbriz, dar cineva mi-a spus că autovehiculul respectiv era dotat din fabrică. Nu prea cred.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ai luat decizia corectă. Dacă ai folii aplicate şi nu faci dovada omologării RAR, plăteteşti amendă şi îţi saltă certificatul de înmatriculare.

 

 

... stii din experienta proprie :rade:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...