Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
malitzia

Cand eram si eu copil

Recommended Posts

moneda de 10 lei emisă în 1991, având pe ea steagul revoluţiei

mai târziu a fost înlocuit steagul cu stema României

post-1-1234624780_thumb.jpgpost-1-1234624788_thumb.jpg

ii aduc si eu aminte de un 22 decembrie...parca a fost vinerea asta :rose:

Este un text preluat de pe un alt site care pe mine personal ma impresionat.

"Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jurde 50

de ani.

subscriu

si acum mi-am amintit ceva din copilarie..

Era o iarna geroasa de crapau pietrele...ehhh...sa fi avut vreo 10 ani cand Mos Gerila mi-a adus o pereche de cizme de cauciuc cu ciorap din blana artificiala. Le-am incaltat pe neclipite si am iesit sa le incerc pe gheata. In zece minute aveam picioarele bocna dar ce conta, aveam cizme cu blana nu ca celelalte (pe care le dadusem sorei mele mai mici )care se umezeau imediat...si cum va spuneam , am iesit pe derdelus. In spate era un canal unde se strangea apa de la diguri. Gheata lucea ademenitor si parea destul de groasa ca sa tina toata liota de copii adunata care cu sanii, care cu ligheane din plastic :imao: sau doar cu cizmele amarate cum aveam eu.Gerul ardea si obrajii imi zvacneau iar inima imi batea tare de bucurie ca in sfarsit ma pot da pe ghetus fara a ma mai uda in urmatoarea jumatate de ora...vise...vise de copil...Pasesc pe gheata si ma avant, cizmele noi insa erau de neoprit...Am reusit intr-un tarziu sa ma opresc la marginea canalului unde gheata incepuse sa trosneasca amenintator si ametitor de repede.In cateva secunde eram in apa pana la genunchi, picioarele ma injunghiau iar eu stateam incremenita gandindu-ma ca am avut cizme noi...M-au scos copii de acolo si am plecat plangand de mama focului in casa.Plangeam dar nu pentru ca ma dureau picioarele ingrozitor, nu pentru ca degetele de la maini parca imi erau stranse intr-o menghina, nu, eu plangeam pentru ca nu mai aveam cu ce ma incalta ...era singura pereche de incaltari si erau ude, imi parea o vesnicie sa astept sa se usuce ....si copiii erau pe derdelus....iar eu...

Melodiile care mi-au marcat copilaria sunt :

1).

O cantam la disperare cu prietena mea cea mai buna, o cantam pana si in timpul orelor, la scoala, o disperasem pe profesoara de... franceza.:crazy:

2)

Am ales-o pe asta, dar si fi putut sa pun orice melodie a Irinei Loghin de pe atunci.Le stiu si acum pe toate. Zic ca Irina Loghin mi-a marcat copilaria :crazy:, pentru ca tata si bunicul o ascultau mereu, mai ales pe la petreceri.

Am vrut sa atasez o poza cu mine in copilarie, dar nu merge. :gblush:

Edited by Yelle

Am vrut sa atasez o poza cu mine in copilarie, dar nu merge. girl_blush.gif

poza ii in randurile pe care le scrii :giveheart: