Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

»-(¯`v´¯)-» Sfântul Valentin - ღ O zi a îndrăgosiţilor ღ

Recommended Posts

Îmi face o placere deosebită să postez pe forumuri Happy Valentine's Day de ziua respectivă, ma ales dacă găsesc topicul celor împotrivă, îmi pare foarte bine cînd îi vad cum se chinuie să-mi explice ce sărbătoare importată e aia şi că avem şi noi una mai bună şi mai cu moţ şi fac clăbuci ca Vadim :lol:

Eu de Dragobete n-am auzit. Nici nu ştiu cînd e. Şi nici nu mă interesează. Nu are semnificaţie, e un cuvînt gol. De Sf. Valentin ştiu de mic copil, toata lumea îl sărbatorea într-un fel sau altul. Mai încoace au răscolit românii verzi prin Dicţionarul de tradiţii prăfuite, ruginite şi uitate, şi au scos Dragobetele ăsta. Deşte-n ochi: uite ca şi noi avem! Românesc, tradiţie, nu mai luaţi de la străini! Frate, a fost odată. A apus. Gata. Acceptaţi noul. Nu aţi reuşit să păstraţi ce aveaţi, l-ati pierdut. Degeaba mai încercaţi să-l reînviaţi acum, nu mai e nevoie. Am importat o sărbătoare mai bună.

:rolleyes: parcă eram de-o samă. nu de alta, dar eu până la revoluţie de sf valentin nu auzisem :secret: e drept că băieţii pe care îi ştiam eu atunci nu păreau să ştie nici de dragobete, dar eu ştiam :proud:

Îmi face o placere deosebită să postez pe forumuri Happy Valentine's Day de ziua respectivă, ma ales dacă găsesc topicul celor împotrivă, îmi pare foarte bine cînd îi vad cum se chinuie să-mi explice ce sărbătoare importată e aia şi că avem şi noi una mai bună şi mai cu moţ şi fac clăbuci ca Vadim :lol:

Nu cred că este vorba despre Vadim, ci despre ceea ne reprezintă ca popor, despre identitatea culturală, despre valorile noastre, cele care ne definesc şi cu care ne deosebim de ceilalţi. O spun fără să fiu un naţionalist înverşunat, dar o doză echilibrată de iubire pentru patrie e necesară. Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de ţară al unui individ, să fure identitatea unei naţiuni şi să-i înlocuiască tradiţiile. Probabil majoritatea crede că aceste lucruri sunt total nesemnificative, dar ele sunt cele care ne-au ţinut în viaţă de-a lungul istoriei, de-a lungul timpului, pentru că poporul român a avut de înfruntat numeroase greutăţi şi obstacole.

Nu accept. Nu doresc ca în viitorul apropiat să aud că se serbează şi Thanksgiving Day. E sub orice critică aşa ceva.

Nu ma deranjeaza la sf. Valentin ca e o sarbatoare importata, nici Dragobetele nu aduce vreo importanta.

Le consider o prostie. Ce se vor a fi de fapt aceste doua sarbatori, una straina, alta romaneasca?

Nu iubesti un an intreg, dar deodata in aceasta perioada trebuie sa iti dea dragostea peste urechi si alta nu.

Din punct de vedere comercial, ilustrate, cadouri, merge treaba. :rolleyes:

Nu cred că este vorba despre Vadim, ci despre ceea ne reprezintă ca popor, despre identitatea culturală, despre valorile noastre, cele care ne definesc şi cu care ne deosebim de ceilalţi. O spun fără să fiu un naţionalist înverşunat, dar o doză echilibrată de iubire pentru patrie e necesară. Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de ţară al unui individ, să fure identitatea unei naţiuni şi să-i înlocuiască tradiţiile. Probabil majoritatea crede că aceste lucruri sunt total nesemnificative, dar ele sunt cele care ne-au ţinut în viaţă de-a lungul istoriei, de-a lungul timpului, pentru că poporul român a avut de înfruntat numeroase greutăţi şi obstacole.

Nu accept. Nu doresc ca în viitorul apropiat să aud că se serbează şi Thanksgiving Day. E sub orice critică aşa ceva.

Subscriu.

Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de ţară al unui individ, să fure identitatea unei naţiuni şi să-i înlocuiască tradiţiile.

