Jump to content
Vesperala Forum

Termopane cu geam reflexiv


Narcisa

Recommended Posts

Poate e doar o chestie legata de profesie, sau oi fi eu mai pretentios (cine stie),

insa pe mine sticla reflexiva de cele mai multe ori ma dezamageste din cauza reflexiei valurite.

 

De nu stiu cate ori le-am spus reprezentantilor firmelor de tamplarie ce produc astfel de rebuturi sa fi atenti la acest aspect.

Majoritatea insa mi-au dat acelasi raspuns stupid, ""Pfff,,, pai domle! Asa fac toate termopanele!"" :huh:

-Da? :lol: Atunci parcati-va masina in fata unei benzinarii, uitati-va la sticla, si minunati-va ca nu toate fac asa :wink: .

 

Ca fapt divers;

Caldura solara este purtata de radiatia infrarosie,, iar sticla reflexiva nu stiu daca o reflecta eficient.

Sticla LOW-E (low emission) este cea care reflecta radiatia IR si mai atenueaza efectul de sera. :think:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
:confused: :who: :think: :imao:

 

 

Poate ma lasati tot cu vechea dilema. :lol:

 

Ba bine ca nu! :rade: Exact asa am ramas, ca magarul din poveste, care, avand in stanga galeata cu apa si-n dreapta pe cea cu graunte, a murit de foame si de sete, intrucat nu se putea, bietul, hotari ce nevoie sa-si astampere mai intai, foamea sau setea. Amandoua ii dadeau branci la fel de puternic.

Prin urmare , dupa ce-am stat si-am analizat cele trei raspunsuri ale voastre, mi-am trantit niste geamuri clare, adica "la vedere", ca tot omul care nu are nimic de ascuns, iar peste ele am intins gospodareste perdele si draperii, ca sa impac si capra, si varza. Doar Mithras a ramas neimpacat, ca trebuie sa faca niste acrobatii din cand in cand , si le face din ce in ce mai defectuos. :glaugh:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...