vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Closed TopicStart new topic
> Traian Băsescu - topic despre președinte, Decembrie 2008
L-ați vota dacă duminică ar fi alegeri?
L-ați vota dacă duminică ar fi alegeri?
Da [ 8 ] ** [66.67%]
Nu [ 3 ] ** [25.00%]
Nu m-aș duce la vot [ 1 ] ** [8.33%]
Nu am încă 18 ani, deci nu am drept de vot [ 0 ] ** [0.00%]
Total Votes: 12

vesperala
post Dec 1 2008, 02:49 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Mai este popular președintele? L-ai vota?

Iarăși da

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

nk_12321
post Dec 1 2008, 02:53 PM
Post #2

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
From: Petrosani
Member No.: 412

Dap.... eu il votez si data viitoare...

User's Signature

Basarabia Pamant Romanesc
PM
+ Quote Post

Catalin X
post Dec 1 2008, 07:28 PM
Post #3

RisingStar
Group Icon

From: Rm. Valcea
Member No.: 325

L-as vota !
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 1 2008, 07:41 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Da. Am si mai intarita convingerea ca are sub control real structurile secrete. Ma gandesc la cei obisnuiti sa santajeze. Garda veche. Care se tot subtiaza, se tot subtiaza...
Am mai scris asta.
PM
+ Quote Post

Gabi
post Dec 1 2008, 08:02 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Bucuresti
Member No.: 4

Da tot pe el l-aș vota.

User's Signature

PM
+ Quote Post

nk_12321
post Dec 2 2008, 11:17 AM
Post #6

LittleStar
Group Icon
*

From: Petrosani
Member No.: 412

Cei care au votat "NU" ce nu zic si cauza??? chiar sunt curios.... poate-mi schimb si eu parerea ;;)

User's Signature

Basarabia Pamant Romanesc
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 2 2008, 03:20 PM
Post #7

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (nk_12321 @ Dec 2 2008, 11:17 AM) *
Cei care au votat "NU" ce nu zic si cauza??? chiar sunt curios.... poate-mi schimb si eu parerea ;;)

uite eu chiar l-aș vota, și tot pot să enumăr niscai motive de NU...smile.gif)

doar că sunt mult mai importante cele de DA

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

constantin
post Dec 2 2008, 03:22 PM
Post #8

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

Da!
l-as vota...inca!

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 2 2008, 05:49 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Nu m-am hotarat inca. smile.gif Oricum, mai e mult pana atunci. Astept sa vad si celelalte variante...
PM
+ Quote Post

oemor
post Dec 2 2008, 06:00 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Member No.: 273

...doar dacă aș sti că nu se repetă iar anumite scenarii...și dacă aș fi scutit de usturătoarea senzație de ''déjà vu''
...nenorocul nostru este că lipsesc cu desăvarșire alternativele,considerand că se va merge încă pe sistemul de vot ''răul cel mai mic dintre toate''
PM
+ Quote Post

Catalin X
post Dec 3 2008, 06:32 PM
Post #11

RisingStar
Group Icon

From: Rm. Valcea
Member No.: 325

Eu sunt votant al lui T.B. dar pot nominaliza cateva lucruri care nu-mi plac la el :
1. Cateodata este mai degraba visceral decat rational , lucru care ii aduce de cele mai multe ori deservicii . Sunt situatii cand atitudinea asta il face sa para mai uman ( si deci mai popular ) , dar pierderile (ale noastre , cel putin ) pe termen mediu si lung sunt importante .
2.Nu se tine intotdeauna de cuvant , defect care , usor-usor , ii stirbeste din credibilitate .
3.Nu atinge decat rareori tinuta solemna( ma refer la atitudine , in general ) pe care trebuie sa o aiba un om aflat in functia lui .
4.Nu reuseste sa fie echidistant fata de partidele politice . Din cauza asta nu poate fi un mediator credibil .
Astea mi se par cele mai importante .
Calitati :
Excelent comunicator , carismatic , foarte inteligent , are o mare viteza de reactie , stie sa faca echipa ( desi multi ii contesta calitatea asta ) , natural ( poate prea ) , deloc lipsit de curaj , etc . Dar toate astea n-ar valora nimic (pentru mine ) , daca n-as crede ca drumul pe care merge este cel corect . Cu toate imperfectiunile lui .
Inchipuiti-va cam cum ar fi fost Romania daca ar fi castigat Nastase alegerile . Cei mai tineri ( ma refer cel putin la cei mai mici de 20 de ani ) nu cred ca stiu cam la ce nivel era libertatea de exprimare ( si nu numai ) . Pe atunci era floare rara orice opinie care i-ar fi displacut lui Nastase , pe toate posturile TV si aproape in toate ziarele .
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 5 2008, 09:43 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