Discurs tipic naţionalist-fundamentalist. Întotdeauna gata să găsească ceva mai important decît libertatea individului de lîngă ei. Cu siguranţă masonii vor să ne bage pe gît toate sărbătorile americanilor. Glumesc, am citat trunchiat, am ales doar ce-mi convenea.

Dacă eu vreau să sărbătoresc în fiecare joi ziua pisicilor mov, în scopul ăsta în fiecare joi pot să procur o sticlă de vodcă şi să invit cîţiva vecini să sărbătorim împreună. E dreptul meu, şi nimeni pe lume nu are dreptul să mi-l ia. Pot să mă bucur de sărbătoarea mea, şi oricine altcineva se poate bucura de bucuria mea, sau poate fi indiferent. Cu excepţia românilor verzi, care se vor simţi jigniţi de sărbătoarea asta netradiţională, şi care vor avea doar cuvinte de ocară.

Aceeaşi logică se aplică şi pentru Thanksgiving Day, St. Patrick's Day, sau orice alt Day vrei. Poţi să nu accepţi să-l sărbătoreşti tu, e dreptul tău, dar trebuie să accepţi faptul că alţii s-ar putea să vrea să-l sărbătorească, şi ăsta e dreptul lor.

Ar fi cazul să ieşim niţel din carapace, să mai scoatem nasul în lume, să vedem pe la alţii ce e. Faptul că într-o zi cineva îmi bagă pe gît o tradiţie românească de care nu mai auzisem nu mă face mai român decît eram ieri. Sînt la fel de român şi cu Dragobetele, şi fără, şi nu-mi poate lua nimeni asta.

Dacă eu vreau să sărbătoresc în fiecare joi ziua pisicilor mov, în scopul ăsta în fiecare joi pot să procur o sticlă de vodcă şi să invit cîţiva vecini să sărbătorim împreună. E dreptul meu, şi nimeni pe lume nu are dreptul să mi-l ia. Pot să mă bucur de sărbătoarea mea, şi oricine altcineva se poate bucura de bucuria mea, sau poate fi indiferent.

Aceeaşi logică se aplică şi pentru Thanksgiving Day, St. Patrick's Day, sau orice alt Day vrei. Poţi să nu accepţi să-l sărbătoreşti tu, e dreptul tău, dar trebuie să accepţi faptul că alţii s-ar putea să vrea să-l sărbătorească, şi ăsta e dreptul lor.

Discurs tipic naţionalist-fundamentalist. Întotdeauna gata să găsească ceva mai important decît libertatea individului de lîngă ei. Cu siguranţă masonii vor să ne bage pe gît toate sărbătorile americanilor. Glumesc, am citat trunchiat, am ales doar ce-mi convenea.

Romanian classic 2010.

Am glumit, fireşte.

Mergând pe principiul enunţat de tine cu pisicile mov, putem afirma că nu avem nevoie nici de Valentin, nici de Dragobete, pentru a-i arăta persoanei iubite dragostea pe care o simţim, deoarece putem face asta mereu, neavând nevoie un moment special. Nu sunt necesare nici sărbătorile creştine, Paşti, Craciun, s.a., pentru că putem în orice moment să ne rugăm lui Dumnezeu, să-L cinstim şi să reflectăm. Nu este necesară o zi anume pentru a putea fi mai buni cu apropele nostru.

Dar esenţialul este altul. Diferenţa dintre pisicile mov şi orice element spiritual care aparţine românilor, este evidentă şi indiscutabilă. Pisicile mov nu au marcat decisiv supravieţuirea unităţii de neam a poporului român în faţa invaziilor tărcate. Discuţia este mult mai amplă, dar deviem de la subiectului topicului.

Ar fi cazul să ieşim niţel din carapace, să mai scoatem nasul în lume, să vedem pe la alţii ce e. Faptul că într-o zi cineva îmi bagă pe gît o tradiţie românească de care nu mai auzisem nu mă face mai român decît eram ieri. Sînt la fel de român şi cu Dragobetele, şi fără, şi nu-mi poate lua nimeni asta.

Nu îţi bagă nimeni pe gât o sărbătoare de care nu mai auzisei. Referitor la carapace.

Valentine's Day şi St. Patrick's Day nu fac parte din moştenirea culturală a norodului român. Avem şi noi propriile tradiţii care ne reprezintă. De ce este atât de dificil să celebrăm o sărbătoare pur românească, dacă tot e necesar ca într-o zi anume să-i arătăm mai aprig persoanei iubite aprecierea noastră. De ce.

