Jump to content
Vesperala Forum

Arheologia - descoperiri interesante


vesperala

Recommended Posts

eu voi începe cu o chestie bizară:

http://www.descopera.ro/dnews/3666183-desc...n-mormant-antic

un ceas elvetian miniatural intr-un mormant antic, vechi de 400 de ani, apartinand dinastiei Ming...

1462087.jpg

Link to comment
Share on other sites

Expertii locali se declara confuzi, deoarece sunt de parere ca mormantul nu a fost atins inca de la formarea sa

Simplu. :D: Sunt de parere GRESITA.

 

Sau oare de ce nu se descopera niciodata un obiect dintr-un secol viitor?

... nu stiu, ceva aparat SF: un dezintegrator magnetic interstelar de exemplu :ha:

Link to comment
Share on other sites

Inca de mult exista. :)

mă gândeam dacă pe scară largă, la preţ pentru muritorii de rând (nu de foame, e drept, dar de rând)...

 

:) pentru că nu cred că acel care ai intrat în mormânt, chiar recent, e vreun nabab

Link to comment
Share on other sites

Pai din capul locului putem stabili ca orice fel de ceas elvetian (de orice forma sau dimensiune) este destinat unei clase oarecum mai pretentioase. ca sa nu zic ''instarite''. Oricum, mie mi se pare destul de plauzibil ca o doamna arheolog sa detina asa ceva si brusc sa ii vina idea sa apara in presa. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic...? Dinastia Ming a existat între 1361-1644. Antichitatea începe cu 476 şi se sfârşeste cu 1453 sau 1492 (depinde de istoric). Elveţia exista din 1261, independentă din 1312 şi recunoscută din 1648, deci "ingredientele" sunt, dar... personal sunt sceptic. Nu cred. :nea:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Descoperiri interesante ? Alaltaieri s-au descoperit 2 statui ale lui Amenhotep al III-lea intr-un templu din Luxor. Amenhotep a fost tatal lui Akentaton,cel care a incercat sa impuna in Egipt un singur zeu,pe Aton. Dupa moartea lui,egiptenii au sapat cu dalta in piatra pentru a sterge orice urma a acestui zeu,orice infatisare,orice urma de monoteism.

Evreii au procedat exact la fel in ceea ce priveste Invierea lui Hristos,au sters orice dovada,pentru ca acest fapt sa nu poata fii atestat. Iar ca sa fiu un pic rautacios,Dumnezeu l-a trimis pe Vespasian care a maturat pe acolo,casapind toata asezarea evreiasca impreuna cu prea-iubitul lor templu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...