Jump to content
Vesperala Forum

Circulaţi pe contrasens?


vesperala

Recommended Posts

eh....am prostul obicei de a nu respecta prea mult regulile de circulaţie şi m-am ales cu permisul suspendat pentru "depăşire neregulamentară", încălcînd linia dublă continuă, deci, ca răspuns la întrebare, am făcut-o însă acum am lăsat-o mai moale ca nu cumva sa mi-l anuleze :lol:

Link to comment
Share on other sites

adica toti oamenii erau prosti ca stateau la rand , si ei se credeau niste eroi

banuiesc ca mai vredeau si prioritate ,

eu mai fac din astea dar cu motocicleta dar pe sensul de mers sau macar pe linie , am si eu motovile mele la care nu pot sta la rand ca si masinile,

Edited by gabriel
Link to comment
Share on other sites

aştia cu motoare care se bagă printre maşini sunt şi ei inconştienţi, nu se gândesc că X trage f puţin de volan şi îl poate acroşa. ce să mai, şoselele la noi sunt un fel de junglă în care unii încalcă toate regulile de circulaţie. nici vorbă de conduita preventivă sau respect în trafic.

Link to comment
Share on other sites

Sfat util pt. ca nici unul din cei de pe forum sa nu se mai afle vreodata in stiuatia de a sta la coada pt. ruta Bucresti-Predeal : Nu, nu o luati pe DN1A, pe drumul de pe Cheia-Valenii de munte. Iarna este groaznic acolo..desi distractiv cand mai derapeaza masina :)....De vreo 2 ani, de cand taticul a muncit in moldova la Agapia, a gasit o ruta alternativa de mers spre Brasov. TRece prin Buzau si de acolo o luati inspre Intorsura Buzaului, Siriu, Nehoiu, Teliu, Sacele . Brasov :D.... Drumul este in mare parte pustiuuuuuuu...m-am intors ieri in timp ce aflam de la stiri despre nebunia de pe DN1 si ffff rar am mai intalnit vreo masina pe drum :).. Si drumul nu este cu mult mai lung. Adica..eu de la Slobozia la Brasov am ceva in genul 240 km. pe ruta dn1 - predeal sinaia. pe buzau, sunt putin peste 250...nici macar 10km in plus,.si MERGI tata, nu stai in coloana :)...

 

In speranta ca v-am ajutat sa evitati alte ambuteaje de pe DN1,

va salut, Tudor

Link to comment
Share on other sites

In loc de panourile cu ""viata are prioritate"", ar trebui puse panouri de genul:

 

"Contrasensul este banda VOASTRA la intoarcere.

Cum ar fi sa va vina din cand in cand nebuni din fata?"

 

sau

 

"Nu fiti caposi cand cineva intentioneaza sa va depaseasca!

Realizati ca il tineti blocat pe contrasens?"

 

 

Ca sa raspund la intrebare....

Depasirile le execut cat se poate de rapid si nu frec menta pe contrasens.

Edited by NightShift
spelling ...
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am carnet, dar am mers de curand cu un coleg si era sa fac infarct. Colegul asta al meu, desi are un jaf de Dacia Nova, se crede mare pilot de raliu. De exemplu, a iesit in soseaua principala de pe o strada laterala, dar nu asa oricum, ci musai cu scartait de cauciucuri. Partea proasta e ca imediat la stanga intersectiei e o trecere de pietoni pe care erau vreo 3 persoane. Nu stiu cum a reusit sa treaca pe langa ele, dar daca eram eu pe trecere cred ca imi sarea inima din loc :scared:

 

Interesant ca tipul de care va spun are vreo 60 de ani, pe cand alti colegi mai tineri conduc mult mai prudent.

Link to comment
Share on other sites

a iesit in soseaua principala de pe o strada laterala, dar nu asa oricum, ci musai cu scartait de cauciucuri.

Nahh ... in codul rutier exista frectii si REGULI BETON.

Una este sa nu iti pui centura, si alta este sa te doara in cot de prioritate.

 

Esti 'jmeker' > intri in intersectie > nu dai prioritate > vine un TIR si te spulbera. ... simplu ca buna ziua.

 

Probabilistic vorbind, nu imi dau seama cum a apucat colegul tau varsta asta. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Nahh ... in codul rutier exista frectii si REGULI BETON.

Una este sa nu iti pui centura, si alta este sa te doara in cot de prioritate.

 

Esti 'jmeker' > intri in intersectie > nu dai prioritate > vine un TIR si te spulbera. ... simplu ca buna ziua.

 

Probabilistic vorbind, nu imi dau seama cum a apucat colegul tau varsta asta. :confused:

Sincer, nici eu, desi spune ca are carmet de vreo 30 de ani :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

eu de cand sunt in UK cu masina nu am depasit niciodata o alta masina eventual sa merg pe contrasens , am depasit doar biciclete

nu stiu nu am vazut cozi de masini pe aici , merg regulamentar cu viteza maxim si totusi nimeni nu m-a depasit pe mine

este schimbat modul de a circula aici inafara ca e pe stanga

Link to comment
Share on other sites

cu masina nu am depasit niciodata o alta masina [..] am depasit doar biciclete [..]nu stiu nu am vazut cozi de masini pe aici

D'apoi voi pe-acolo nu aveti frustrati care musai sa depaseasca tot ce intalnesc pe sosea?

Nu aveti nici "linistiti" care stau DOP pe sosele si fierb nervii altora, obligandu-i sa efectueze depasiri pe care altfel nu le-ar face?

 

Chiar daca NU ai vazut tu,, dar se depaseste la greu si prin UK. Sunt ferm convins. :yes: Hai sa te intreb ceva: Cat de variate iti sunt traseele? Daca traseul tau zilnic (la lucru, la magazin, acasa, etc) se tot repeta pe aceleasi stradute laturalnice de periferie, atunci statistica ta personala referitoare la situatia de pe sosele se bazeaza pe un esantion prea mic. Asta ma face sa te si intreb pe loc Aproximativ cati kilometri faci anual? ..... Banuiesc ca maxim undeva in jur de 10 - 12.000. Am dreptate? :D:

 

 

Ca fapt divers, ... fix ce spuneam in postul #20 :lol:

 

overtaking.jpg

 

Nu fiti caposi cand cineva intentioneaza sa va depaseasca!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...