Valentin, o sărbătoare apărută pe fondul politicii expansioniste a marilor lanţuri de magazine. Încă un k-i-t-s-c-h, nimic mai mult.

Ai şi tu dreptate în felul tau. Unele sărbători au o semnificaţie, altele nu. Nu poţi compara Crăciunul cu Valentine's Day, de acord. Dar intervin şi alţi factori. Dacă nu-i iei prietenei un muţunache, o ciocolată, ceva, pe motiv că Valentin nu-i de-al nostru, ea fiind fată o să se supere puţin. Asta contează mult pentru unii :)

Aia cu Thanksgiving e o prostie. De ce aş sărbători eu că un alb şi un indian au mîncat un curcan? Să le fie de bine. Asta ţine de itoria lor, nu a noastră. În schimb unele sărbători sînt fun. St. Patrick vine de la irlandezi, şi din cîte am înteles, obiceiul lor e sa-i ciupească pe cei care nu poartă ceva verde. Asta mi se pare o chestie deosebit de distractivă (şi puţin copilărească), ar trebui s-o importam şi noi dacă n-o avem deja. Nu zic să vopsim rîul în verde, dar măcar să ciupim femei pe stradă :lol:

Tradiţiile care s-au păstrat sînt bune. N-as renunţa, de exemplu, la mărtişor. Dar ce avem pe post de Halloween? Mi se pare că teoretic avem şi noi un Sfînt Gheorghe, sau cam aşa ceva, dar nu se organizează nici bal mascat, nici concurs de sperietori de ciori, nimic. Poate-l confund. Sînt de părere că toate chestiile care sînt distractive sau aduc ceva bun (unde ceva bun poate fi chiar şi ceva atît de mic ca o prăjitură sau o ciocolăţică) trebuie luate.

Da, în principiu punctezi bine. Chestia cu muţunache e reală. Şi dacă tot se dăruieşte unul de ziua lui Valentin, ar fi frumos să se dăruiască şi de ziua Dragobetelui. Cu cât există mai multă iubire, cu atât mai bine. Aproape perfect ar fi fost dacă ar fi existat şi un minimum de educaţie pe care şcoala românească să-l fi dăruit elevilor în acest sens. Şi în alte sensuri.

Pâna atunci însă, la ora de dirigenţie se dezbate diferenţa care exista între o c**** şi o t****. La acest nivel suntem, din păcate.

St. Patrick vine de la irlandezi, şi din cîte am înteles, obiceiul lor e sa-i ciupească pe cei care nu poartă ceva verde. Asta mi se pare o chestie deosebit de distractivă (şi puţin copilărească), ar trebui s-o importam şi noi dacă n-o avem deja. Nu zic să vopsim rîul în verde, dar măcar să ciupim femei pe stradă :lol:

Este distractiv pentru ca nu esti femeie. Nu stiu, dar am o vaga banuiala ca irlandezii sunt mai civilizati decat unii romani care nu au nevoie de o sarbatoare dedicata ca sa ciupeasca femeile: a se vedea multi cheflii care au obiceiul sa ciupeasca chelneritele de anumite parti dorsale. Asa ca eu zic sa nu mai pomenesti nimic pe tema asta ca parca vad ca fac referendum barbatii din Romania ca sa se lase si la noi cu un sfant Petrika. Va dati seama ca iese razboi civil?

Cat despre Valentines Day ... eeeh. Sunt in dubii, inca nu m-am hotarat, caci nu sunt obisnuita cu ea. E prea noua.dar nici daca primesc o atentie de la jumatatea mea, nu ii pot spune "nu primesc caci nu prea ma intereseaza aceasta sarbatoare" plus ca ma si umplu de rusine, daca nu fac si eu acelasi gest ca si el.

Asadar inca pendulez.

Parerile sunt si pro si contra, dar merg pe traditie si Dragobete pentru ca sunt roman, asa am uitat ca aveam si o religie a dacilor sub Zamolxes!

