Jump to content
Vesperala Forum

Maşină de spălat vase


Recommended Posts

Eu nu am masina de spalat vase, si cred ca ar fi ultimu lucru pe care mi l-as cumpara :)

Pentru 2-3 farfurii si o oala, mai bine le speli in 10 min cu mana, decat sa dai 10 milioane pe o masina de spalat vase. Detergent, si apa tot consumi, pentru alea 10 min pierdute, nu merita atatia bani. :)

Asta e parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni.

Edited by Rares_CRM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu sunt pentru masina , am de citiva ani buni, greu mi-ar fi acum fara.Nu numai ca ma scuteste de oboseala ( cind intru seara acasa dupa servici si 2 ore transport, in picioare de cele mai multe ori, nu mai am nici chef nici de mincare dar de spalat vasele ) dar , verificat de mine insami, si consumul de apa, electricitate si lichid vesela e cu mult mai mic, mai ales daca masina este clasa A++... Referitor la cit timp trebuie sa o umpli , sunt 3 capacitati, pentru 6,9 sau 12 farfurii, deci pentru celibatari capacitatile mici sunt suficiente avind in vedere ca nu speli numa farfurii si oale ci tot ce se murdareste in bucatarie cind gatesti.

Masina de spalat, ca-i de vase sau de rufe, a devenit, ca pentru multe alte fomei ca mine, o pretena de neinlocuit. Mi-aduc aminte ca in tara, acum ceva timp, cind clateam vasele fara apa calda, la bloc de, pe vremea conducatorului suprem, imi ramineau destele cocirjate de rece ce era ... si fiind rece curgea apa la robinet intr-o veselie pina sa limpezesc bine farfuria( cu apa calda se face mult mai usor), uneori si rufele le limpezeam cu apa rece cin nu mergea masina... ehe, vremi grele, reumatismele si de acolo mi se trag..

Recunosc, acu' profit de faptul ca am o oarisce bunastare fata de acele vremuri ( precizez, fata de acele vremuri ) m-am facut "cucoana de la oras" si nu mai vreau nici sa ma spetesc nici sa ma doara destele ; dau cu ele in masina, apas pe un buton si ..ii injur pe aia care n-au treminat-o de inventat, ca sa-i mai fi pus si neste brate sa le si scoata si aranjeze in dulap ... Traiasca masinile si muierea rebelioasa si lenese ( ca mine) :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
nu cred ca speli tu toate alea in 15 minute

spatiu in interior e de 50x50x70 ai omis cateva lucruri care am zis eu , eu nu am o mana de linguri ci vreo 10 linguri , 15 furculite , 10 cutite , 5 lingurite , 10 farfurii mari , 5 castroane , 2 chiar 3 oale ,si 6 pahare si diverse razatoare sau nu stiu ce tell , si acum e plina , daca tu speli astea in 15 minute esti bun

trebuie sa ne arati cum :P:

eu zic ma e buna

 

 

mda,ai pus si setul de tacamuri de la bunica? hai sa fim seriosi tu singur mananci cu toate odata ca sa fie nevoie sa folosesti masina de spalat vase dupa fiecare masa?!

Daca era asa greu sa speli vasele ar fi murit mamele noastre doar din spalatul vaselor. :lol: Chiar si barbat de esti, in lipsa sprijinului din partea unei femei tot te descurci sa speli lingura si farfuria dupa ce ai mancat. Astea sunt figuri, masina de spalat vase, pentru o singura persoana.... Sau poate nu stiai ca nici macar restaurantele nu au toate in dotare asa ceva. Am lucrat ca ospatar cateva veri si crede-ma, faceam si treaba mea si ma apucam sa spal si vase in seri mult prea aglomerate.Si banuiesc ca stii ca ospatarul nu se rezuma doar la a servi clientii. Si aveam doar 16-17 ani pe atunci.

 

Ca sa fiu pe subiect: In primul rand masina de spalat vase nu isi are rostul intr-o locuinta. Nici macar daca in acea locuinta sunt 10 persoane. Daca exista educatie nu trebuie lasata toata treaba in seama unei singure persoane. Si copii fiind,pot fi invatati sa ajute la treaba. Astfel daca se imparte treaba,cel pus sa spele vasele nu va plange dupaia ca are de sters si masa, de maturat,de dat cu mopul etc. Masina de spalat vase este utila pentru restaurante,localuri,baruri. Sau mai exista varianta ca cel care isi achizitioneaza masina de spalat sa nu se poata ajuta de brate, sa ii fie amputate,ori vreun handicap de genul asta. Restul cred ca isi cumpara din fudulie.

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Daca exista educatie nu trebuie lasata toata treaba in seama unei singure persoane. Si copii fiind,pot fi invatati sa ajute la treaba. Astfel daca se imparte treaba,cel pus sa spele vasele nu va plange dupaia ca are de sters si masa, de maturat,de dat cu mopul etc.

 

Doamne-ajuta, :pray: vazui si eu un barbat, si inca unul tanar, care stie ca bucataria nu este exclusiv "arealul" femeii, nu este doar locul unde se serveste masa, ci si locul unde se pregateste aceasta.

piko, :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

Bucătăria este locul unde se pregăteşte masa. De mîncat, mănînc la televizor sau la calculator, deci n-am niciun motiv să intru acolo :D:

 

Maşina de spălat vase mi se pare o chestie extrem de utilă, chiar intenţionez să-mi iau una într-o bună zi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

eu gatesc de mic, tot cam de atunci de cand si fur

insa, uneori vasele mai trebuie si sparte, de obicei le pun la ..

acum avem o masina, de spalat vase

pe care mama mea, in semn de protest, n-o foloseste deloc si ma face iar nebun c-am luat-o

desigur ca le spal pana la urma, insa nu trebuie s-o faci atunci pe loc!

stric cheful.

dimpotriva, le arunci in ceva ..de preferat cu apa calda si detergent si le lasi acolo pana cand vrei.

le speli doar cand ai chef de ele, niciodata altfel.

uneori fac curat de nici nu mai cunosti casa, alteori nici sa dai cu tunurile si nu ma misti

de femei, neveste, asta nu stiu sa va zic, insa totul trebuie facut doar la chef.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...