Jump to content
Vesperala Forum

Dependenta de Internet - problema psihologica


BeRightBack

Recommended Posts

DEPENDENŢA DE INTERNET, PROBLEMĂ PSIHOLOGICĂ LA NIVEL GLOBAL

 

 

Internetul este noul drog al timpurilor moderne. Milioane de oameni din întreaga lume au devenit dependenţi de internet, atrag atenţia jurnaliştii de la Adevărul. Cu cele mai mari probleme se confruntă acum Coreea de Sud, China şi Taiwan. Specialiştii avertizează că dependenţa de internet reprezintă un real pericol, pentru că asta afectează în mod negativ viaţa.

 

Dependenţa de internet s-a transformat într-o gravă problemă psihologică pentru un uriaş număr de persoane din întreaga lume. Specialiştii atrag atenţia că web-mania progresează rapid în ţări precum Coreea de Sud, China şi Taiwan. Undeva între 18 şi 30% din locuitorii acestor ţări sunt deja dependenţi de internet. Guvernul de la Seul consideră că dependenţa de internet este una dintre cele mai grave probleme sociale ale momentului, după ce au fost înregistrate o serie de decese în internet cafeurile din Coreea de Sud.

 

Dacă Thailanda, Coreea de Sud şi Vietnamul au luat măsuri pentru a limita timpul petrecut pe internet de către tineri, China a mers şi mai departe. În campania sa împotriva dependenţei de internet, guvernul chinez a înfiinţat opt clinici de „dezintoxicare” pe teritoriul întregii ţări.

 

Şi în ţările europene, autorităţile au devenit tot mai îngrijorate de amploarea pe care a luat-o acest fenomen. În Germania a fost creată prima tabără pentru dependenţa de internet din Europa, în timp ce în Franţa a fost organizată operaţiunea „Două zile fără ecran” pentru a-i determina pe tineri să descopere şi alte bucurii ale vieţii.

 

 

Ce parere aveti?

Care ar fi simptomele si cum am putea preveni..?

Link to comment
Share on other sites

Milioane de oameni din întreaga lume au devenit dependenţi de internet, atrag atenţia jurnaliştii de la Adevărul.

Mari oameni de stiinta astia de la Adevarul!!!

 

Internetul reprezinta pur si simplu un mod de petrecere a timpului liber, la fel ca statul la o bere cu prietenii,, sau de ce nu, TELEVIZIUNEA. Tin minte ca a fost o vreme cand se trageau aceleasi semnale de alarma impotriva televiziunii. Ei bine,, la noi in MM, pe vremea lui ceasca se prindea in conditii bune televiziunea maghiara, iar eu m-am uitat la TV .... pana m-am plictisit. Si? Ce am patit de la ea? Nimic. :confused:

 

Dependenţa de internet s-a transformat într-o gravă problemă psihologică pentru un uriaş număr de persoane din întreaga lume.

Doar FORMA DE SOCIALIZARE si SUPORTUL TEHNIC difera fata de traditionala sezatoare de seara.

 

 

Specialiştii atrag atenţia că ..............

bla bla bla bla bla bla ..... :yawn:

 

 

ps. (hac, parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Articolul respectiv era doar un punct de plecare al discutiei.

 

Eu una cred ca dependenta de internet exista. Din pacate... Atunci cand ajungi sa te interiorizezi, sa rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum, clar trebuie sa-ti pui un semn de intrebare.

Link to comment
Share on other sites

intrebarea care se pune este : cate ore ai mai folosi calculatorul daca nu ai mai avea net?

si inca una: cate ore ai naviga pe net numai in cautarea a ceva util de care ai nevoie in acel moment?

 

Mie nu mi se pare o grozavie sa rupi legatura cu lumea exterioara,dar daca tot o rupi,mai bine o rupi de tot ,petreci tot timpul inchis intr-o biblioteca,de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

... rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum

Da, sunt niste discutii purtate pe un anumit suport tehnic.