QUOTE (catalin n @ Dec 3 2008, 06:32 PM) *
Eu sunt votant al lui T.B. dar pot nominaliza cateva lucruri care nu-mi plac la el :
1. Cateodata este mai degraba visceral decat rational , lucru care ii aduce de cele mai multe ori deservicii . Sunt situatii cand atitudinea asta il face sa para mai uman ( si deci mai popular ) , dar pierderile (ale noastre , cel putin ) pe termen mediu si lung sunt importante .
2.Nu se tine intotdeauna de cuvant , defect care , usor-usor , ii stirbeste din credibilitate .
3.Nu atinge decat rareori tinuta solemna( ma refer la atitudine , in general ) pe care trebuie sa o aiba un om aflat in functia lui .
4.Nu reuseste sa fie echidistant fata de partidele politice . Din cauza asta nu poate fi un mediator credibil .
Astea mi se par cele mai importante .
Calitati :
Excelent comunicator , carismatic , foarte inteligent , are o mare viteza de reactie , stie sa faca echipa ( desi multi ii contesta calitatea asta ) , natural ( poate prea ) , deloc lipsit de curaj , etc . Dar toate astea n-ar valora nimic (pentru mine ) , daca n-as crede ca drumul pe care merge este cel corect . Cu toate imperfectiunile lui .
Inchipuiti-va cam cum ar fi fost Romania daca ar fi castigat Nastase alegerile . Cei mai tineri ( ma refer cel putin la cei mai mici de 20 de ani ) nu cred ca stiu cam la ce nivel era libertatea de exprimare ( si nu numai ) . Pe atunci era floare rara orice opinie care i-ar fi displacut lui Nastase , pe toate posturile TV si aproape in toate ziarele .

E ciudat punctul asta de vedere.

Un sef e un sef pana la coada. Chestie de atitudine, de stil in ultima instanta.

E desueta comparatia Nastase, Basescu. Sa fim seriosi.
PM
+ Quote Post

piko
post Dec 6 2008, 09:24 PM
Post #13

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (nk_12321 @ Dec 2 2008, 12:17 PM) *

Si eu sunt curios de ce l-ai vota tu pe basescu.... nea.gif

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 12 2008, 08:39 PM
Post #14

Miradoniz
Group Icon

give_heart.gif La 10 pentru România s-a anunțat cel mai admirat român al anului: Traian Băsescu give_heart.gif

Prezentarea lui s-a făcut de către Dan Diaconescu:
-singurul președinte care nu a închis postul OTV când a ajuns președinte
- singurul președinte ales de două ori într-un mandat!
-nu e un președinte perfect, nu a găsit-o pe Elodia (motiv pentru care îi mulțumesc)
-nu ratați următorul mandat al președintelui, că nici nu știți ce pierdeți! emo-rade.gif

Sincer vorbind mi se pare extraordinar ca într-o țară cel mai admirat om să fie președintele ei. Chiar dacă totul este într-un sondaj de televiziune, sună frumos.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

pensiunea_magic
post Dec 12 2008, 10:22 PM
Post #15

LittleStar
Group Icon
*

From: Baile Herculane
Member No.: 644

QUOTE (vesperala @ Dec 12 2008, 08:39 PM) *
give_heart.gif La 10 pentru România s-a anunțat cel mai admirat român al anului: Traian Băsescu give_heart.gif

-nu e un președinte perfect, nu a găsit-o pe Elodia (motiv pentru care îi mulțumesc)
-nu ratați următorul mandat al președintelui, că nici nu știți ce pierdeți! emo-rade.gif

Sincer vorbind mi se pare extraordinar ca într-o țară cel mai admirat om să fie președintele ei. Chiar dacă totul este într-un sondaj de televiziune, sună frumos.

cred ca l-as vota
dar ia analizati si contracandidatul oprescu??
ne promite autostrazi... si supendate
eeee
PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 12 2008, 11:02 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Haideti ca e o gluma.

mousquetaire.gif

Oprescu nu-i dumnezeu. El a speculat o oportunitate.

