Jump to content
Vesperala Forum
  • entries
    74
  • comments
    6
  • views
    1,017,193

Viaţa lui P. P. Carp


vesperala

250 views

De ce îi acord atenţie? Se spune că i-a zis lui Maiorescu "şi mai potoliţi-l pe Eminescu".

Mă interesează deci să descopăr în ce condiţii a avut tangenţă cu Eminescu.

 

 

28 iunie 1837 - data naşterii

1850 - se duce la Liceu la Berlin

1858 - Bonn - Se înscrie la facultate, în drept şi ştiinţe politice

1862 - revine la Iaşi

primăvara anului 1864 - membru fondator al societăţii Junimea alaturi de Titu Maiorescu, Theodor Rosetti, Vasile V.Pogor si Iacob Negruzzi.

1865 - auditor onorific la Consiliul de Stat

Participă activ la înlăturarea lui Cuza

11 februarie 1866 - secretar intim al Locotenenţei domneşti

mai 1867 - iulie 1867 - secretar al Agenţiei diplomatice a României la Paris

 

Deputat şi senator în Parlamentul României, membru de vază al Partidului Conservator. Membru în diverse guverne ( ministru Cultelor si Instrucţiunii, ministru Agriculturii, Industriei, Comerţului şi Domeniilor, ministrul Finanţelor). De două ori preşedinte al Consiliului de Miniştri.

 

Petre P. Carp a avut cinci copii: o fata, Elsa, si patru baieti: Ion, Grigore, Petre si Nicu.

 

 

 

20 aprilie – 14 decembrie 1870 - Ministrul Afacerilor Străine

martie 1871 - aprilie 1873 - agent diplomatic la Viena şi Berlin

 

aprilie - octombrie 1873 - la Roma .

inceputul anului 1882 - Junimistii in frunte cu Petre P. Carp si Titu Maiorescu, in urma neintelegerilor cu gruparea condusa de Lascar Catargiu, vor parasi Partidul Conservator

noiembrie 1882 - octombrie 1884 - Trimis extraordinar şi ministru Plenipotenţiar al României la Viena. A jucat un rol important la aderarea Romaniei la Tripla Alianta sau Triplicea.

12 noiembrie 1888 – 22 martie 1889 - este ministru de Externe

1891 - gruparea "junimistă" se desprinde din cadrul Partidului Conservator şi formează Partidul Constituţional, iar Petre P. Carp este ales preşedinte

A fost prim-ministru al României de două ori (19 iulie 1900 - 27 februarie 1901 şi 14 ianuarie 1911 - 10 aprilie 1912) din partea Partidului Conservator.

19 (21?)iunie 1919, com. Ţibăneşti, judeţul Iaşi - data şi locul decesului

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

×
×
  • Create New...