Oare tot dependenta s-ar numi si daca discutiile s-ar purta LIVE la masa din bucatarie?

 

 

 

cate ore ai mai folosi calculatorul daca nu ai mai avea net?

Stai putin... Eu folosesc calculatorul in trei scopuri mari si late.

In primul rand LUCREZ pe el si din asta traiesc. Asta este singurul aspect care se poate numi dependenta. .. dar de; atunci s-ar putea spune ca unii sunt dependenti de tabla si creta, altii de roaba si lopata.,, si lista continua pana la nesfarsit. :D:

In afara de asta mai caut cate ceva anume, sau deschid un forum sa mai aflu una-alta la intamplare, iar in al treilea (dar nu ultimul rand) stau de povesti cu prietenii. Dar cum spuneam ... Daca discutiile s-ar purta LIVE, atunci probabil cercetatorii ar spune ca totul e OK.

 

cate ore ai naviga pe net numai in cautarea a ceva util de care ai nevoie in acel moment?

Cate ore ... :hm: depinde de usurinta cu care gasesc raspunsul,, dar si de importanta subiectului.

Link to comment
Share on other sites

Daca discutiile s-ar purta LIVE, atunci probabil cercetatorii ar spune ca totul e OK.

Mi se pare corect. Purtand o discutie live nu ajungi sa te plafonezi si sa scoti maxim 50 de cuvinte pe zi, nu-ti distrugi tinuta si pozitia stand pe scaun 24/24, nu-ti strici vederea, nu iti afecteaza si oboseste psihicul, si e mult mai placut.

 

Cand lucrezi la PC, e altceva, nu are nicio legatura... :rolleyes:

Edited by BeRightBack
Link to comment
Share on other sites

Articolul respectiv era doar un punct de plecare al discutiei.

 

Eu una cred ca dependenta de internet exista. Din pacate... Atunci cand ajungi sa te interiorizezi, sa rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum, clar trebuie sa-ti pui un semn de intrebare.

 

Da. Aceasta dependenta exista. Este pe-atat de reala, pe cat este de periculoasa. Un drog care te acapareaza insiduos si diabolic. Si care iti distruge, cu timpul, tot ce ai mai de pret: sanatatea, casnicia, relatiile cu cei dragi, cariera ( prin plafonare si rutina). Viata reala trece pe langa tine. Sau tu pe langa ea, ceea ce-i totuna. Nicio acumulare , de niciun fel. Nu neg si partea buna, benefica a internetului, cea care vizeaza informarea. Sau chiar relaxarea. Aici, la capitolul "Relaxare" se ascunde pericolul. Masura nu mai poate fi pastrata in limite rezonabile. Si apare dependenta. Adica depersonalizarea, aproape totala. In multe tari avansate au aparut clinici de tratare a acestei dependente. Trebuie maturitate ca sa-ti dai seama de pericol si vointa sa poti accepta ca ai o problema. Una majora. Sora cu nicotina, cu alcoolul, cu stupefiantele. Din aceeasi familie de ucigasi tacuti si perfizi.

Link to comment
Share on other sites

Am fost vizitat de niște prieteni. Băiatul cu care au venit nici nu s-a dezbrăcat bine, m-a întrebat dacă am calculator și cu viteza luminii s-a instalat la taste. Jocuri interactive în rețea, chaturi, virusări doar de dragul bășcăliei, etc. Ce să mai spun despre downloaduri și piaraterii. Un tip a spus că are toate filmele din anii 60 până în zilele noastre, 5-6 tetra bytes de filme și showuri. Dependenții de net sunt rupți de realiate, trăiesc într-o lume proprie, și poate credeți că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violenți, în atitudini, și putem vorbi aici și de violență verbală nu numai habituală.

 

Am auzit un zvon că internetul se va sista în câțiva ani. Vom avea altceva. Să sperăm că ceva interesant!

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce vorbim.

