Jump to content
Vesperala Forum

Iubiti matematica?


gabriel

Recommended Posts

cand imi aduc aminte ce fel de matematica faceam eu la scoala, imi aduc aminte de profesoara care era poreclita ciocanitoarea sau woody, cat de exigenta putea fi femeia aia , nu mi-a dat nici o nota peste 5 , defapt la mine cea mai mare medie la matematica in clasele 5 -11 a fost 6 ,niciodata nu imi placea sa merg la tabla pt ca ma duceam degeaba, mai stiam putin din geometrie doar sa fac figura,dar in rest am urat matematica prea complicata, imi e deajuns sa stiu tabla inmultirii , impartirii ,adunari si scaderi , altceva nu imi trebuie

:)

Link to comment
Share on other sites

Am separat postarea ta ca să nu las comentarii prea multe pe topicele cu probleme :)

 

Oricum eu nu ştiu dacă ar trebui să conteze cât iubeşti profesorul... Domeniul e frumos pur şi simplu, în ciuda eventualelor antipatii în domeniu...

Dar e drept că oamenii sunt subiectivi şi nu iubesc anumite discipline din pricina profesorilor...

Link to comment
Share on other sites

:imao: Intrebare capcana...

Doar in clasa a 12-a mi-a placut matematica. Si asta pentru ca de-abia atunci am inteles multe din lucrurile pe care ar fi trebuit sa le fi inteles pana atunci, dar care imi dadeau oarecum un sentiment de repulsie (probabil am fost in situatia in care sunt cam 90% dintre elevi). Atunci puteam spune ca matematica e relativ simpla. Dupa ce am inceput facultatea, am ajuns iar in situatia de a gasi cu totul altceva de facut decat sa incerc sa inteleg ceva din cursurile din domeniul matematicii (in anul I am avut matematica impartita in Analiza Matematica, Algebra Liniara, Geometrie Analitica si diferentiala, etc.)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

eu ma refeream in viata de zi cu zi , nu folosesti cosinusuri si ecuatii , operatiunile astea simple (adunari scaderi inmultiri ), lumea e mai sigura pe mini calculator , sau pe calculatorul din telefon,

cred ca e mai rapid dar tot odata si uiti cum sa mai faci o operatie cu pixul

Link to comment
Share on other sites

eu ma refeream in viata de zi cu zi

depinde cu ce te ocupi în viaţa de zi cu zi...

sunt şi oameni cărora le trebuie matematică în viaţa de zi cu zi

ăia care fac calculatorul pe care îl foloseşti tu, de exemplu..

sau puşca, maşina, laptopul...

Link to comment
Share on other sites

Buna intrebare :)

Pai sa fiu sincer, in clasele 1-8 m-am descurcat destul de bine, aveam media intre 6 si 8 la matematica :). Cand am intrat la liceu, nu prea am mai facut matematica, aveam un profesor iubit de elevi, care nu prea preda matematica desi stia foarte bine, tot orasu facea meditatii cu el. Si am cam uitat, cand am intrat la facultate, nu mai stiam deloc.. am picat in primu semestru, in semestru 2, l-am luat cumva, ca am avut activitate de seminar, si la examen am facut partea de teorie. :) Si de cateva saptamani incoace, ma tot gandeasc, daca sa-mi platesc examenu, sau sa-l las pe anul 3 :), nu l-as plati, pentru ca e destul de scump, si sunt prastie, si decat sa-l platesc, si sa-l pic iar.. mai bine il las pe anu 3, si poate mai invat cate ceva pana atunci. :)

In concluzie, nu prea imi place matematica. :P:

Link to comment
Share on other sites

mie unu imi place matematica atata timp cat nu am de facut o tema sau exercitii :P la liceu am fost la profil matematica-informatica. cat de grea mi se parea matematica si cate probleme am avut aici, totusi am zis ca dau la profilu asta ca este si informatica si am ce face in domeniu asta. abia printr-a 12-a m-am cam saturat de matematica. faza-i ca mi-am dat seama ca de cand eram elev parca matematica era totul. adica cand aveam de facut teme, incepeam cu matematica. teme, invatat etc. ma facea sa ma gandesc prima si prima data la matematica. si m-am cam saturat. asa ca am dat la facultatea de jurnalism. si totusi, la cate tampenii ne pun astia sa facem la jurnalism, parca mi dor de matematica :P

Link to comment
Share on other sites

Cred ca (,) consumul exagerat de matematica n-a omorat pe nimeni , ba chiar cred ca mai degraba i-a ajutat pe aia care au folosit-o in doze mai mari . Se poate si fara ea , dar daca tot nu face rau , mai bine cu ea . Nu pot spune ca iubesc ( sau ca am iubit ) matematica , cel putin nu pe toata .In mod sigur n-am urat-o . Cel mai mult mi-a placut geometria , care chiar m-a pasionat . Pe vremuri rezolvam probleme de geometrie cu aceesi placere cu care azi rezolv rebusuri sau sudoku . Prin clasa a zecea ( parca ) m-a pasionat un pic Logica Matematica ( pe vremuri se facea numai la licee de mate-fizica ) , care este mai degraba un subdomeniu al matematicii . In rest , de voie - de nevoie , a trebuit sa fiu in relatii destul de bune cu celelalte ramuri . Relatii bune si azi , daca tot mi-am ales o meserie tehnica .

Sfatul meu , pentru cei suficient de tineri ca sa poata reevalua pozitia lor fata de matematica , ar fi : daca nu va puteti indragosti de ea ( matematica ) , faceti-o prietena , sau daca si asta-i prea mult , nu o cosiderati ( aprioric ) un dusman .

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut noroc de un prof de mate de nota 10, care mi-a fost si diriginte. La oral eram zmeu, mai ales la geometrie, dar la lucrari si teze eram varza (am patit odata sa am 10 in oral si 5 in teza, si asta cu un punct pus in plus la toata clasa) :blush: Si la bac am trecut la limita, desi (sau poate tocmai pentru ca) s-a copiat intr-o veselie si nu m-am putut concentra (plus ca mi-era frica sa copiez si eu dupa ceilalti). Asta m-a trezit si am tras tare in vara aia, si am luat nota mare la admiterea in facultate.

 

Acum pot sa spun ca imi plac anumite laturi ale matematicii. In meseria mea ma lovesc des de matematica, dar nu de chestii complicate, si incerc sa ii fac si pe copii sa gaseasca partea amuzanta a matematicii. Din pacate nu mai stiu sa fac chestii mai grele (in special integralele nu mi-au placut niciodata) :bleah: dar nci nu prea am avut nevoie de ele pana acum.

Link to comment
Share on other sites

am patit odata sa am 10 in oral si 5 in teza, si asta cu un punct pus in plus la toata clasa

am un astfel de caz semestrul acesta şi nu mi-l explicam deloc... o fetiţă cu note de 10 la oral şi 5 teză, în clasa a noua...

am pus pe seama emoţiilor, dar sunt cu ochii pe ea, ar fi păcat să scadă, demoralizată...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...