Este distractiv pentru ca nu esti femeie. Nu stiu, dar am o vaga banuiala ca irlandezii sunt mai civilizati decat unii romani care nu au nevoie de o sarbatoare dedicata ca sa ciupeasca femeile: a se vedea multi cheflii care au obiceiul sa ciupeasca chelneritele de anumite parti dorsale. Asa ca eu zic sa nu mai pomenesti nimic pe tema asta ca parca vad ca fac referendum barbatii din Romania ca sa se lase si la noi cu un sfant Petrika. Va dati seama ca iese razboi civil?

:rade:

Îţi dai seama că vorbeam la figurat. N-am de gînd să ies la vînătoare :) Şi oricum, ei se ciupesc fără discriminare, sînt mult mai obsedati de băutură.

Vă las în compania unei melodii populare irlandeze; ne mîngîiem cu gîndul că ale noastre măcar nu sînt despre beţivi :) http://www.youtube.com/watch?v=6KSxECyum2s

Ar trebui sa fim satui de "Făt-Frumosul postmodernist, retehnologizat, înarmat cu arme laser călărind bidiviul 4X4 hrănit cu benzină, sau de Ileana Cosânzeana siliconată, purtând conduri Cavalli piele 100% şi rochii Versace".

„Mai visaţi de vreţi să fiţi/ Fericiţi cu capu-n pernă/ Feriţi epoca modernă/ De rigizi şi scofâlciţi… Voi, care aveţi copii/ Nu-i lăsaţi sub gând satanic/ Să respire sterp, mecanic/ Ca şi când nici nu ar fi/ Doborâţi himera jos/ Oameni, reveniţi în lume/ Pe umana voastră culme/ Regăsiţi pe Făt Frumos“.

Adrian Paunescu

Avand in vedere ca ziua pe care multi o sarbatoresc maine a ajuns sa-si piarda complet semnificatia, fiind sufocata de marketing-ul exagerat si hiperpopularizarea de care se bucura nejustificat in mass-media, nici nu stiu de ce o mai numiti "zi a indragostitilor". Practic, toate concursurile si campaniile organizate de ciumetii cu bani care vor si mai multi bani in aceasta zi, te indeamna sa iesi din "anonimatul" cuplului si sa te turezi impreuna cu jumatatea pe la petreceri si baluri care mai de care mai libidinoase. Dragostea nu mai trebuie sa fie o legatura sufleteasca personala ci un circ public. Scarbos!

Nemaipunand la socoteala ca m-am nascut in ROMANIA, unde traditia poporului cu privire la dragoste se sarbatoreste peste alte 10 zile si poarta numele de DRAGOBETE. Rusine tuturor din presa care incearca in ultimii ani sa transforme si aceasta sarbatoare nationala in kitsch. Se-nvarte Maresalul in mormantul pe care nu-l are cand vede ca s-a sacrificat pentru atatia pustani extaziati de ideea de "Valentine's Gay".

Este doar o parere personala liber exprimata pe care nu am pretentia sa o impun nimanui.

Sunt o mare dovada de ipocrizie ambele sarbatori.

La fel si urarile de sarbatori cand persoane care te neglijeaza tot anul si uita practic ca existi se gandesc sa trimita un sms sau chiar un telefon.

O prietena, vrand sa termin repede discutia cu ea, imi zice ca a doua zi ii expira minutele a doua zi si trebuie sa le consume.

Eu sunt atat de revoltata, incat nu gasesc cuvinte de a ma exprima.

Ceva ii in neregula. Cred.

Noi toti asociem o sarbatoare cu termenul de relaxare. Adica o zi in plus libera.

Eu imi permit o rezerva legat de asta.

La asta se rezuma totul.

Is dispus sa accept participarea la diverse evenimente, latura comerciala, insa ii un prag de varsta pentru asa ceva.

"Potrivit unei legende, Valentin este cel care a trimis prima felicitare “valentină“. În timp ce se afla în închisoare, s-a îndrăgostit de fiica paznicului. Înainte de a muri, se spune că a alcătuit o scrisoare, pe care a semnat- o “de la al tău Valentin“, expresie care se foloseşte şi astăzi. De aici a apărut “tradiţia“ de a trimite în ziua de 14 februarie scrisorele parfumate, desenate cu flori, inimioare şi amoraşi, cu cererea “be my Valentine“ (fii Valentinul meu). Acum, că am lămurit de unde vine pseudosărbătoarea, vă invit să vă chivernisiţi banii! Nu faceţi circ, dragostea nu stă în inimioare sau iepuraşi! Ci în suflet"

F. Bichir