Jump to content
Vesperala Forum

Părul copiilor micuţi (până la 6 anişori)


vesperala

Recommended Posts

Cum au copiii voştri părul? lung, scurt, codiţe... daţi-ne detalii.

Ştiu că mămicile lasă des părul lung şi băieţeilor.

E bine să fie tunşi mai scurt când sunt mici? Vor avea pe urmă părul mai des, cum se zice?

:unsure: Ce păţiţi la pieptenat, dacă au părul mai lung? Ştiu că se plictisesc şi nu au răbdare să stea să îl descurcaţi...

Link to comment
Share on other sites

Daci pana la 1 an a fost cam cheliuta, de pe la 2 a inceput sa se vada ca intr-adevar e fata. Eu nu am ras-o si nici de tuns nu am tuns-o niciodata. Nu stiu cat e de adevarat ca i se indeseste parul daca il tunzi mai des sau daca il razi cand e mic :confused: Acum la 3 ani jumate are parul lung, incet incet ii ajunge pana la fundulet. Nu-i place sa o piaptam, nu prea are ea rabdare cand ii fac codite, dar ii plac.

Link to comment
Share on other sites

Eu pana la un an i-am lasat parul lung. Ii statea oribil. :imao:

 

Apoi l-am tuns scurt la interval de doua luni . Daca ii statea bine cu parul lung i l-as fi lasat, dar cum si transpira mult...arata oribil.

 

Cat despre rasul in cap, mi se pare o tampenie. Nu va deveni parul mai des. Asta tine de ereditate.

Link to comment
Share on other sites

N-am tinut seama de parerea nimanui. I-am tuns bretonul de cate ori a fost nevoie.

Nu are ce cauta parul in ochi la copil. Nici nu am trecut-o prin procedurile alea stupide cu turta, mot...

 

Chiar, cand ar trebui sa se faca asa ceva?

 

 

Bag si dialog. "Hello Rafa! Cumintei parintii ?"

Link to comment
Share on other sites

eu am 2 fetite de 3 ani si 1.4 ani pe amandoua le-am tuns dar nu la chelie , am citit undeva ca nu are nici o legatura cu densitatea firelor de par tunsul la 0

Link to comment
Share on other sites

eu am 2 fetite de 3 ani si 1.4 ani pe amandoua le-am tuns dar nu la chelie , am citit undeva ca nu are nici o legatura cu densitatea firelor de par tunsul la 0

 

Sa va traiasca! :d1:

 

Nici eu nu-s adeptul tunsului la chelie. Is copii, nu le place neaparat.

 

Iar efectul este exact cum spuneti, cred. Genetic.

 

Pustoaica mea imi seamana. Un urangutan paros.

 

E mica inca. Traim si vedem. Toate bune dumneavostra! :d1:

Link to comment
Share on other sites

"Sarut mana, Ioana! :rose: :airkiss: Nu prea cumintei! Mai astept inca sa se maturizeze. :lol: "

 

 

"Pe tati lasa-l mai mult timp. Pe mami nu. I-am mirosit eu... Mami o sa te trimita la lectii de pian,

la reguli, la canoane. Deja te-a pus sa spui sarut mana. Mie spunemi(sic) Hi IC.

Asa imi spune tati." :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e vorba de genetica ,

eu ma frizez la 2 saptamani zero ,si am un par foarte des si aspru si tapos ,daca l-as lasa lung mi-ar sta ca naiba,si cand eram mic odata pe luna ma tundea tata.

parintii mei au un par foarte des ,si cred ca de la ei il mostenesc, dar cred ca si eu l-am indesit si mai tare frizandu-l des,si scurt

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e vorba de genetica ,

eu ma frizez la 2 saptamani zero ,si am un par foarte des si aspru si tapos ,daca l-as lasa lung mi-ar sta ca naiba,si cand eram mic odata pe luna ma tundea tata.

parintii mei au un par foarte des ,si cred ca de la ei il mostenesc, dar cred ca si eu l-am indesit si mai tare frizandu-l des,si scurt

 

Tu ai mai mult de sase ani. :dancing:

Link to comment
Share on other sites

Nu-i adevarat! Sotul meu tot s-a tuns scurt in atatia ani si are parul foarte moale...moale ,moale. Asa ca ...nu cred in astfel de mituri.

...poate când era mic nu a fost tuns...

 

tocmai asta mă întrebam, dacă e important ca micuţii să fie tunşi foarte scurt....

Link to comment
Share on other sites

...poate când era mic nu a fost tuns...

 

tocmai asta mă întrebam, dacă e important ca micuţii să fie tunşi foarte scurt....

 

Nici vorba legat de crestet.

 

Personal nu am fost niciodata tuns chilug. Nici nu ajuta fiindca in doaua sptamani eram la fel.

Glumesc.

 

Multa vreme am considerat ca barba, parul de pe fata depinde de varsta la care incepi barbieritul.

Nici vorba. Poate se mai indeseste eventual insa ca volum e folclor.

Mai repede m-as gandi la altceva. La fete sau femei. Un raspuns ar putea da dumnealor.

 

Cu sau fara tenta explicita cred ca legat de decentul oftopic in discutie parerile pot veni mai repede de la colege. Cred. Doar legat de oftopic.

 

Crestet la copii, versus barba la maimutoi, versus zona inghinala la femei. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...