Functia de primar al bucurestilor nu induce neaparat popularitate si voturi.

Tipul s-a cam blocat.

Ii popular insa nimeni nu te crede drept competent cand esti si senator si director la municipal si
director la Elias si chirurg practicant(o gluma) si fustangiu. Si eu is fustangiu. Si dumneavoastra.

Is limite la mijloc.

Si limita peste care nu se poate trece e sustinerea lui Vanghelie.

Un sef de stat nu se naste din nimic. Un primar poate.

Bucurestii nu is Parisul. Tipul are limite. Si foarte scazute. Si stie asta.

Desigur e si genul santajabil.

Traim si vedem.

Tipul nu confirma deocamdata. Dimpotriva.

Oricum un sef de urbe e la mana guvernului.

Nu incercati sa-mi dati exemplu pe Radu Mazare. Ii dependent si el tot de guvern.

Afacerile primariilor nu mai exista. Cred.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 13 2008, 08:16 AM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

QUOTE (vesperala @ Dec 12 2008, 08:39 PM) *

Acum, conteaza cine face acest sondaj. De data asta e facut de Realitatea. Normal ca iesit Basescu. Cine stie cine ar fi fost primul daca era campania Antenei? emo-lol.gif Sigur nu Basescu. smile.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 13 2008, 08:30 AM
Post #18

Miradoniz
Group Icon

QUOTE (Stelist_4_3v3r @ Dec 13 2008, 08:16 AM) *
Acum, conteaza cine face acest sondaj. De data asta e facut de Realitatea. Normal ca iesit Basescu. Cine stie cine ar fi fost primul daca era campania Antenei? emo-lol.gif Sigur nu Basescu. smile.gif

da, steluță..smile.gif dar chiar și la realitatea puteau să îl scoată cel mai admirat pe Guță dacă vroiau...
nu era nevoie să fie chiar primul om în stat... puteau pune din orice domeniu smile.gif nu s-ar fi mirat nimeni dacă auzea Florin Piersic smile.gif
eu nu mă pricep așa de mult să știu cine ce televiziuni patronează și ce afinități electorale are, dar nu era nevoie de acest titlu, i se putea da cel de la politicieni și gata....smile.gif
nu susțin că e obiectiv (mai ales că sunt convinsă că eșantionarea a fost de tipul selecției aleatoare simple, nu s-au apucat ei să stratifice sondarea) , însă a fost un titlu frumos...
cred că dacă se aștepta să îl primească venea și el smile.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

pufonel
post Dec 21 2008, 01:39 AM
Post #19

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Eu incep sa ma gandesc serios daca l-as mai vota. Din cauza orgoliilor lui si al lui Tariceanu s-a ajuns la alianta asta dubioasa care formeaza guvernul. Poate daca Basescu era mai conciliant si Tariceanu mai putin arogant, PDL se alia cu PNL si formau un guvern mai realist, care macar sa nu ne impotmoleasca prea rau in criza, daca nu poate sa ne scoata de tot.

Cat despre emisiunea de la Realitatea, intr-un fel gasesc normal ca romanii il admira pe Basescu. In primul rand, a ramas traditia a trebuie sa-ti respecti conducatorul, fie ca se numeste voda, rege, secretar general sau presedinte.

In al doilea rand, Antenele i-au facut fara sa vrea un serviciu lui Base: l-au victimizat, si romanilor le place sa ia partea victimei. Arma lui Felix s-a intors impotriva lui. Din pacate Voiculescu s-a aliat cu cine trebuia si a intrat din nou in parlament, ba a ajuns si vicepresedintele Senatului emo-hammer.gif

Si in al treilea rand, nu prea au existat alternative. Premiu Nobel n-am luat, la Olimpiada am mers mai slab decat ne asteptam, Steaua si CFR au fost eliminate din Champions League... pe cine sa admire bietu' roman? haha.gif

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2018 - 08:24 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum