Jump to content
Vesperala Forum

Timpul


Recommended Posts

Citesc acum "Calatoria sufletelor" scrisa de Michael Newton.

 

Michael Newton este psihoterapeut si de-a lungul timpului s-a specializat in hipnoza regresiva. Clientii aflati in transa hipnotica profunda redau aspecte din lumea sipitelor : ce se intampla dupa ce mori, cum interactioneaza sufletele intre ele, studiile pe care le fac, cum ne alegem corpurile inainte de nastere, etc.

 

M-am oprit asupra unui detaliu : lipsa timpului liniar in lumea spiritelor - adica trecutul, prezentul si viitorul se petrec concomitent. Eu nu pot sa inteleg acest lucru.Poate ma poate ajuta cineva sa percep ce inseamna asta ?

Link to comment
Share on other sites

Mecanica cuantică este o ramură modernă a fizicii care investighează toate mişcările subatomice din punct de vedere al nivelurilor energetice electromagnetice, unde toate lucrurile din viaţă sunt considerate a fi în cele din urmă non-solide şi existând intr-un câmp unificat. Mergînd dincolo de legile gravităţii ale lui Newton, elementele acţiunii succesive în timp sunt de asemenea considerate a fi unificate de frecvenţa undelor de lumină şi de energia cinetică. Odată ce arăt că sufletele experimentează sentimentul trecerii timpului în mod cronologic în lumea spiritelor, oare nu contrazice acest fapt conceptul de unitate a trecutului, prezentului şi viitorului? Nu, nu îl contrazice. Cercetările mele îmi indică faptul că iluzia progresiei timpului este creată şi susţinută pentru acele suflete ce vin spre şi din dimensiuni fizice (care sunt obişnuite cu astfel de răspunsuri biologice, cum ar li vârsta), astfel încât ele să-şi poată aprecia mai uşor evoluţia. Ca atare, mi se pare coerent că adepţii fizicii cuantice au lansat ipoteza că timpul, mai degrabă decât un absolut cu trei faze, este doar o expresie a schimbării.

Când subiecţii mei spun că se deplasează ca suflete pe linii care se curbează, mă gândesc la teoriile despre spaţiu şi timp ale astrofizicienilor care consideră că lumina şi mişcarea sunt o uniune a timpului şi a spaţiului care se curbează înspre el însuşi. Ei spun ca dacă spaţiul se curbează suficient de mult, timpul se opreşte. Inlr-adevăr, când îmi ascult clienţii vorbind despre zone temporale şi tunelele de trecere în alte dimensiuni, mă gândesc la similarităţile cu teoriile astronomice actuale, conform cărora spaţiul fizic este înfăşurat sau încercuit în bucle cosmice ce crează „guri" de hiperspaţiu şi găuri negre care ne pot conduce în afara universului nostru tridimensional. Probabil, conceptele despre spaţiu şi timp ale astrofizicii şi metafizicii sunt apropiate.

 

Sursa : Calatoria sufletelor- Michael Newton

Link to comment
Share on other sites

Citesc acum "Calatoria sufletelor" scrisa de Michael Newton.

 

Michael Newton este psihoterapeut si de-a lungul timpului s-a specializat in hipnoza regresiva. Clientii aflati in transa hipnotica profunda redau aspecte din lumea sipitelor : ce se intampla dupa ce mori, cum interactioneaza sufletele intre ele, studiile pe care le fac, cum ne alegem corpurile inainte de nastere, etc.

 

M-am oprit asupra unui detaliu : lipsa timpului liniar in lumea spiritelor - adica trecutul, prezentul si viitorul se petrec concomitent. Eu nu pot sa inteleg acest lucru.Poate ma poate ajuta cineva sa percep ce inseamna asta ?

 

 

:hm: ciudata chestia aceasta.. mi se pare aiurea

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
M-am oprit asupra unui detaliu : lipsa timpului liniar in lumea spiritelor - adica trecutul, prezentul si viitorul se petrec concomitent. Eu nu pot sa inteleg acest lucru.Poate ma poate ajuta cineva sa percep ce inseamna asta ?

 

Acelasi timp, aceleasi intamplari, aceleasi lucruri. Asta am inteles eu. Intelegi?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea cred in ce ai zis ca scria in carte, dar iti spun ce am inteles din ce ai scris...

Ai intamplari, acelea se repeta, traiesti trecutul, il ai in minte, nimic nu se poate intampla in afara mintii tale, adica, nu exista lucru intamplat care nu este in constientul/subconstientul tau. Asta am citit. Traiesti intamplari, le retii, le REtraiesti, simti ceva in viitor. Asa am interpretat eu, nici nu stiu cum sa explic asta. Dar poate e gresit... nu stiu, e o opinie doar :D:

 

Legat de viata anterioara, am sa scriu in seara aceasta .

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt convinsa ca si tu ai inteles ce inseamna de fapt lipsa timpului liniar. Mie imi este imposibil sa imi imaginez cum as percepe asta. Si nici din ce ai scris tu nu inteleg mare lucru. Tu spui ca retraiesti trecutul, traiesti in prezent si simti viitorul ... Nu prea are logica. Ori n-am inteles eu ce vrei sa spui. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...