Jump to content
Vesperala Forum

Cand eram si eu copil


malitzia

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pacat ca nu le mai am, dar eu am prins coperie de caiet pe care scria ca daca strangi sticle si borcane goale si depui banii la CEC, iti poti cumpara diverse chestii (era tot mo bicicleta desenata). Sloganul era "Din mici economii, mari bucurii!"

 

Dar nu mai stiu daca chiar se gaseau biciclete de cumparat "la liber" sau trebuia sa ai pile si pentru alea ca pentru TV-urile color :tongue:

 

Link to comment
Share on other sites

Fetele purtau cordeluţe albe la şcoală, uneori cu multe funde...

 

Mămicile se întreceau în a face aşa ceva , şi uneori ieşeau cam prea mari..:rade:

post-1-1229082410_thumb.png

 

 

Toţi eram foarte mândri de coroniţele şi de cartea primită la premiu, la sfârşitul anului...

post-1-1229081981_thumb.png

 

 

da..:) cravata se purta zilnic şi dacă erai indisciplinat ţi se "suspenda" calitatea de pionier şi dreptul de a purta cravata. :rade: avea efect!

şi cum pe vremea aia eram ca şi copiii de azi, foarte împrăştiaţi, cred că de fapt cel mai des vândut accesoriu şcolar era inelul cu care se prindea cravata: transparent şi micuţ... mereu îl pierdeam şi cumpăram cu pumnul astfel de inele.

 

 

bune fotografiile cu uniforma pioniereasca ...ce clasa erai in cea cu fundele in par ?? ca mi-ai adus aminte de a mele :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

bune fotografiile cu uniforma pioniereasca ...ce clasa erai in cea cu fundele in par ?? ca mi-ai adus aminte de a mele :rolleyes:

clasa a patra..:) dar nu sunt eu, ci o colegă

am luat un fragment dintr-o fotografie de grup

Link to comment
Share on other sites

clasa a patra..:) dar nu sunt eu, ci o colegă

am luat un fragment dintr-o fotografie de grup

 

 

aha,ok....maica-mea m-a batut la cap cu fundele astea,ca eram la un moment dat comandanta de grupa,in gimnaziu, :rolleyes: ,numai ca a mele mi le prindea direct pe cozi (imi facea doua cozi de cal,asa pe lateral) nu pe cordeluta elastica ...dar tot prea mari erau !!

Link to comment
Share on other sites

:) noi le aveam pe cordeluţă, trebuia să o purtăm mereu în timpul orelor şi la ceremonii

în pauze ce o mai dădeam jos, că ni se înroşeau urechile de la ea

 

mi-amintesc ce tamtam mi se făcea uneori pentru că aveam breton

Link to comment
Share on other sites

:) noi le aveam pe cordeluţă, trebuia să o purtăm mereu în timpul orelor şi la ceremonii

în pauze ce o mai dădeam jos, că ni se înroşeau urechile de la ea

 

mi-amintesc ce tamtam mi se făcea uneori pentru că aveam breton

 

stii ce faceam cu cordeluta ? n-am purtat-o niciodata peste urechi,ca era nasol,dar in schimb o asiguram cu niste agrafe si asa statea pe cap :-) ,chiar daca era elastica....

 

cat despre funde,acum ca fetita mea e in clasa a I-a,am vrut sa-i fac rost de asa ceva,sau sa-i fac ,dar nu stiu....se confectioneaza usor oare ? ca nu le-am gasit de cumparat !

Link to comment
Share on other sites

cat despre funde,acum ca fetita mea e in clasa a I-a,am vrut sa-i fac rost de asa ceva,sau sa-i fac ,dar nu stiu....se confectioneaza usor oare ? ca nu le-am gasit de cumparat !

o panglică mai lată, nu foarte lungă... de-a lungul ei, pe o latură, treci continuu un ac cu aţă...

prin strângerea aţei şi rularea apoi, se obţine un trandafiraş..:)

Link to comment
Share on other sites

:) merge şi voal, dacă topeşti o latură uşor la flacără... prin topire se întăreşte

oricum nu trebuie ceva foarte moale, pentru că nu va sta...

existau panglici late, colorate, erau perfecte pentru asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am revăzut pe google earth 5.0 locuri din copilărie

 

o poză cu vechiul pod peste jiu, pe care treceam cu verişorii mei în goană oricât era de şubred, m-a năpădit cu amintiri

 

am îndrăgit şi urât acest pod... aveam colegi de clasă care treceau zilnic iarna pe aceste scânduri acoperite cu zăpădă, îngheţate, pentru a ajunge la şcoală... un chin.

post-1-1234457145_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...