 

Eu nu ma consider dependent desi petrec destul de mult timp aici. Internetul este doar un mod de a socializa. Cunosti oameni noi.. vorbesti.. schimbi pareri.. te informezi si toate acestea le faci fara sa faci 20 de drumuri. De ce nu faci toate astea "real" ? Din diferite motive, poate nu ai timp.. poate.. nu stiu.

 

Cei de care spune Dix.. nu stiu ce sa zic despre ei, aceia au o problema. Nu putem sa bagam toti utilizatori de internet in aceeasi oala, ca toate chestiile, exista si aici diverse grupe. Sunt cei de pe mirc.. care intra l un asl plz. Sunt 'hackerii' care intra sa mai sparga ceva, sunt gamerii care intra sa se joace.. si asa mai departe.

 

Internetul este de asemenea si un loc unde te poti exprima liber.. poate prea liber. Aceasta chestie.. poate se va schimba in viitor.. insa internetul nu cred ca v-a disparea vreodata.

Link to comment
Share on other sites

Am fost vizitat de niște prieteni. Băiatul cu care au venit nici nu s-a dezbrăcat bine, m-a întrebat dacă am calculator și cu viteza luminii s-a instalat la taste. Jocuri interactive în rețea, chaturi, virusări doar de dragul bășcăliei, etc. Ce să mai spun despre downloaduri și piaraterii. Un tip a spus că are toate filmele din anii 60 până în zilele noastre, 5-6 tetra bytes de filme și showuri. Dependenții de net sunt rupți de realiate, trăiesc într-o lume proprie, și poate credeți că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violenți, în atitudini, și putem vorbi aici și de violență verbală nu numai habituală.

 

Am auzit un zvon că internetul se va sista în câțiva ani. Vom avea altceva. Să sperăm că ceva interesant!

 

Vom avea o realitate virtuala in mai multe dimensiuni :hm: :imao:

Link to comment
Share on other sites

Dependen?ii de ******* sunt rup?i de realiate, trăiesc într-o lume proprie, ?i poate crede?i că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violen?i, în atitudini, ?i putem vorbi aici ?i de violen?ă verbală nu numai habituală.

Inlocuieste stelutele cu ""jocuri de noroc"" sau ""alcool"". :rolleyes: Ei bine, pe langa astea, internetul macar are si avantaje. :D:

Link to comment
Share on other sites

BRB:

Bun. Exista. :D:

In aceeasi masura ca si dependenta de telefon, de televiziune, sau de automobil.

Toate inseamna civilizatie, si toate se pot folosi in scopuri bune sau rele.

 

Dar sa nu uitam ca EXAGERAREA insemna dependenta si nu faptul ca acum ne scriem mesaje in loc sa vorbim live langa o cana de ceai.

Link to comment
Share on other sites

Orice chestie are dezavantaje. La net iti strici ochii, mancand fast food iti strici sanatatea..

 

.. pot sa adaug si eu aici: daca te nasti trebuie sa si mori cumva. :D:

 

BRB:

Bun. Exista. :D:

In aceeasi masura ca si dependenta de telefon, de televiziune, sau de automobil.

Toate inseamna civilizatie, si toate se pot folosi in scopuri bune sau rele.

 

Dar sa nu uitam ca EXAGERAREA insemna dependenta si nu faptul ca acum ne scriem mesaje in loc sa vorbim live langa o cana de ceai.

 

Cand spui dependenta te gandesti la ceva nociv pe care vrei sa il suprimi.Nu exista dependenta de telefon sau de automobil, pentru ca ele sunt utile dintr-un punct de vedere mai mult sau mai putin subiectiv.

Link to comment
Share on other sites

Cand spui dependenta te gandesti la ceva nociv pe care vrei sa il suprimi.

Nu vrei neaparat sa suprimi ceva de care esti dependent. :huh:

 

Nu exista dependenta de telefon sau de automobil, pentru ca ele sunt utile dintr-un punct de vedere mai mult sau mai putin subiectiv.

Atata timp cat lipsa telefonului, a calculatorului, a masinii, a asfaltului, sau a semnalului GSM ma aduc intr-o situatie dificila,,

inseamna ca pentru mine aceste obiecte (sau servicii) sunt indispensabile. De aici incolo e pura filosofie daca asta inseamna dependenta sau NU. :)

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa suprimi ceva ce e nociv,NightShift.Si am spus ca dependenta te duce cu gandul la ceva nociv.Daca nu e util inseamna ca un lucru exagerat ,cum ai spus tu,poate fi nociv.

 

Faptul ca lipsa unor lucruri te aduc intr-o situatie dificila,si aici vorbesc despre multi dintre noi, nu inseamna ca nu putem sa traim si fara acestea.Am trai,mult mai greu dar am trai.Dar atata timp cat utilitatea lor e foarte mare,pot spune vitala societatii si suntem cu totii de acord cu asta,ele nu aduc dependenta,cred eu.Repet,putem trai si fara ele,dar mai greu.

Edited by raul
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

„Niciodată până acum creierul uman nu a fost nevoit să proceseze atât de multe informaţii ca în prezent. Există o generaţie de persoane pe care noi, oamenii de ştiinţă, le numim «bureţi de computer» pentru că petrec foarte mult timp în faţa ecranului computerului sau al telefonului mobil“.

Edward Hallowell, psihiatru

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni...Ce-i cu agitatia asta?! De ce sa ne mai batem capul daca exista sau nu dependenta de internet, de alcool,de tigari,de jocuri de noroc,de televizor,de coca-cola,de fast-food,de moda,de jocuri violente pe calculator,de ciocolata,de somn, de femei...ce importanta mai are????!! Ce poate sa ni se intample?! Folosite in exces,acestea,dupa multi ani, duc la scaderea sistemului imunitar , ori la imbolnavire, ori la indobitocire. Avand in vedere ca abia la 65 de ani primim pensia,iar dupa 40 de ani nu te mai angajeaza nici d*cu'....asta inseamna ca aproximativ 25 de ani,o sa avem de suportat foamea si saracia. Asa ca, pentru ce sa te mai zbati?! pentru ce sa duci o viata sanatoasa????!!!!Ca sa te stingi in chinuri?!Am auzit ca e cam grea moartea prin infometare...la ce bun toate abtinerile astea de acum?! Cand ne-om duce macar sa ne ducem cu burta plina,si multumiti ca am facut ce ne-a placut in viata....

Dar bineinteles,tot ce am spus este spus cu un caracter ironic....

 

Nepotu-miu in varsta de 5 ani , are cativa prieteni de varsta cu el, care joaca Counter-Strike, GTA, si inca cateva jocuri, la perfectie, stiu fiecare loc,fiecare arma,fiecare misiune,totul....am ramas cu gura cascata cand am vazut ca ei abia stiu sa lege 2 propozitii,dar tintesc in cap mai bine decat unul din generatia mea....Copiii aia sunt nervosi,ii aud zicand ca ii doare capul,nu mananca, se trezesc si se pun la calculator,nu stiu ce e ala tom si jerry,vor doar Ben10 si alte desene cu lupte si impuscaturi...Iar problema cea mai mare este ca , nepotu-miu incepe sa ii copieze, si vrea si el sa faca aceleasi lucruri....iar cand parintii lui il cearta si il pedepsesc copiaza gesturile celorlalti "tovarasi" ai lui si tranteste usi prin casa de parca ar avea 50 de ani si se cearta cu nevasta-sa....Dar asta face doar pentru ca vede la altii,nu vreau sa imi imaginez cum s-ar purta daca ar sta si el la calculator 16 ore pe zi.... :huh:

 

Si asta este un exemplu destul de infiorator,cazurile sunt multe si variate....in concluzie,orice este consumat in exces nu face bine,indiferent cat de banal e acel lucru,iar dependenta de multe lucruri in lumea asta exista, si se raspandeste rapid,scazand totodata si varsta celor molipsiti....iar asta este extrem de trist....

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...