Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
malitzia

A murit Anca Parghel

Recommended Posts

In buz dimineata am auzit stirea. Imi pare rau, dar ma bucur totodata ca pana in ultima clipa s-a tinut tare si a murit demn!

Dumnezeu sa o odihneasca, un exemplu de ambitie si determinare pentru oricare dintre noi si nu numai, a fost o lectie de viata pentru toata lumea, un om extraordinar si o mama minunata, pacat.....prea devreme, mult prea devreme.

Eu am ramas socata cand am auzit... Mereu aparea pe la televizor, optimista si incercand sa lupte cu mult entuziasm si incredere in fortele proprii. M-a intristat oarecum moartea ei ... prematura... :sad: Dumnezeu s-o odihneasca...

A fost o stea , dar nu stiu cat fost a muzicii noastre . Ea a avut mult mai mare succes afara decat aici , poate si pentru ca jazz-ul este "gustat " de un numar infim de romani . Cei mai multi romani au cunoscut-o prea tarziu , din pacate , dupa succesul cu Brasil . O puteai vedea doar pe la emisiunile lui Godoroja din toiul noptii si foarte , foarte rar pe la vreun show cu ceva audienta .

A fost o mare voce a jazz-ului , dar si o talentata pianista si compozitoare .

Dumnezeu s-o odihneasca !

Ea a avut mult mai mare succes afara decat aici , poate si pentru ca jazz-ul este "gustat " de un numar infim de romani .

Da. Jazzul nu este muzica pentru mase. ... si cu atat mai putin pentru mase cu proportie ridicata de consumatori de manele.

Cred ca asta este cauza pentru care la TV se vorbeste de Anca Parghel ca ''o luptatoare impotriva cancerului''.

Interesant ca nu prea este amintita valoarea eu ca si solista de jazz.

C'mon! Lupta impotriva cancerului ,, sau impotriva atractiei gravitationale sunt - aceeasi treaba.

In fine... un lucru ramane cert. Mare pacat ca nu o mai avem printre noi. :mousquetaire:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.