Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Pentru ce iubim iarna?

Recommended Posts

:) portocalele iarna îmi amintesc de copilărie...

chiar acum mi s-a umplut toată camera cu miros de coji de portocale

iubesc iarna pentru ca o asemuiesc cu un vesmint alb si pur ce iti imbraca sufletul coborit pe pamintul ce are culoare in contrast.

Bineinteles , iarna... te simti copil...si iti este permis de sarbatori ...aproape orice iti aminteste de copilarie...

Nu as stii exact de ce iubesc iarna, majoritatea copiilor o iubesc pentru zapada. Iarasi nu inteleg de ce ne place asa de mult zapada. Dar ne place. Iubesc iarna pentru frig, pentru ca strange oamenii in casa la gura sobei, pentru ca mancarea parca miroase altfel, pentru ca vin sarbatorile si acum ca sunt mare iubesc iarna pentru ca imi aduce aminte de copilarie si puritatea ei.

iubesc iarna pentru că îmi aduce aminte de copilărie, când era zăpada de un metru afară şi toate şcolile erau închise iar noi stătea toată ziua ori afară ori în faţa televizorului :lol: those were the days. . . :rolleyes:

De ce iubesc iarna...? Pentru amintirea serilor când, alături de prieteni, ne jucam până târziu, când ne întorceam în casă uzi leoarcă şi înfriguraţi, când mergeam pe străzile tacute unde doar vântul mătura zăpada, pentru clipele în care mergeam cu colinda şi cu sorcova, pentru colinde, Moş...şi pentru intimitatea specială pe care o oferă doar noaptea de iarnă.

Iubesc iarna pentru ca frigul si raceala ei te face sa iti doresti mereu pe cineva alaturi, sa simti caldura unei alte fiinte si sa te bucuri de ea!

Iarna...trista si frumoasa totodata.

Ma face sa ma gandesc la copilarie. Este amintirea unui trecut frumos, ireversibil.

Desi sunt nascuta iarna, nu pot sa o sufar, vara ma simt in largul meu, ma simt EU, mai ales o perioada petrecuta in zone de munte, un adevarat medicament. Imi plac singuratatea si linistea ce-o ofera.

Ohhhh o iubesc pentru acele din obraji de la - 20 de grade, pentru scartaitul zapezii, pentru mirosul de rece, pentru sarbatori, pentru caldura din casa, pentru prajitureala ...

pentru oamenii de zapada, pentru ghetusuri, pentru bataie cu bulgari, pentru saniusi, pentru vacanta, pentru cadouri de mosi, pentru petrecerea de revelion :D

Pai, chiar asa, ce , am zis noi c-o iubim? Noi ne straduim s-o dam la export , s-o trecem Prutul. :agg:

Sami, aici e tarlaua ta, nu vrei mataluta sa-ti inspectezi proprietatea si sa sufli pe ea, doar-doar s-o mai dezgheta?

media-1483597df0-d58eb.jpg

maxresdefault.jpg

viscol.jpg