Jump to content
Vesperala Forum
Vesperal News

Ştire: UPDATE Guvernul tripleaza taxa de poluare auto

Recommended Posts

Guvernul a decis, in sedinta de joi, triplarea taxei de poluare auto si cresterea primei de casare pentru scoaterea din uz a masinilor vechi. Printr-o Ordonanta de urgenta adoptata astazi (n.r. joi), Guvernul a hotarat majorarea de trei ori a cuantumului taxei pe poluare pentru toate autovehiculele inmatriculate pentru prima data in Romania. Ordonanta reia, totodata, masura adoptata deja de Guvern pentru masinile euro 4, respectiv scutirea de la plata pentru toate autovehiculele noi...

vezi intregul articol

Nu stiu cand vor intelege odata ca MASINILE NOI si cele SECOND-HAND nu tintesc acelasi target.

Cea mai ieftina masina NOUA incepe undeva pe la 10.000€ ,

iar un SH gen VW-Golf-3 in stare ireprosabila este undeva la 3.000€. (asta cu taxa actuala de vreo 200 € )

Oricum, mie nu-mi este clar DE CE DACIA-RENAULT trebuie sprijinita de toti cei care vor sa-si cumpere o masina.

azi statul a făcut cadou sportivilor ce au câştigat medalii la olimpiadă câte o maşină...

cică trebuie să îşi plătească singuri taxa de primă înmatriculare..:rade: halal cadou...

toţi or să le ţină în garaj...

jalnic..:focus:

:) ştirea a fost anunţată pe realitatea... nu mă pricep la maşini, erau jeep-uri parcă

am priceput că sunt câteva mii de euro, taxă

una din fete spunea că nu va permite plata taxei..:) nu mă miră.

în locul ei şi de mi-aş permite-o, nu aş plăti-o.

e jenant momentul

Ordonanţa de triplare a taxei se va suspenda

Noul Ministru al Mediului a anunţat că taxa auto va fi menţinută, dar nu in forma triplată, ci cu un algoritm mai aproape de formula impusă la 1 iulie 2008.

Noul Ministru al Mediului Nicolae Nemirschi a declarat, luni, că va propune primului-ministru şi Guvernului să suspende ordonanţa emisă în luna decembrie privind triplarea taxei de poluare şi, în scurt timp, să aducă ajustări asupra acesteia, pe perioada suspendării urmând să fie aplicat nivelul din iulie.

Guvernul Tăriceanu nu a făcut o analiză bine întemeiată, nu a discutat în mod serios această Ordonanţă, nefiind consultaţi nici Uniunea Europeană, nici cei interesaţi patronatele, producătorii. punctează Nemirschi deficienţele acestei forme a taxei auto.

Totuşi, Nemirschi a declarat anterior că este împotrivă ca România să devina cimitirul de maşini al Vesticilor, deci ne aşteptăm ca taxa auto să fie aceeaşi Mărie, dar cu o altă pălărie.

Atata au zapacit astia taxa ca nici nu mai stii ce vrea sa mai fie: ba taxa pe poluare, ba pentru protejarea industriei, ba naiba stie ce. Asta e un exemplu de bulibaseala tipic romaneasca. Nu m-ar mira sa mai apare vreo 3 variante ale taxei... :hammer:

Nu m-ar mira sa mai apare vreo 3 variante ale taxei... :hammer:

Da :lol: ... si dupa ce o stabilesc ei cumva,, ii pun un termen de aplicare cam de 1 noiembrie.

... 2011 :ha: